Znaleziono 3 wyniki

autor: fafekalien
27 mar 2019, 10:31
Forum: Obróbka metali
Temat: Zwierciadła stożkowe ze stali nierdzewnej
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 1734

Re: Zwierciadła stożkowe ze stali nierdzewnej

Dowiem się jak dokładnie były polerowane te zwierciadła i opiszę później.

To prawda co piszesz @pavyan odnośnie elektropolerowania. Muszę w takim razie zadbać o lepszą jakość wykonania półproduktu. Jeżeli chodzi o geometrię powierzchni nie wiem jakie Ra powinno być aby uzyskać później zwierciadło o dokładności wykonania 4-6 lambda. Przyznam się bez bicia, że nie wiem jak te parametry mają się ze sobą i czy w ogóle, a z chęcią bym się na tym poznał.

Tutaj dla ciekawskich: http://ericweinhoffer.com/blog/2017/7/3 ... tes-method coś co nieco odbiega od tematu ale tyczy się poniekąd polerowania. Okazuje się, że jeśli weźmiemy 3 kamienie i zaczniemy je o siebie pocierać każdy z każdym to na koniec uzyskamy idealnie płaskie powierzchnie na każdym z nich ;)
autor: fafekalien
27 mar 2019, 07:37
Forum: Obróbka metali
Temat: Zwierciadła stożkowe ze stali nierdzewnej
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 1734

Re: Zwierciadła stożkowe ze stali nierdzewnej

Jeżeli chodzi o polerowanie elektrochemiczne to już robiłem takie próby. Wychodzi średnio, nadal lepszą powierzchnię otrzymuje się podczas ręcznego polerowania. Ja materiały do elektropolerowania oddawałem do firmy Galdak i w sumie jestem zadowolony, ale być może ktoś jest w temacie i wie gdzie w Warszawie mogę elektropolerować materiały by uzyskiwać jeszcze lepsze efekty?
Słyszałem, że nawet w Polskich Zakładach Optycznych w Warszawie podobne zwierciadła polerują ręcznie (chociaż to informacje z drugiej ręki) ;)

Jeżeli chodzi o technologię jak zostało dokładnie wykonane to zwierciadło to niestety nie za wiele wiem poza tym, że najpierw wykonywany jest półprodukt w postaci dysku, następnie jest polerowany, a później rozcinany i wiercone otwory. W przypadku tego zwierciadła nawet najpierw było elektropolerowanie a później ręcznie. Jednak widzę, że wiedza kolegów pozwala stwierdzić na ewidentny błąd tokarza i mogę odrzucić hipotezę ze złym materiałem.

Może ktoś z was jest zainteresowany wykonaniem takich zwierciadeł? Jestem w stanie zakupić odpowiednie płytki/noże czy co tam trzeba by wykonywać takie zwierciadła. Podoba mi się również pomysł kolegi @pavyan ze szlifowaniem powierzchni po toczeniu. Ciekawe czy dałoby się również polerować przy użyciu tokarki? Np. wytoczyć matrycę z mosiądzu (stożek), oblepić go jakąś żywicą czy smołą, na wierzch nałożyć drobne ziarna diamentowe i dociskać przy użyciu konika do powierzchni zwierciadła, co sądzicie o takim sposobie? Być może mam do tego złe podejście, dlatego też proszę was o sprowadzenie mnie na ziemię jeśli za bardzo bujam w obłokach ;)

PS. Jeżeli uważacie, że należy otworzyć nowy temat w dziale Zlecenia to dajcie znać w odpowiedziach :)
autor: fafekalien
26 mar 2019, 15:36
Forum: Obróbka metali
Temat: Zwierciadła stożkowe ze stali nierdzewnej
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 1734

Zwierciadła stożkowe ze stali nierdzewnej

Witam forumowiczów,

Mam problem związany z wytwarzaniem zwierciadeł stożkowych. Poniższe zdjęcie przedstawia gotowe zwierciadło.
Obrazek
Powierzchnia zwierciadlana to ta z wewnętrznego stożka. Tutaj zwierciadło trochę zatłuszczone ;)

Zwierciadło ma być wykorzystywane w przemyśle farmaceutycznym dlatego też postanowiono wykonać je ze stali AISI 316. Po obróbce skrawaniem i po polerowaniu ręcznym przy użyciu proszku diamentowego, na powierzchni zwierciadła widoczne są wtrącenia w postaci "kropek, plamek" (zdjęcie poniżej).
Obrazek
Czy te wtrącenia mogą wynikać ze złej jakości zastosowanego materiału? Może należy zastosować inny rodzaj stali chirurgicznej, łatwiejszej do toczenia/frezowania?

Drugim problemem są głębokie ślady po toczeniu na powierzchni zwierciadła.
Obrazek
Z czego może to wynikać? Błąd operatora maszyny? Sztywność maszyny, zamocowania przedmiotu obrabianego? W wersji z aluminium nie było widać takich śladów. Może operator wykonywał tą powierzchnię na kilka razy, czy możliwe jest wykonanie tego stożka przy pomocy noża o długiej krawędzi skrawającej?

Może ktoś z was będzie w stanie pomóc mi z tym problemem. Chętnie również nawiązałbym współpracę z kimś, kto wykona porządnie półprodukt pod takie zwierciadło. A po ręcznym spolerowaniu należy zwierciadło odpowiednio rozciąć na dwie części.
Obrazek

Chętnie również porozmawiam na temat innych technologii wykonywania bardzo dobrej jakości zwierciadeł jak to opisane przeze mnie. Naparowywanie próżniowe przychodzi mi na myśl, może ktoś z was wykonywał to na takich materiałach?

Z góry serdecznie dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam.

Wróć do „Zwierciadła stożkowe ze stali nierdzewnej”