Znaleziono 10 wyników

autor: denhen89
26 lut 2018, 00:05
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Zakup pierwszej Tokarki TUD-50/500 ..z zlomu
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 5938

Re: Zakup pierwszej Tokarki TUD-50/500 ..z zlomu

@baniok : Dzieki za info :)

@ak47 : Dziekuje ci za to. Przemyslalem to juz wczoraj, i sam pomyslalem ze to raczej glupi pomysl ale zaraz opisze co dzisaj wymyslilem :D.
Tez bym powiedzial ze szlif + koszta dodatkowe jak naprzyklad transport, taniej by wyszlo niz budowe calej nowej konstrukcji i tylko zamontowac wrzeciennik na nia, ale jesli chodzi o geometrie, to nie dalbym reke za to ze sie bylo by lepiej, ale ogolnie to niewiem co by mialo byc takie ciezke przy tym. Niema raczej sensu dlugo opisywac jak sie to wyobrazam bo ta opcja raczej odpada ale wyobrazam sie to tak (i to tylko opisuje bo moze byc ze sie cos przy tym od was naucze): Buduje konstruke na ktora pozniej bede mocowal wrzeciennik. Na konstrukcji (plyta/blacha stalowa ze wyfrezowana baza do prowadnic) montuje szyne ktore pozniej bym oczywiscie jeszcze wymierzyl i ustawil poprzes lineal traserski. Jak wszystko bedzie zamontowane, montuje na koniec wrzeciennik i ustawiam go do szyn w (chyba sie tak mowi) poziomie i prostopadlosci. Mierzylbym uchylnym czujnikiem zegarowym w wewnetrznej stronie wrzeciona. Nie da sie tak ?

Oczywiscie fajnie bylo by gdyby kamar sie wziol za to :D :D ale nawet gdyby bylo taka opcja, to sam transport kosztowalby mnie okolo 1000zloty liczac 100zl za godzine (transport HDS). Wielki plus bylby, ze nie musialbym tlumaczyc co trzeba robic :D

Teraz do mojego "nowego" planu :) Moze byc glupi plan i ja:
Kupic tokarke i oczywiscie pierwsze co zrobic to sprawdzic czy sie da toczyc i z jaka precyzja. Jak sie tam da cos zrobic, to zanim zaczne ja modyfikowac, uczylbym sie troszke i wytoczylbym to co pozniej bedzie potrzebne naprzyklad mocowania do srub kulowych itd..
I teraz metoda drastyczna: Katownikiem wytnacz oryginalne szyny tak dobrze jak sie da, montujac katowinik przykladowo do konika. Na mojej frezarce z grubej blachy stalowej wyfrezowac plyte ktora zamocowalbym do loza i ustawilbym poprzes sruby bez lba. Po ustawieniu wylalbym jakas zywice w szczeline miedzy blacha a lozem. Po utwardzeniu dokrecilbym blacha i na blache montuje szyny i ustawiam do wrzeciona.
Oczywiscie wole uslyszec szczera opinie ale prosze nie zapomniec o tym ze nie posiadam parku maszynowego wiec szukam alternatywy. Tez zalezy mi na projekcie a tak naprawde to musze powiedziec ze gdy ogladam tokarki do 6000 zlotych to sa to wszystko maszyny w ktore bym musial zainwestowac. Jesli chodzi o chisnkie tokarki jak naprzyklad te MTP Tytan, to po czytaniu tematu o tych tokarkach i co trzeba zrobic zeby doprowadzic je dobrego stanu (w sensie zeby sie dalo cos precyzyjnie wytoczyc) to wydaje mi sie ze nie robi to wielkiej roznicy czy zaczne projekt na bazie starej tokarki z zlomu albo kupie chisnka i bede przy nowej tokarce skrobal powierzchnie i ustawial wszystko.

