Znaleziono 2 wyniki

autor: trzasu
06 gru 2013, 16:15
Forum: Mechanika
Temat: przekladnia pasowa z pasem klinowym
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 12375

19stasiu90 pisze:...interesuje czy obliczenia gdzies sie zmieniaja od obliczen przekladni pasowej bez napinacza?

W moim opisie napisałem iż zmienią się obliczenia związane z obliczeniami dotyczącymi siły wypadkowej działającej na wał, siła ta powstaje na skutek sił S1 oraz S2, gdy dodasz napinacz kierunki tych sił zmienią się, co skutkuje zmianą kierunku działania wypadkowej na wał i jej wartości, z tego co ja pamiętam to w przypadku obliczeń przekładni tą siłę tez się liczyło ... więc w przypadku zastosowania napinacza jak na moim drugim rysunku wzór na siłę wypadkową (Q) prawdopodobnie ulegnie zmianie.

Jak słusznie kolega RomanJ4 zauważył zmienią się tez wartości kątów opasania przekładni, w zależności jaki napinacz zastosujesz ...

Może ci się przydać, dobry poradni producenta pasów klinowych ...

http://www.stomilsanok.com.pl/upload_mo ... 012_pl.pdf
autor: trzasu
06 gru 2013, 14:35
Forum: Mechanika
Temat: przekladnia pasowa z pasem klinowym
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 12375

Re: przekladnia pasowa z pasem klinowym

19stasiu90 pisze:Witam, Mam pytanie odnosnie obliczania przekladni pasowej. Obliczam ja wg ksiazki Mazanka. Moja przekladnia pasowa ma dodatkowo napinacz i moje pytanie brzmi czy i w jakim miejscu uwzglednia sie ten napinacz?
Z teoretycznego punktu to napinacz ma wpływ na rozkład sił w przekładni pasowej, gdy wprowadzisz dodatkowy napinacz zmienia się nieco układ sił działających na koło pasowe, zmieni się nieco wypadkowa którą liczy się gdy chcemy znać wartość reakcji na wał a dalej na łożysko które jest osadzone na wym wale.

Układ siła w przekładni pasowej bez napinacza:

Obrazek

Przekładnia z dodatkowym napinaczem, jak widać pasy układają się nie co inaczej przez co siły pochodzące od pasów (S1, S2), działające na koło również inaczej oddziaływają na koło pasowe (wał, łożyska), w niewielkim stopniu ale jednak, wypadkowa działająca na wał zmieni się nieco, wartość i kąt jej działania.


Obrazek

Wróć do „przekladnia pasowa z pasem klinowym”