Nie chciałby kolega napędzać np. urządzeń dźwigowych lub pędników jak podałem w przykładzie zastosowania , pompą zamiast silnikiem

Kolega wybaczy ale każda pompa której sprawność jest większa niż 55% może pracować jako silnik hydrauliczny, wyjątiem są pompy śrubowe i pompy z rozrządem zaworowym które nie moga pracować jako silniki.
I tak jest też w rzeczywistośći pompę od silnik można w wiekszości przypadków rozróżnić (nawet po ich rozebraniu i pomierzeniu) tylko po tabliczce znamionowej i po tabliczkach określających wejście i wyjście przyłączy doprowadzajacych i odprowadzjących olej i po nazewnictwie parametrów np. wydajność w pompie a chłonność w silniku itp. Jeśli zmienimy strony wejść to mamy pompę lub silnik.
Troszeczkę inaczej jest w przypadku pomp/silników zębatych. Obowiązuje ta sama zasada tyle że, silniki zębate robi sie o trochę gorszej sprawności aby aby miały mniejszy moment rozruchu. Jeśli komuś nie zależy na mniejszym momencie rozruchowym to może zastosować pompę zamiast silnika.
Jest też grupa silników wysokomomentowych która występuje tylko jako silniki, ale jak ktoś miałby potrzebę to może je zastosować też jako pompy.