Moje pomysly moga byc totalnie glupie, ale wole sie podzielic z pomyslami a jak sie nie da to nie :)

Z gory dziekuje.
autor: denhen89
25 lut 2018, 00:15
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Zakup pierwszej Tokarki TUD-50/500 ..z zlomu
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 5938

Re: Zakup pierwszej Tokarki TUD-50/500 ..z zlomu

Mam Pytanie do osob ktorzy sie znaja na tokarce TUD, albo podobnych tokarek:

Czy jest mozliwy demontowaz samego wrzeciennika czyli obudowej wrzeciona, dokladniej to chodzi o to co zaznaczone na zdjeciu) ?
Obrazek

Patrzac na zdjecia modernizacji Tokarki TUC od Kamara (na stronie www) ktora z konstrukcji chyba jest bardzo podobna do TUD-50, jest to podzielone na : (od gory)
1 Wrzeciennik/obudowe wrzeciona (niewiem czy wrzeciennik jest prawidlowe slowo)
2. Loze
3. Podstawa albo jak to nazwac gdzie znajdzuje sie silnik

Pytam, bo jednak mysle czy nie kupic ta tokarke, sprawdzic jak dziala w tym stanie jak jest i czy sie da cos precyzyjnie wytoczyc, oczywiscie jesli w ogole jest na tyle sprawna jesli chodzi o mechanike i elektronike.
Gdyby sie okazalo ze jest zle, to moglbym sprzedac wieksza czesc czesci a pozostawic wrzecienik/obudowe z wrzecionem zebym ja mogl uzyc do budowe tokarki w przyszlosci. Niewiem jak to wyglada z napedzaniem wrzeciona, oryginalnie to dziala bez zebatki, ale moze byc sie dalo cos wykombinowac zeby bezposrednio napedzac wrzeciono mniejszym silnikiem przes Falownik.

Gdybym widzial jak to w srodku wyglada to bym napewno mogl sie sam na te pytanie odpowiedziec.
Kamar, ty napewno bedziesz cos wiedzial na ten temat, wiec mam nadzieje ze mi bedziesz mogl pomoc w tym temacie.

Z gory dziekuje.
autor: denhen89
24 lut 2018, 20:33
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Zakup pierwszej Tokarki TUD-50/500 ..z zlomu
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 5938

Re: Zakup pierwszej Tokarki TUD-50/500 ..z zlomu

Niestety nie da sie juz edytowac ostatni post ale tu filmik o krotym pisalem w ostatnim poscie (moglice):

@ ak47: Niestety niewiem jaka to byla tokarka, moze jakas gigantyczna. Pamietam dobrze ze znajomy mi powiedzial kwote "12.000 zl".
Dzieki, za info. Nie malo, ale mniej niz myslalem jak koszt ma byc podobny.

Achh, niewiem co robic.

Gdyby sie tylko dalo zbudowac wrzeciennik w "nie skomplikowany" sposob do wrzeciona przykladowo za pomoca oprawek lozyskowych to bym raczej zaczyl z budowe tokarki. Cene za te male chinskie toarki sa naprawde dobre, ale troszke sie boje.
5min odemnie pare lat temu otwarli Firme HAFEN ktora sprzedaje tylko maszyny firmy Bernardo, wiec zakup tokarki niebylby skomplikowany, ale tez zauwazylem ze za Bernardo sie wiecej placi niz za tokarki firmy MTP a napewno wszystko jest produkowane w tej samej hali w chinach.
autor: denhen89
24 lut 2018, 18:00
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Zakup pierwszej Tokarki TUD-50/500 ..z zlomu
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 5938

Re: Zakup pierwszej Tokarki TUD-50/500 ..z zlomu

Dzieki! Wszystko przeczytane. Szacunek, i zas widac ze wszystko sie jakos da zrobic.
Niestety ja nie mam tej opcji tego zrobic.

Niewiem czy ma sens w ogole o tym myslec, ale dalo by sie uratowac/naprawic te szyny z zywica ala Moglice ?
Kiedys na YT widzialem filmik (z rosji) jak naprawiali szyny (albo chyba sie mowi prizmy) wielkiej maszyny wlasnie z moglice.
Ale zeby to sie dalo zrobic to suport musialby byc po obrobce/szlifie zeby sluzyl jako sztempel. Niestety suport jest krotki i trzebaby to robic w paru etepach od przodu do tylu. Czyli nalozyc moglice na szyny loza, na to polozyc i wypoziomowac suport i czekac az moglice stwardnieje. Pozniej suport tak przesunac zeby przykladowo, 3/4 suportu lezalo na utwardzonym moglice a 1/4 na swiezem.
To tylko mysl :D Napewno nie da sie tak zrobic, albo conajmniej nie tak zeby bylo jak po szlifiwe.
autor: denhen89
24 lut 2018, 17:09
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Zakup pierwszej Tokarki TUD-50/500 ..z zlomu
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 5938

