Znaleziono 5 wyników

autor: skoti
11 lut 2007, 21:28
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: jakie obroty przy toczeniu
Odpowiedzi: 29
Odsłony: 33139

bartuss1 pisze:Napisales na koncu swojego elaboratu " Ra powinno wyjśc w granicach 0,63.

no pomyliłem klasy dokładnosci, napisalem że przesoliłem :P
No to jak sie pomyliłeś to napisz ile miało być :)
autor: skoti
11 lut 2007, 20:27
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: jakie obroty przy toczeniu
Odpowiedzi: 29
Odsłony: 33139

bartuss1, nie chodzilo mi o wynik jaki uzyskales tylko w jaki sposob go wyliczyles . Napisales na koncu swojego elaboratu " Ra powinno wyjśc w granicach 0,63.
mowa o obrabiarkach lekkich, modelarskie ousy i chinki itp nozem HSS" i tu dałeś popis :shock: Noże HSS jak wiadomo w warunkach domowych ostrzy sie ręcznie i o ustalonym promieniu ostrza nie morze być mowy . A teraz zaczynasz opowiadać o płytkach po jakieś 50zl sztuka jak nie lepiej . Idealny wybór dla amatora :lol:
bartuss1 pisze:może zrób to u siebie tak :
daj obroty 800, głebokość skrawania 0,5 i posuw 0,25 na obrót (200/min)
i róznymi płytkami z weglika CT 5015 po GC 4025.
każdą uzyskana powierzchnię zmierz profilografometrem (np.hommelwerke T1000)
wyniki otrzymasz w postaci wykresu "rzeźby terenu". potem wystarczy tylko sklasyfikować parametry.
A po co ? Skoro istnieje wzór na teoretyczna gładkość powierzchni . I to mi wystarcza . A jeśli masz ochotę przeprowadzić takie próby to zapraszam do firmy . Płytki na testy są kilka rodzaji materiału tez sie znajdzie oprócz tego dobra tokarka CNC . Zapłacisz za kilka godzin pracy maszyny i możemy sie bawić .
bartuss1 pisze:o trwałości ostrza nie chce mi sie gadać
Ta twoja wypowiedz akurat mnie dziwi bo nie zauważyłem żeby brak wiedzy teoretycznej i praktycznej w jakimś temacie przeszkadzał Ci w prowadzeniu dyskusji .
autor: skoti
11 lut 2007, 01:55
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: jakie obroty przy toczeniu
Odpowiedzi: 29
Odsłony: 33139

ERNEST KUCZEK pisze:wracajac do wzorow, uwazam ze wiedza teoretyczna jes rownie wazna jak praktyczna, i jak nabardziej nie nalezy jej pomijac ale nalezy pamietac rownierz o tym ze czlowiek ktory podawal np. parametry w katalogu dla danego narzedzia z pewnoscia robil testy na bardzo sztywnej/dokladnej maszynie a nie samorobie czy mocno przechodzonym egzemplarzu.
Tak tylko jak sie podaje jakieś wzory to powinno sie podawać dobre a nie jakieś głupoty . Parametry która podaje producent są tylko orientacyjne i trzeba je dostosować do maszyny która sie posiada i konkretnego detalu . Poza tym nie każda produkcja jest na tyle opłacalna żeby można było sobie pozwolić na takie zużycie płytek . Górny zakres parametrów podany na paczce lub w katalogu jest obliczony na 15min pracy na ostrze . Co przy płytce powiedzmy za 50zl i detalu za 1 zł lub 2 zł nie koniecznie musi sie opłacać :???:
autor: skoti
11 lut 2007, 00:54
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: jakie obroty przy toczeniu
Odpowiedzi: 29
Odsłony: 33139

pukury pisze:nierdzewka - jakie piękne określenie ! - tylko jaka ? . są takie co się obrabiają pięknie - ale są i takie co delikatnie mówić niespecjalnie
Mialem na myśli najbardziej popularna OH18N9 i podobne . Prawdopodobnie takie cos będzie toczył . A jeśli mu trafi jakiś gatunek który sie obrabia jak Ty to określasz "niespecjalnie" to sie od razu dowie :wink: Spalone płytki i najlepsze wiertła które nie mogą przewiercić jednej sztuki . Parametry w stosunku do OH18N9 obniżone o 60% zużycie płytek razy 5. Znamy i lubimy :razz:
autor: skoti
11 lut 2007, 00:30
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: jakie obroty przy toczeniu
Odpowiedzi: 29
Odsłony: 33139

