Na te kilka lat prace nad frezarką zatrzymały się całkowicie, a jedynie zabrała się do pracy. Wykonała bezawaryjnie wiele projektów w drewnie.
W między czasie padły łożyska w Bosch'u, który pracuje jako wrzeciono. Dokładniej to po pozostawieniu frezarki nad jednym z projektów, po powrocie do warsztatu usłyszałem okropne dźwięki. Szybko wszystko wyłączyłem, po czym znalazłem na obrabianym detalu fragmenty łożyska, które frezarka górnowrzecionowa Bosch dosłownie wypluła. Na szczęście udało mi się dokupić nowe łożyska i maszynka pracuje dalej.
Obecnie już jedzie do mnie mokry chińczyk

Zamontowałem też w tym roku próbnie krańcówki do bazowania osi, ale nie działają jeszcze tak jakbym chciał, popracuję nad tym w wolnej chwili.
Mam jednak pewien problem i pytanie.
Zastanawiam się nad przełożeniami do silników. Obecnie na osi Y (brama) mam dwie śruby trapezowe o skoku 5mm i każda z nich napędzana jest silnikiem 4.2Nm bezpośrednio.
Cytując sprzedawcę silników:
"Przy zasilaniu 40V silniki 4.2A będą szczytować
3.1Nm 6.7obr/sek
4.2Nm 5.3obr/sek
Prędkość max w setup zazwyczaj ustawia się 2..3x prędkość
szczytowania. Przełożenia ustawia się tak, aby szczytowanie mocy
było przy najciężej najszybszej pracy (G1)
G0 - będzie chodziło na prędkości gdzie moment silnika będzie
już mniejszy...."
Silnik ma najwięcej "siły" przy 5.3 obrotów na sekundę, czyli 318 obrotów na minutę, co przy skoku śruby 5mm, daje nam 1590 mm na minutę jeśli chodzi o prędkość osi Y. Mam nadzieję, że dobrze to rozumiem?
Nie ukrywam, że jest to mała prędkość. Obecnie pracuję w drewnie na G1 w granicach 2000mm na minutę, czasem 2500. W sumie to maszyna daje radę, ale mam bardzo niskie przyspieszenia na tej osi, ponieważ przy większych silniki gubią kroki.
Moje pytanie brzmi, czy jest sens tutaj stosować jakieś przełożenia, żeby uzyskać lepsze przyspieszenie? Wtedy silniki będą musiały pracować na obrotach jeszcze wyższych, ale będą miały zysk na przełożeniu. Nie bardzo właśnie wiem czy to coś da, czy pogorszy. To zależy oczywiście od tego jak bardzo spada moment wraz ze wzrostem obrotów.