Dziś będę badać luzy na kołach zębatych z paskiem. Zrobię naciąg. Zobaczę co się zmieni. Sprawdzę te położenie stabilne. Bedę testował cięcie przy mniejszym prądzie. Dziękuję za wszystkie rady, będę informować co się zmieniłopitsa pisze: ↑19 kwie 2018, 19:35Ten pas może mieć luz na kołach zębatych. Inaczej układa się jadąc w jedną, a inaczej w drugą stronę.
Nie masz przełożenia z silnika na kółko zębate więc na obrót kółka zębatego jest 200 kroków ale położeń stabilnych jest mniej. Pod obciążeniem niedokładność położenia wcale nie wynosi 3-5% jak w różnych miejscach skrótowo się podaje.
Można wybadać "skalę tej niedokładności" samemu ustawiając mały prąd na silniku i mocując na osi silnika jakąś poręczną dźwignę i wykonując nią pełny obrót poczujesz ile jest położeń stabilnych i jak dźwignia uchyla się pod różnymi obciążeniami. Policz sobie położenia stabilne co 7,2° czyli 1/50 obwodu, Dla kółka T5 10zębów, de=15.05mm, obwód wynosi 47mm czyli mamy prawie 1mm na "utratę kroku" np gdy wyłączymy maszynę i włączymy, a silnik ustawi się w innym położeniu stabilnym. Jeśli zapas momentu obrotowego silnika w stosunku do oporów ruchu jest mały to na tej odchyłce położenia silnika uzbiera się parę dziesiątek milimetra różnicy w położeniu drutu między ruchem drutu w jedną i w drugą stronę.
Możesz łatwo sprawdzić wykonując cięcie dołu jadąc w tą samą stronę co wcześniejsze cięcie górą.
Możesz też sprawdzić jak wyjdzie cięcie przy mniejszym prądzie silnika.

Do tej pory byłem przekonany, że sam pasek jest kiepskiej jakości. Na czujniku zegarowym jego rozciąganie na 1m wyniosło ok 0.4mm....