Znaleziono 6 wyników

autor: Nosiu
25 sty 2015, 14:17
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Frezarka 1200x900x250mm budowa
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 3666

Zgoda, ale skoro brama będzie miała zakładam (dokładnie dowiem się jak będę miał materiały) ok 30-50kg a wytrzymałość łożysk (wg mnie to gwarantowana sprawność działania podawana ze sporą rezerwą) w pozycji odwróconej to 140kg więc mam to spore rezerwy.
Jeśli to rozwiązanie mi się nie sprawdzi to nic nie stoi na przeszkodzie aby za jakiś czas przebudować konstrukcję. A może już podczas jej budowy przygotuję drugie łoże nieco niżej aby można było zmienić prowadzenie na podparte od dołu bez wielkiej ingerencji resztę maszyny.
autor: Nosiu
22 sty 2015, 21:20
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Frezarka 1200x900x250mm budowa
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 3666

Alvar4 dziękuję Ci bardzo wychodzi na to, że jest lepiej niż przypuszczałem bo jedno łożysko wytrzyma 90kg * 2 szt na stronę to da w sumie 360kg przy 40% sprawności przy bramie podwieszonej może ona ważyć 140kg :mrgreen:

Czyli zostaję przy moim pierwotnym założeniu bramy podwieszanej :twisted: wałki 20mm napęd na paskach dla osi X i Y. Z prawdopodobnie na śrubie kulowej.
Teraz muszę jeszcze pobiegać trochę po forum i poszukać inspiracji na upchnięcie w projekcie kabli, odciągu i pompy do stołu próżniowego. W głowie zaczyna mi się układać to w logiczną całość. Ciekawe czy budżetu wystarczy ale tym będę martwił się później. :lol:
autor: Nosiu
22 sty 2015, 15:28
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Frezarka 1200x900x250mm budowa
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 3666

:roll: :roll: :roll: To robić do góry nogami czy nie? A może ktoś wie jaki udźwig w kilogramach ma takie łożysko, bo jeśli np łożysko standardowo wytrzymuje 70kg x 4 szt to dałoby 280kg, po odwróceniu podpór zostałoby z tego 40% czyli 112kg a brama będzie miała powiedzmy 30-50 kg w zależności od tego jak będzie wykonana?

A odwrócenie wałków zabezpieczyłoby lepiej przed kurzem którego we warsztacie mam sporo, pomijam już samą pracę frezarki bo przy zastosowaniu odciągu i szczotek wokół wrzeciona nie będzie aż tak mocno pyliła.
autor: Nosiu
21 sty 2015, 21:21
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Frezarka 1200x900x250mm budowa
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 3666

fus23 pisze:Witam
Ale ten obrazek opisuje chyba co innego ..
Na trzecim rysunku jest zawieszony ładunek na łożysku i działa siła odrywająca a na pierwszym działa siła nacisku ładunku - wagi elementu
Mi się wydaje że odwrócony układ nic nie zmienia w nośności
Ale mogę się mylić
Właśnie "ładunkiem" jest brama, która miałaby być podwieszona do wózka.
W pierwszej wersji widziałem to tak (z dwoma silnikami, napęd przenoszony przez listway zębate i odwróconymi prowadnicami + osłony przeciw kurzowe):
Obrazek

Po sugestiach bartuss1 i Alvar4 widzę to tak, napęd paskowy i prowadnice standardowo:
Obrazek

Szkice bardzo poglądowe jeszcze z Corela... na AutoCADa przyjdzie czas... :wink:

Poddaję pod ostrą konstruktywną krytykę.
autor: Nosiu
21 sty 2015, 10:48
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Frezarka 1200x900x250mm budowa
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 3666

Dziękuję.
Projekt rodzi się w bólach, tzn mam rozrysowane założenia na kartkach i częściowo w Corelu a teraz staram się opanować CADa :mrgreen:
Wkrótce pochwalę się tutaj projektem i poproszę o ocenę.