Re: Zakup pierwszej Tokarki TUD-50/500 ..z zlomu

@baniok : Absolutnie niemam problemu z tym ze bede musial cos porobic i nawet mam ochote, bo mnie to interesuje i chce widziec jak wszystko dziala i jak naprawic gdyby bylo cos nie tak, wiec dla mnie szczerze mowiac, moze to byc tokarka do remontu albo sprawna za dobra cene gdzie wymienie olej i moge zaczac toczyc, a dopoki bedzie precyzyjnie to raczej niema sensu wkladac wiecej kasy za szlif itd.
W tej TUD-50 niestety skrobac nie da sie raczej. Niemam doswiadczenie z skrobaniem ale oczywiscie duzo filmikow ogladalem tak z ciekawosci i gdybym to skrobal nawet z maszyna to by trwalo lata :D Ale oczywiscie to moze na zdjeciu nie widac, ale szyna jest jak pyramida. Ja nie mam pojecie ale pod suportem musialo cos twardego siedziec i napewno przes dusszy czas nikt z tym nic nie zrobil a mnie to dziwi bo tak jak w pierwszem poscie pisale, jak przesuwa sie caly suport to czuc ze cos nie tak, lekkie hamowanie co pare mm, ale nic nie slychac.

@ak47 : Masz racje, mialem tak od razu zrobic jak pisales, ale jakos nie myslalem o tym.
Tez mi sie wydaje ze bedzie to drogo i tak jak juz pisalem, w ogole to nie widze szans tego dzwignac, conajmniej z tym chisnkiem dzwiegiem do silnikow (maks. 2T). Wiec, musialbym zalatwic jakis dzwig co znaczy dalsze koszty, pozniej transport, koszt za frezowanie i szlifowanie, zas transport i zas dzwig. Niewiem ile ta obrobka by mnie kosztowala, ale wszystko razem z dzwigiem i transportem napewno conajmniej 4000 zl. Czyli juz 6500 zl. A co z reszta. Moze byc ze jednak lozyska na wrzecionie trzeba wymienic i jak juz ktos pisal to tanie one nie sa.
Na koniec cala maszyna bedzie moze 7000 a moze 14000tys kosztowala..
Co innego gdy sie posiada park maszynywo i mozna wlasnie cos takiego zrobic jak Kamar.
Cierpliwosc raczej mam, ochote na taki remont nawet tez, ale tak jak mowie, bez sprawnych duzych maszyn do obrobki bede musial wszystko oddac komus do roboty, a to wszystko koszty i czas.

@rc36: Wielkie dzieki za twoja opinie i za te linki.
Wydaje mi sie ze masz racje. Nie posiadam parku maszynowego wiec, samemu duzo nie zrobie. Wymienic olej, jakies zembatki (gdyby jakies byle uszkodzone), wszystko wyczyscic i cala maszyne pomalowac, ale taka robote to raczej ma sens przy maszynie ktora jest w stanie sprawnym, ale przy tem uszkodzonym lozu raczej to nie wystarczy zebym mogl na spokojnie precyzyjne toczyc ale ja niemam pojecia. Nawet gdyby sie dalo, to szczerze mowiac by mi to bardzo przeszkadzalo.
Pozatym, brakuje rozne rzeczy ktore trzeba dokupic albo dorobic. Pompa oleju tez brakuje.

Widze ze jednak da sie zrobic wrzeciono na takiej maszynie, ale czy precyzyjnie ? Te slowo "precyzyjne" napewno mozna roznie zrozumiec, ale ja wlasnie niewiem czy do setki dokladna musi byc, albo wcale nie i reszte i tak bedzie trzeba szlifowac. Niestety takie pytania z braku doswiadczenia.

