Znaleziono 3 wyniki

autor: drzasiek90
23 paź 2020, 18:17
Forum: Obróbka drewna
Temat: Pytania początkującego
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 2614

Re: Pytania początkującego

kubus838 pisze:
23 paź 2020, 16:23
Panowie, co do rodzaju jednostek używanych to raczej się używa mm/min czyli milimetry na minutę.

Kol. drzasiek90 tu nie chodzi o przeliczanie. Tu chodzi oto, ze ktoś kto na co dzień ogólnie posługuje się mm/min Twoje wskazania czyli 8m/min przyjmie właśnie jako 8 milimetrów na minutę.
Bzdury odpowiadasz. Jeśli ktoś nie potrafi się posługiwać jednostkami to nie znaczy że wszyscy mają się do niego dostosować. Ja nie zajmuje się frezowaniem na codzien, ale zarówno m/min jak i mm/min spotykam w opisach, dokumentach, programach czy też katalogach narzędzi. Ale nie widzę powodu dla którego miałbym pisać 3 zera więcej i jeszcze drugie m skoro można krócej.
kubus838 pisze:
23 paź 2020, 16:23
Druga sprawa to autor tematu pyta o wartości dla freza 3 milimetry - chyba nie czytałeś od początku. Czym się różni frez 3mm od freza 6mm chyba tłumaczyć nie muszę. To parametry chyba też będą inne.
Moja wypowiedź dotyczyła tego, że jak narzędzie jest dobrze dobrane i ostre to nie tak łatwo sklejkę przypalać. No chyba, że obroty są bardzo duże a maszyna się wlecze.
autor: drzasiek90
23 paź 2020, 11:53
Forum: Obróbka drewna
Temat: Pytania początkującego
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 2614

Re: Pytania początkującego

kubus838 pisze:
23 paź 2020, 11:31
Jeżeli rozmawiamy na temat posuwów to ustalmy jedno. Jak przeliczamy prędkość czyli milimetry na minutę czy metry na minutę. Za chwilę ktoś napisze milimetry na sekundę.
Ważne chyba, że na minutę. Nie wydaje mi się aby ktoś miał problemy z przeliczeniem metrów na milimetry. A napisać 8 m/min jest prościej i szybciej niż 8000 mm/min, oznacza to samo i każdy podczas samego czytania bez zastanowienia powinien wiedzieć ile to jest. Przynajmniej tak mi się wydaje.
kubus838 pisze:
23 paź 2020, 11:31

Kol. drzasiek90 Ty z kolei piszesz 8m/min czyli 8 metrów na minutę. To ja to przeliczę na potrzeby tego tematu: 1 metr ma 1000 milimetrów - czyli wychodzi mi 8 000 milimetrów na minutę. Poprawcie mnie jeżeli się mylę
Z taką prędkością tniesz sklejkę frezem 3mm? A wrzeciono do ilu rozkręcasz?

robert
Nie cięliśmy frezem 3mm ale 6mm i 8mm. 3mm jest za cienki, za długo to trwa, a nie było nigdzie wymagania co do tak małych promieni wewnętrznych. Z prędkością 8m/min cięliśmy chyba z obrotami 20-24k frezem dedykowanym pozytyw negatyw. Ostatecznie chyba teraz tnie 2.5m/min, bo zdarzyło się 2 razy ukręcić freza na wyższym posuwie. Swoją drogą, 8m/min również szło chińskim frezem palcowym z prostymi "piórami" za 5 zł z serwisu aukcyjnego, frez chyba 8mm, zagłębienie 10mm.

Nie brałbym parametrów które Ci podaje zbytnio na serio, ponieważ tak jak mówię ja się nie zajmuję tym na co dzień, podaje Ci tylko przykłady z prób.
autor: drzasiek90
23 paź 2020, 07:33
Forum: Obróbka drewna
Temat: Pytania początkującego
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 2614

Re: Pytania początkującego

Robiłem niedawno ploter dla znajomego, dedykowany do wycinania w sklejce. Robi meble dla dzieci dla wymagających klientów, powierzchnia cięcia musi być idealna.
Jako, że nie miałem doświadczenia we frezowaniu w sklejce musiałem je zdobyć podczas testów.
Robiliśmy trochę testów, testowaliśmy różne narzędzia i parametry. Robiliśmy i bardzo wolno i bardzo szybko. Używaliśmy frezów węglikowych do drewna (te chińskie palcowe), frezów do aluminium oraz dedykowanych frezów pozytyw-negatyw (producenta nie pamiętam). Najlepiej oczywiście wypadają te ostatnie. Obroty w zależności od średnicy freza, wg zaleceń producenta. Posuwy różne, od 1m/min do 8m/min. Na chińskim frezie palcowym różnica jakościowa była dla różnych posuwów, dla freza do drewna pozytyw-negatyw praktycznie niezauważalna. Ale nigdy nie udało się przypalić sklejki w zakresie tych parametrów, więc albo faktycznie masz ostro skopane parametry albo Twoje narzędzia nadają się już tylko na złom.

Wróć do „Pytania początkującego”