Znaleziono 5 wyników

autor: maciek95k
01 lut 2021, 18:46
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Tokarka produkcji własnej
Odpowiedzi: 41
Odsłony: 2443

Re: Tokarka produkcji własnej

Psil pisze: Chęci mi nie braknie a kasę jak będzie trzeba to się skombinuje. Oczywiście z rozsądkiem.

Dla jednych tutaj takie zdanie oznacza 3-5tys zł a dla innych 30-50tys zł :) Warto sobie jakiś pułap konkretniejszy założyć (i tak zostanie przekroczony 3 razy :D )
Psil pisze:Z całym szacunkiem ale czemu się wyrażasz na temat mojej wiedzy skoro jej nijak nie poznałeś?
Nie bardzo rozumiem co ma waga do mojego tematu?

Nie przejmuj się tymi zakłóceniami na linii. Ignoruj. Damy radę jakoś się dogadać nawet i z nimi ;)
Psil pisze:Czas mnie jakoś nie przeraża. Zdaję sobie sprawę, że w tydzień tego nie zrobię.
Psil pisze:Finalnie nie mając już siły do walki z wiatrakami sprzedałem całość jak stało.

Te dwa zdania mnie trochę martwią. Niestety ale jeśli się podejmiesz budowy to i tym razem będzie podobnie. Wiecznie coś do poprawy itp. Taki urok prototypów.
Psil pisze: Wałki czy prowadnice? Zgranie wrzeciono/posuw i tego typu rzeczy.

Odpowiedź jak zawsze. To zależy. Masz mały budżet? Wałki. Jak większy to prowadnice. Będziesz sam spawał i geometria będzie kiepska? Wałki. Jak będzie dobra to prowadnice.

Ja pozostanę przy swoim i będę Cię namawiał na CNC. Nie wiem kiedy zbudowałeś te frezarkę ale od tamtego czasu sporo się zmieniło. Możesz kupić nawet gotową skrzynkę z elektroniką którą sobie zamontujesz na maszynę. Ale co kto tam lubi.

Ewentualnie możesz iść jeszcze inną drogą. Jak nie chcesz się bawić w elektronikę tylko typowa mechanika to kup sobie jakąś starą tokarkę i ją odremontuj. "Zabawy" przy tym co niemiara a i nauczysz się sporo. A na koniec będziesz miał użytkową maszynę żeby robić inne projekty ;) To takie moje pomysły. Niestety ale jak zbudować od podstaw całą tokarkę manualną Ci nie powiem bo nigdy tego nie robiłem więc nie będę pisał co mi się wydaje ;)
autor: maciek95k
31 sty 2021, 22:45
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Tokarka produkcji własnej
Odpowiedzi: 41
Odsłony: 2443

Re: Tokarka produkcji własnej

Uwaga. Specjalnie dla Ciebie dopiszę interpretację mojego posta żebyś mógł spać spokojnie. Mianowicie:
bez doświadczenia w budowie maszyn można z powodzeniem zbudować całkiem pokaźną maszynę (czy to tokarkę czy frezarkę) Ale wymaga to naprawdę ogromnego nakładu pracy, wielu poprawek, dużego budżetu, przeczesywania internetów i pytania na forum ludzi którzy coś takiego robili. Daj że już spokój...
autor: maciek95k
31 sty 2021, 22:33
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Tokarka produkcji własnej
Odpowiedzi: 41
Odsłony: 2443

Re: Tokarka produkcji własnej

tuxcnc pisze: Temat jest o tokarce.

Analogia i przekaz mojego postu jest naprawdę jasny i bardzo oczywisty. Nie wiem czy jej nie widzisz czy masz po prostu jakąś ogromną potrzebę żeby się do czegoś przyczepić...
autor: maciek95k
31 sty 2021, 22:28
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Tokarka produkcji własnej
Odpowiedzi: 41
Odsłony: 2443

Re: Tokarka produkcji własnej

tuxcnc pisze: Na dużej tokarce do metalu się wyłożysz i to pewnie już na początku.

Tutaj się nie zgodzę. W życiu zbudowałem dwie frezarki. Pierwsza to były płyty meblowe znalezione w piwnicy, prowadnice szufladowe, szpilki M6 jako śruby a sprzęgła zrobione z kawałka wężyka gumowego. Jako łożyska śrub pociągowych służył kawałek płaskownika z blachy i nakrętki z kontrami. Drugą już widziałeś zapewne więc nie ma co wspominać ;) Wszystko zależy od poziomu aktualnej wiedzy, portfela, chęci, samozaparcia i sposobu działania.
Psil pisze:Myślałem też właśnie nad zakupem starej popsutej i dostosowania do mojego widzimisię.
Ale w mojej okolicy na złomach sporadycznie pojawiają się tokarki a jak już to są faktycznym złomem.

Nie szukaj na złomie. Na złomie kupisz złom. A ty chcesz zrobić maszynę a nie złom. Czasem idzie kupić w dobrych pieniądzach sensowne bazy do przeróbki. Nie zawężaj też poszukiwań do swojej okolicy. Transport nawet z drugiego końca kraju to max 1 dzień. Wiesz ile zrobisz w jeden dzień? Dwa płaskowniki zespawane pod kątem z trzema otworami...

Zacznij od określenia wymagań. Ile masz miejsca w warsztacie na te maszynę, ile masz na ten projekt pieniędzy, jakie pole pracy Cię interesuje, jakie materiały chcesz obrabiać (stal, drewno, aluminium a może tworzywa?) i co maszyna będzie robić jak już ją skończysz. Napisz też jaki masz warsztat. To dość istotne. Jak będziesz miał te informacje to napisz. Może uda się jakoś Cię nakierować czego powinieneś szukać i w jakim kierunku iść.
autor: maciek95k
31 sty 2021, 15:26
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Tokarka produkcji własnej
Odpowiedzi: 41
Odsłony: 2443

Re: Tokarka produkcji własnej

Generalnie to sprawa wygląda tak, że budowanie własnej tokarki się w 99,9999% przypadków totalnie nie opłaca, ale czasem warto to zrobić. Kiedy warto? Jak lubisz majsterkować, chcesz się czegoś nauczyć i pewnie każdy znajdzie jeszcze sto innych indywidualnych dla siebie powodów. Ale problem jest jeszcze inny którego nikt na początku nie bierze pod uwagę, albo po prostu źle szacuje. Taki projekt potrafi totalnie wymęczyć. Zarówno człowieka i jego zapał, jak i jego portfel. To dlatego na olx'ach itp. jest od groma maszyn niby "prawie kompletnych" i wystarczy tylko dwie śrubki niby wkręcić a jednak ktoś woli sprzedać. Jeśli chcesz budować dla samego budowania to śmiało. Jeśli chcesz na sam koniec mieć coś użytkowego to pomyśl nad prostym CNC. Wbrew pozorom dla amatorskich zastosowań może to być dużo mniej skomplikowana konstrukcja niż manualna tokarka a możliwości będzie miała spoooro większe. Żeby nie zrujnować swojego budżetu warto by było kupić jakąś bazę. Starą tokarkę którą sobie przerobisz. Albo tylko dokładając silniki i wywalając co nie potrzebne albo po całości przerabiając na prowadnice toczne, inne śruby, dodając osłony itp. Nauczysz się całkiem sporo a na koniec będziesz miał sprzęt całkiem użyteczny. Praktycznie wszystkie potrzebne informacje jak coś takiego zrobić znajdziesz w internecie a w szczególności tutaj na tym forum.

Wróć do „Tokarka produkcji własnej”