@Kamar: Ciesze sie z znalazles moj temat i dzieki za te fotki ! Wlasnie cos takiego szukalem a nawet przes google nic nie moglem znalezc.
Gdybym mial czym usunac/przefryzowac te oryginalne szyne zebym mogl zamontowac te prowadnice ala HIWIN, to bym dlugo nie myslal na zakupu tej Tokarki. Niestety nie posiadam duzej frezarki, ale tak ogolnie to sie dziwie jak to zrobiles ?
Te Loze wydaje mi sie jeszcze wieksze niz te z tego TUDa z zlomu, a waga to napewno ponad 1000kg. Na stol Frezarski polozyc raczej sie nie da.. conajmniej nie na tych frezarkach ktore widzialem u ciebie na zdjeciach albo filmikach ale kto wie co ty zas wymysliles :D

Gdyby sie dalo to jakos innaczej zrealizowac to bym dlugo nie myslal i bym kupil ta frezarke, bo jak narazie to widze tylko te Loze jako powod nie kupienia tej Tokarki. Reszte rzeczy da sie zrobic. Moze mi bedziesz mogl pomoz w rozwiazaniu tego problemu :)

Jesli chodzi o suport, to mysle ze by sie dalo przefrezowac powierzchnie na mojej frezarce. Niemam duzo miejsca na Zetce (troszke ponad 10cm), ale uchwyt wrzeciona (wrzeciono: chinczyk 3kw chlodzone woda) moglbym dzwignac tak zeby bylo wiecej miejsca a jak ogladam zdjecia suportu tokarki TUD-50 to raczej sie zmiesci. Frezy weglikowe moze dlugo nie probia ale napewno wejdzie tanie niz dac komus.

Moglby mi ktos powiedziec jakies sa orientacyjne koszty za Lozyska wrzeciona ? Naprawde nie musze widziec dokladnie jakie to sa, ale czy okolo 1000 zloty albo blizej 10000 zlotych ? Nie moge sie wyobrazic ze az tyle, no ale nie dlugo temu do znajomego tokarza przyszedl ktos ktory mowil mu ze "ostatnio" wymienial komus lozyska i same lozyska kosztowaly ponad 10.000zlotych. Niewiem co to byla za tokarka, wiec dla mnie ciezko porownac i wyobrazic.
Przy TUD-50 sa lozyska a nie panewki, tak ?

Jeszcze raz, wielki dzieki wszystkim za pomoc !
autor: denhen89
24 lut 2018, 01:20
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Zakup pierwszej Tokarki TUD-50/500 ..z zlomu
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 5938

Re: Zakup pierwszej Tokarki TUD-50/500 ..z zlomu

Dziekuje wam za odpowiedzi.

No powiem wam, ciezki temat ale ciesze sie ze pomogacie mi i teraz oczywiscie patrze na to troszke inaczej. Sa plusy i minus jesli chodzi o ta tokarke TUD-50, ale jak Duszczyk_K napisal: co jest cenniejsze, moj czas albo pieniadze.

@Avalyah: Czyli, jak rozumie dobrze, to wykonanie wrzeciona nie jest takie latwe. Moge sie wyobrazic ze precyzja toczenia jest bardzo wazna i pozniej szlifowanie, ale moze zaczne troszke bardziej realistycznie myslec gdybym sie dowiedzial dlaczego jest to nie takie latwe, bo szczegolnie na polskim forum widzialem juz czesto rozne cuda ktorych przykladowo na angielskim/amerykanskim albo niemieckim forum nie widze, jak naprzyklad budowe elektrowrzeciona z jamnika krecace do 12.000obr. (i tu wcale niechce sie przypochlebiac) i moze sie wszystko wydaje lekkie a wcale nie jest :D

Tak jak ty (Duszczyk_K) to przeliczyles, to oczywiscie nie brzmi to tak zle gdyby sie jednak okazalo ze niema sensu naprawiac.
Jesli chodzi o wiedze i triki. Dobrze o tym wiedziec ze sie tak da i tez juz widzialem filmiki na ktorych tak robia.

Ogolnie powiem tak, jest wielka chec na nastepny projekt, ale przydala by sie juz sprawna tokarka zebym mogl zrobic te obudowy do napedzanej nakretki i te "zle skonstruowane/zle wytoczone" szybko wymienic bo niechcialbym uszkodzic nakretki kulowe. Pozatym, mysle ze bylo by madrzej kupic sprawna, tak zebym nie grzebal przes rok zanim bede mogl cos wytoczyc a jak juz bedzie stala tokarka i sie naucze toczyc to mozna sie wziac za jakis projekt calkiem na spokojnie i bez stresu, i wszystko dobrze przemyslec, bo szczerze mowiac, ja duzo bledow zrobilem przy budowie plotera. I tak, wyszlo mi to moim zdaniem bardzo dobrze na pierwsza frezarke ale przes te wszystkie bledy nie stracilem tylko czasu ale tez pieniadze.
Z sprawna tokarka, nie tylko sie szybciej naucze a moze nawet bede mogl cos zarobic na niej i zas wczesniej zaczac jakis powazny projektale znalezc fajna tokarke za dobra cene nie jest tak latwo.