Mam 2 rozwiązania napędu:
1. silnik 3kW i falownik
2. koła pasowe-kilka średnic
kengai pisze:Moja przyszła-dopieszczona tokarka ma mieć średnicę toczenia 25 cm nad łożem i w dużej mierze zamierzam wyrównywać " płaskie toczki " z blachy 5mm o takiej średnicy.
Silnik plus falownik to jest fajna rzecz ale musisz pamiętać ze w takim zestawie moment zmniejsza sie wraz z obrotami . Może gdy zastosujesz dobry falownik wektorowy będzie staly . Na kolach czym mniejsze obroty tym masz większy moment . Tak z praktycznej strony , dla tokarki CNC z wrzecionem 7kW średnica 200 i zwykle st3 to juz jest poważne wyzwanie . Przy zaglebiniu 1mm i posuwie 0.2 oraz szybkości skrawania 300 obciążenie wrzeciona wynosiło 120% . Wiec te twoje 3kw i średnica 250mm to będzie porażka :???:
Proszę o teoretyczny zakres obrotów użytecznych do amatorskiego toczenia dla stali zwykłej i nierdzewki:
a)-wyrównywania np. pręta fi 20 mm, długość 500mm - ... obr/min?
b)-przecięcia-odcięcia tego pręta - ... obr/min?
c)-wytaczania otworu w pręcie fi 60mm o śr. fi 40mm - ... obr/min?
a - chodzi ci o przetoczenie po górze ? Taki długi kawałek bez podtrzymki to jakieś 200-500obr ale prawdopodobnie bez podtrzymki nie pójdzie . Z podtrzymka podobnie ale można poszaleć do jakiś 800obr . Krótsze odcinki od jakiś 300mm w dol nierdzewka 1000-3000 a zwykła stal ile fabryka dala :wink: 2000 do jakiś 4000obr . Oczywiście obróbka wykańczająca płytkami z R0.4 . Generalnie czym dalej wystawiony materiał tym mniejsze obroty .
b - Norze z SW jakieś 200obr listwy płytkowe jakieś 600 obr przy zwyklej stali odpowiednio ok300-350 i do 800 . Przy cieciu najlepsze efekty osiąga sie stosując stalą szybkość skrawania i tu by był dobry zestaw z falownikiem plus sterowanie CNC . Bardzo dobre chłodzenie .
c - stal zwykła nóż SW ok300-400 płytka 1500 - 2500 w zależności od sztywności wytaczaka .
nierdzewka SW 150 -250 płytka 800-2000 w zależności od sztywności wytaczaka.
Słyszałem, że zakres 100-1000 nie będzie najgorszy-co o tym myślicie?
Da sie wytrzymać ale jeśli zależy ci na wyglądzie tego co będziesz toczył to przydało by sie nieco rozszerzyć zakres . Przynajmniej dwa przełożenia 1500 i 2000 . W zwyklej stali i na małych średnicach bez takich obrotów możesz zapomnieć o ładnej powierzchni .
Nie znalazłem w sieci objaśnień jaki nóż do czego służy z wyjątkiem tych charakterystycznych np. do przecinania.
http://www.coromant.sandvik.com/pl
Wejdz do katalogu on-line potem katalog internetowy nastepnie szukanie zastosowania i toczenie .

bartuss1, proponuje ci zamienić te twoje
karramba
na napis w stylu :Niewiele wiem , ale co mi tam napisze na forum . :???:
Po raz któryś z kolei wprowadzasz w blad kolegów na forum głosząc te swoje teorie . Ja stosuje zasadę ze jak sie na czymś nie znam to nie robie z siebie głupka i nie wypisuje swoich domyslow w formie twierdzen . Co to ma być ?
bartuss1 pisze:żółtawe ? no co ty, wiór powinien być jak najkrótszy, a uzyskana powierzchnia jak najmniejszą chropowatość, parametry predkości skrawania wyliczymy ze wzoru Vc=pi D n/1000, a posuw f i głebokośc skrawania ap z katalogu narzedzia albo z poradnika tokarza w g jego charakterystyki.
np dla obrotów 800/min głebokość skrawania 0,5 (czyli 1 mm na średnicy) i posuw 0,25 na obrot, Ra powinno wyjśc w granicach 0,63.
mowa o obrabiarkach lekkich, modelarskie ousy i chinki itp nozem HSS
_________________
Wyjaśnij mi i innym kolegom w jaki sposób wyliczyłeś ta chropowatość powierzchni na podstawie tych danych ? Może o czymś zapomniałeś ?
W innym wątku https://www.cnc.info.pl/topics56/3738.h ... ght=#34577 pytałem z kad ci sie wziela żywotność jednego ostrza którą oceniłeś na 40min ? Może tez odpowiesz na to pytanie przy okazji ?

Wróć do „jakie obroty przy toczeniu”