Czy odpowie ktoś na pozostałe moje punkty? najważniejszy dla mnie w tej chwili temat to punkt 2 poprzedniego postu: "czy można umieścić wałki podparte „do góry nogami” czy łożysko liniowe może w taki sposób pracować"?
Obrazek
autor: Nosiu
18 sty 2015, 17:09
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Frezarka 1200x900x250mm budowa
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 3666

Frezarka 1200x900x250mm budowa

Ponieważ to mój pierwszy post na tym forum to witam wszystkich bardzo serdecznie i z góry przepraszam za banalne pytania ale w sprawach CNC jestem jeszcze laikiem.


Zabieram się do budowy pierwszej frezarki CNC
Główne założenia to:
Pole robocze min: 1200x900x250 ruchoma brama.
Maszyna będzie obrabiać głównie płyty meblowe, mdf, plexi, ertalon i czasami aluminium, dokładność 0,1mm będzie wystarczająca.
Konstrukcja maszyny do przemyślenia stalowa skręcana (jak najmniej spawania aby nie pojawiły się naprężenia/profile aluminiowe skręcane lub drewniana/sklejkowa.
Od wielu lat zajmuję się stolarką, do pomocy przy budowie mam mechaników więc tu nie przewiduję zbyt wielu problemów.

Problemem okazał się dobór materiałów bo im więcej czytam forum tym mniej wiem. :razz:
1. Prowadnice:
Nie wiem, które lepsze wałki podparte czy prowadnice liniowe (sam skłaniam się ku wałkom podpartym). Prowadnice mam w pile formatowej i szczerze mówiąc jestem średnio zadowolony, łatwo dostaje się w rowki kurz i pył, który ciężko usunąć a stół jezdny zaczyna podskakiwać na czym cierpi jakość cięcia, trzeba poświęcić sporo czasu na utrzymanie prowadnic w dobrym stanie a jak wiemy czas to pieniądz.
Natomiast w tokarce mam wałki wiszące z tulejami mosiężnymi (maszyna pracuje ciężko 30 lat i nie ma problemu).
2. Jeśli wybiorę wałki podparte czy można umieścić je „do góry nogami” czy łożysko liniowe może w taki sposób pracować (kolega Huberttt umieścił w swoim „sklejkowym gigancie” podpory z boku i chyba się sprawdza.
3. Napęd:
Myślę o napędzie osi X oraz Y na listwach zębatych (Y dwie listwy zębate każda zasilana oddzielnym silnikiem ). Nie wiem dlaczego tak mało tutaj jest takich konstrukcji, co jest wadą tego rozwiązania?
Alternetywą mogą być pasy zębate ale jakoś bardziej ufam listwom.
Napęd osi Z śruba kulowa.
4. Wybór sterownika:
Skłaniam się ku PikoCNC ze względu na to, że mam blisko do twórcy (ok. 40km) i zawsze można podjechać i poprosić o przygotowanie (połączenie) zestawu w całość bo wiem że z tym będę miał największy problem – elektronik ze mnie żaden. Ewentualnie zelrp lub jakiś zestaw od markcomp77.

W wyborze sterownika mam jeszcze jeden problem ponieważ napęd bramy ma być na dwóch silnikach nie wiem czy da się je podpiąć „pod jedno wyjście” sterownika czy musiałby być sterownik obsługujący 4 osie (jak napisał bartuss1:” wystarczy w machu ustawic takie same parametry dla silników, oś dodatkową nazwać np A, a potem ustawić ją jako oś podrzędną dla np X”) czego z tego co wiem nie ma PicoCNC.
5 Silniki:
Co zastosować silniki krokowe czy serwonapędy. O silnikach krokowych co nieco poczytałem o serwonapędach nie wiem kompletnie nic. :roll:

Maszyna ma działać w zakładzie stolarskim i zarabiać pieniądze (choć nie będzie głównym narzędziem a raczej towarzyszącym) więc nie będę oszczędzał na jaj budowie ale z drugiej strony budżet też nie jest nieograniczony. Nie chciałbym przekroczyć 8-10 tys. zł (bez wrzeciona). Jak wyjdzie taniej to rozpocznie się budowa następnej frezarka do elementów toczonych na bazie tokarki.

Wróć do „Frezarka 1200x900x250mm budowa”