Najchetniej to bym od razu zaczyl projektowanie (rysunek) i budowe tokarki. Napewno wejdzie drozej, ale conajmniej bedzie na nowych czesciach i wiem co mam. Jedynie co widze czarno to temat z wrzecionem i wrzecienniekiem jak i konikiem.

Moze nie fair sie pytac tu w temacie o informacje jak to zrobic bo napewno sa jakies tematy na forum, ale to co znalazlem to bardziej bylo od osob ktorzy posiadaja park maszynowy i bardziej pytali sie o konstrukcje wrzeciona i jakie lozyska uzywac.

Ja chetnie chcialbym sie dowiedziec czy jest mozliwosc kupienia gotowych precyzyjnych oprawek na lozyska ktore by sie dalo przykrecic do powiedzmy, blachy stalowej 20mm z ktorej bym zbudowal wrzecienniek.
Glowna konstrukcja zrobilbym z polimerobetonu tak zeby cala tokarka pozniej wazyla min. 250kg. Suport i reszte czesci moglbym zfrezowac na ploterze, a konik to by sie moze dalo kupic uzywany i go przerobic.

Czy to jest dobry pomysl, ja niewiem, ale glownie to zalezy od tego czy sie da zbduowac wrzeciennik poprzes oprawki lozyskowe ktore sie dopasuje do gotowego wrzeciona, ktore zas mozna kupic gotowe jak te (tylko jako przyklad): wrzeciono tokarki TUB-25 (allegro)

Jak widzicie, nie jestem za bardzo zdecydowany. Gdyby nie te uszkodzone loze przy tej TUD-50 to bym dlugo nie myslal i najpozniej w wtorek stala by, conajmniej przed brama warsztatu, bo wcisnac ja napewno nie bylo by latwo :D. Silnik moglbym w przyszlosci zmienic na mniejszy. Gdyby byly uszkodzone kola zebate to mam znajomego ktore by mi je mogl dorobic, bo z ojcem robia to profesionalnie. A z reszta to bym sie jakos poradzil, ale te loze to jednak minus i niewiem czy mam ochote sie meczyc z transportym, rozbieraniem i pozniej sprzedawac na czesci albo zas przewiesc na zlom.

Fajnie byloby gdybym mogl rozebrac ten TUD na czesci, to bym od razu kupil caly Wrzeciennik i konik.

Dobranoc i mam nadzieje ze do pozniej :)
autor: denhen89
23 lut 2018, 21:10
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Zakup pierwszej Tokarki TUD-50/500 ..z zlomu
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 5938

Re: Zakup pierwszej Tokarki TUD-50/500 ..z zlomu

@Avalyah : Wielkie dzieki za ta odpowiedz. Wlasnie taka odpowiedz sie bardzo przyda w mojej decyzji.
Absolutnie masz racje, a bezpieczenstwo jest wazna sprawa:) I tez ci daje racje jesli chodzi o zuzycie pradu bo to jednak wielka roznica a tak jak juz pisalem, nie zalezy mi na czasie a bardziej na tym zebym sie nauczyl a pozniej zawsze mozna cos wiekszego kupic.

Ogolnie to moj plan byl taki (i wlasnie w tym tez bym bardzo potrzebowal pomoc): Z powodu wielkiej uciechy budowy ktora mialem przy ploterze CNC chcialbym w przyszlosci tez zbudowac sobie Tokarke, ale jak sam zbudowac gdy nie posiadam odpowiednich maszyn a wydaje mi sie ze do budowy tokarki jest potrzebna tokarka :D. (frezarke juz posiadam wiec to jest duzy plus)
Chodzi naprzyklad o budowe wrzeciona do tokarki.

Tylko ze, te male tokarki ala Bernardo hobby 500 maja maly uchwyt (100mm albo 80mm) i przes to ze absolutnie niemam doswiadczenia nie wiem dokladnie czy to wystarczy zebym mogl wytoczyc przykladowo wrzeciono gdzie mozna zamontowac uchwyt tokarski 160mm.
To sa pytania na ktore ciezko znalezc odpowiedzi.

