Powiem tak, laser posiadam niespełna 2 lata ale troche już o nim wiem
Odnośnie krzywego stołu lub osi x rozumiem poprzednika że może być krzywe, ale. Stół wypoziomowałem nie do poziomnicy żeby był równy tylko w ten sposób że od stołu do początku dyszy jest zawsze 11mm + grubość materiału, dot. to całego pola roboczego lasera wiec materiał jest zawsze w takiej samej odległości do soczewki.
Problem oczywiście występuje ze plamka impulsu na materiale jest troszeczkę większa z lewej strony stołu niż z prawej i z tego powodu z lewej strony stołu graweruje gorzej. (literki są mniejsze niż wielkość plamki na materiale co okazuje się dość logiczne).
Przyczynę znalazłem troszeczkę wyżej podczas kalibracji. Przykładając taśmę do ujścia dyszy czyli sprawdzanie czy wiązka idzie pionowo zauważyłem że z lewej strony stołu dziurka po impulsie jest idealnie na środku ale jest o 0.5mm mniejsza niż z prawej strony. (Dziurka wypalenia poprzez impuls na piękny kształt koła)
mniejsza plamka jest od strony gdzie wiązka lasera jest najkrótsza czyli przy lusterkach większa jest w najdalej odsuniętym punkcie.
Trochę dziwna sytuacja poneważ teoretycznie powinno to działać w ten sposób że zmianą ogniskowej soczewki czyli podniesienie lub opuszczenie dyszy z soczewką niżej powinno załatwic problem, lecz w obecna plamka to już najlepsza ogniskowa pozniej się tylko powiększe (mowa o plamce na materiale)
Dodam jeszcze że laser jest tak wykalibrowany że w każde lusterko wiązka wchodzi idelnie w środek otworu. Zdjęcia z pierwszego postu juz są nieaktualne ponieważ uzyskałem ten efert przestawianiem luster. Wsystkie lustra na tej samej wysokości co wylot z tuby lasera.