Chcialbym tez toczyc w stali, a wydaje mi sie ze jest to mozliwe na takich jak bernardo 500. Na czasie mi nie zalezy tak jak juz pisalem.

Gdyby sie udalo kupic taka jak naprzyklad ta TSB20 (chodzi wymiary i ciezar) za 4000zl w stanie "sprawnym" gdzie nie trzeba drugie tyle wlozyc zeby precyzyjne toczyc to bym wolal taka TSB20 niz bernardo bo rozne rzeczy sie czyta na temat chinskich tokarek albo ogolnie maszyn do obrobki. Tez czesto sprzedawaja z osprzetym ale to tez duzy plus.

EDIT: @FTW : Dzieki za info na temat TSB20 i jaki dodatkowy sprzet sie przyda na poczatek. Raczej jutro zadzwonie ze jednak nie kupie ta TUD-50 i bede sie rozgladal za TSB20 albo cos podobnego, chyba ze bedzie jakas chinska za dobre pieniadze i moze sie dam przemowic.
Na temat szlifowanie itd..: Wlasnie, wszystko kosztuje i trwa. Pozniej poskladac, ustawic geometria itd. Jak zaczynalem budowe tego Plotera to pamietam ze jeszcze tu na forum pisalem ze bedzie gotowa za 2-3 miesiace :D :D :D Ile razy o tym mysle. Przeszlo ponad 9 miesiecy i jeszcze nie jest calkiem gotowa bo stol jeszcze w robocie. Jeszcze maks. tydzien, ale co chce powiedziec jest to ze i tak bedzie duzej trwalo niz sie wyobrazam, a niewiadomo co jeszcze jest nie tak przy tej TUD-50 z zlomu a podlaczyc na zlomie "niestety nie idzie"..
autor: denhen89
23 lut 2018, 20:46
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Zakup pierwszej Tokarki TUD-50/500 ..z zlomu
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 5938

Re: Zakup pierwszej Tokarki TUD-50/500 ..z zlomu

@FTW : Dzieki!
Wczoraj gdzies w temacie z roku 2009 czytalem ze conajmniej 2000 zl za podobna maszyne do TUD-50, ale napewno loze nie wygladalo tak jak te z tej tokarki ktore widac na zdjeciu, wiec moze byc o wiele drozej, bo napewno bedzie trzeba frezowac i wszystko sie obnizy, co napewno nie wplywa dobrze na prace tokarki i niewiem jak to skompensować. Oczywiscie sa napewno jakies sposoby na to, ale to wszystko skomplikuje caly remont i koszty pujda do gory.

Chcialbym rozebrac i poskladac tokarke samemu ale wydaje mi sie ze nie bedzie tak latwo, juz z powodu ciezaru pojedynczych elementow tokarki. Loze napewno wazy kole 1000kg i mysle ze moj chinski dzwig silnikowy (niby do 2T :D) sie rozleci od razu.

Zrobiles mi smaka na TSB 20.. Wlasnie taka tokarka by mi bardzo odpowiadala i sa dostepne za 5500-7000zl conajmniej na allegro.
Masz jakies doswiadczenie z ta TSB 20 ?
autor: denhen89
23 lut 2018, 20:16
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Zakup pierwszej Tokarki TUD-50/500 ..z zlomu
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 5938

Re: Zakup pierwszej Tokarki TUD-50/500 ..z zlomu

@baniok : Dzieki za odpowiedz.
No wlasnie, myslalem sie ze to nie musi znaczyc ze z wrzecionym i lozyskami jest wszystko wporzadku. Moglbys mi powiedziec orientacyjny koszt za wszystkie lozyska ? :D

Mi wlasnie zalezy na precyzi, bo szczerze mowiac, jak sie naucze podstawy do toczynia, to chcialbym w przyszlosci wytoczyc jakies wrzeciono zeby zbudowac elektrowrzeciono do frezarki z przykladowo, jamnika.
Tez chcialbym wytoczyc obudowy do napedzanej nakretki (do plotera) gdzie bede musial wprasowac lozyska, wiec musialoby to byc dosyc precyzyjnie wytoczone.

Szczerze mowiac, cena za ta tokarka to 2500 zl. Zlom jest bardzo blisko mnie i szef zlomu powiedzial ze moglby przetransportowac tokarke ale musze zalatwic rozladunek. Dzwonilem dzisaj do jednej firmy i moga rozladowac za 100zl (dopoki nie bedzie to trwalo dluzej niz godzina).
Wiec, tokarka + transport i rozladunek to maks. 2700 zloty.

Dokladnie. Napewno jest to do zrozumienia gdy powiem ze mam po prostu chec na taki projekt, ale tak jak pisales, nie wiadomo czy warto, bo moze sie okazac ze bedzie wiecej kosztowalo niz gotowa tokarka w dobrym stanie.

Predzej czy pozniej (a najlepiej jak najszybciej) musze zrobic nowe obudowy do napedzanej nakretki, bo taki mlody tokarz ktore mi robil te ktore teraz sa zamontowane przy ploterze, nie staral sie zabardzo. Otwory lozysk nie sa centrycznie wytoczone (jak tak mozna powiedziec..). Otwory nie sa w tej samej pozycji w obudowie i sruby kulowe wchodze w mocne drgania. (3000mm). Ale to tylko przyklad dlaczego by sie przydala sprawna tokarka..

Najlepiej byla by mniejsza, lzejsza tokarka do moich zapotrzebowan, ale niestety ciezko znalezc taka za male pieniadze. (do 6000 zl)
autor: denhen89
23 lut 2018, 19:25
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Zakup pierwszej Tokarki TUD-50/500 ..z zlomu
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 5938

Zakup pierwszej Tokarki TUD-50/500 ..z zlomu

Witam !

Raczej mnie tu nikt niezna, przes to wole o tym poinformowac ze nie pisze bardzo dobrze po polsku :D, co juz pisalem w postach gdy zaczynalem budowe duzego Plotera frezujacego CNC, ktorego tak naprawde skonczylem, tylko stol jest jeszcze nie skonczony, ale od czasu kiedy zaczylem budowe frezarki myslalem o zakupu Tokarki i teraz mam szanse zakupic Tokarku TUD-50/500.

Moze niema sensu duzo pisac ale wole opisac sytuacje:
Niestety jeszcze nigdy nie pracowalem na tokarce, wiec niemam zadnego doswiadczenie, ale wlasnie przes to prosilbym was o pomoc.

Okolo pol roku temu bylem na szrocie i zostawilem szefowi tego zlomu moj numer zeby mnie poinformowal jak bedzie jakas tokarka dostepna i wlasnie jakies 2 tygodnie temu zadzwonil i powiedzial ze stoji tokarka. Powiedzial mi tylko ze wazy okolo 2 tony, wiec myslalem ze bedzie to bardzo duza i nawet nie myslalem zebym ja sprawdzil, bo chcialem cos mniejszego ala Bernardo hobby 500. Po rozmowie z znajomym, ktory tez jest uzytkownikiem tego forum, powiedzial zebym nie kupywal takiej tokarki, wiec zdecydowalem sie jednak podjechac do szrotu i sprawdzic co to za tokarka.

Piowiem tak, mam miejsce dla tokarki, bo az taka duza jak wczesniej myslalem nie jest bo jest to raczej najkrutsza wersja Tokarki Wafum TUD-50 ale mi to wlasnie bardzo pasuje.
Dzisaj jeszcze raz podjechalem bo ostatni raz to tak spontanicznie i niemialem czym wyczyscic loze a zebym mogl sprawdzic bicie wrzeciona, wziolem z soba czujnik zegarowy.

Teraz jest jedna bardzo (conajmniej mysle) pozytywna i jedna BARDZO negatywna rzecz przy tej tokarce.

Bicie Wrzeciona: ponizej 0.005mm . Raczej nic nie moglem zrobic zle. Tokarka stoji bez Uchwytu tokarskiego, wiec mierzylem po wewnetrznej stronie wrzeciona. Nie bylo nic dziwnego slychac gdy krecilem recznie.
Film: Bicie wrzeciona (youtube)

Loze: Lewa szyna loza (wewnatrz) wyglada fatalnie. Znajomy nawet powiedzial ze takie cos jeszcze nie widzial.
Dobrze widac na zdjeciu. Gdy sie przejedza palcem to jeszcze o wiele gorzej niz wyglada jak mozna tak powiedziec..

Teraz co szef tego szrotu mowil: Tokarka (i tez frezarka ktora stoji obok) jest z firmy ktora modernizuje caly park maszynowy i buduje jakies silniki dla firm poza granica. Wydawalo mi sie ze niechcial mi zdradzic nazwy tej firmy i tez nie podac numeru do tej Firmy zebym mogl zadzwonic i sie popytac o tokarke ale powiedzial mi ze na 100% dziala, w sensie ze mozna z nia toczyc, czy precyzyjnie to przy tym lozu napewno inna bajka, ale ja sie nie znam, wiec nie wypowiem sie na ten temat.

Tokarke moge kupic w cenie zlomu. Niewiem czy z wrzecionym jest tak fajnie jak po mierzeniu czujnikiem zegarowym wyglada, ale gdyby tak, to jak narazie jedyny wielki minus to te Loze, no i napewno tez suport..
Ogolnie to ma to byc projekt. Chcialbym ta tokarke doprowadzic do dobrego stanu, nie wazne czy bedzie to trwalo 3 miesiacy, pol roku czy 2 lata.
Chce sie uczyc, i bardzo mnie to interesuje, mam czas i warsztat w piwnicy, wiec w wolnym czasie moge pracowac przy niej, ale... czy sie to oplaca? Wolalbym ja doprowadzic do stanu oryginalnego czyli nie przerabiac na CNC, ale wydaje mi sie ze moze byc taniej ja od razu przerobic.

Teraz moje pytania:

1. Jaki moglby byc orientacyjny koszt regeneracji Loza ? Niewiem dokladnie jak wyglada proces, i czy sie przed szlifowaniem frezuje, ale same szlifowanie napewno nie wystarczy i napewno (gdyby to mialo w ogole sens) trzebaby najpierw frezowac z powodu zatartej szyny

2. Moze glupie pytanie, ale da sie zamontowac, przykladowo szyny ala Hiwin HGR (30 albo 35) ? Jak tak, to co dokladnie trzeba zrobic? Usunac loze/oryginalne szyny + nowy suport poprzeczny ? Oczywiscie, tak jak juz pisalem, wolalbym ta tokarke doprowadzic do stanu oryginalnego ale ja niewiem czy te loze da sie uratowac.

3. Silnik jest dwubiegowy: 4kw / 6.7kw . Troszke duzo, i napewno do seryjnej produkcji taka moc jest bardzo przydatna, ale oczywiscie prad tez kosztuje a do uczenia wystarczalo by napewno o wielie mniej mocy, wiec moje pytanie jest czy przerobka na mniejszy silnik z falownikiem (2 - 3kw) jest mozliwa. Czytalem ze Kamar przerobil swoja na silnik z Falownikiem i napewno nie jest jedyny ktory tak zrobil, ale oczywiscie Falowniki nie sa tanie, wiec niewiem czy to jest oplacalne..

4. Przerobic od razu na CNC czy doprowadzic do stanu oryginalnego?
Przy przerobce na CNC duzo czesci ktore "moze sa w zlym stanie" nie sa potrzebne, ale bardzo mi zalezy na toczeniu konwencjonalnym, po prostu zeby sie nauczyc, a mysle ze to napewno fajna sprawa dopoki sie to robi jako hobby.
Widzialem tokarki CNC "DIY" ktore posiadaly Skale MPG (chyba sie to tak nazywa) i dodatkowo joystick. W ten sposob moglbym toczyc podobnie jak na konwencjonalnej tokarce i dodatkowo miec opcje CNC.
Czy to dobry pomysl ?
Niewiem czy jest to dobra baza na remont albo przerobka na cnc, albo po prostu zlom ktorego lepiej nie kupic?

Napewno te pytania dla niktorych sa bez sensowne albo glupie, ale nie jestem taki wrazliwy :d, wiec prosilbym was o szczera pomoc w tej sprawie. Czyli, co w byscie zrobieli w moim przypadku? :)

Z gory dziekuje.

PS: Zdjecia jak i film robione przednia kamera z telefonu (glowna kamera jest uszkodzona), ale raczej na filmiku widac bicie na czujniku.

Pozdrawiam,
Denis

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Wróć do „Zakup pierwszej Tokarki TUD-50/500 ..z zlomu”