Znaleziono 4 wyniki

autor: janale
18 wrz 2012, 21:32
Forum: Obróbka metali
Temat: jak wykonac cos takiego
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 2951

Witam ponownie,
skoczek pisze:czasem nachodzą mnie pytania typu "jak wygląda optymalny proces technologiczny danej części" i nie raz już zadawałem pytania tu na forum by dowiedzieć się jak coś robią profesjonaliści
No cóż, trochę czasu już minęło i nie byłem specjalistą od szczęk, ale w zależności od możliwości odpowiedzi na dane pytanie jestem do usług. Aby zakończyć tę dyskusję z mojej strony chciałbym dodać kilka słów. Trochę zdziwiło mnie to, że kolega kropek1980 chce robić szczękę twardą (z miękką też byłyby kłopoty, jak sądzę). Bez urazy, ale jest to jeden z trudniejszych elementów do wykonania (w mojej ocenie) i nie rowek jest tu elementem krytycznym. Trzeba pamiętać, że szczęka współpracuje (mówimy o szczęce z foto) z uchwytem, poprzez prowadnice, i tarczę z naciętą spiralą poprzez rowki z drugiej strony i to jest baza do wszystkiego, co się dalej ze szczęką dzieje. Operacje tokarskie są robione w przyrządach specjalnych (w tym też omawiany rowek, który już pozostaje), natomiast później następuje szereg operacji szlifierskich (oczywiście po hartowaniu), dzięki którym jest wyprowadzany błąd bicia czołowy i walcowy na szczękach. Kupa specjalizowanej roboty praktycznie nie do zrobienia w normalnych warunkach, stąd też propozycja zakupu części handlowej. Szczęki z katalogu Bison-Bial można znaleźć pod tym linkiem http://www.bison-bial.pl/Index.aspx?ESI ... 42|375|382
Pozdrawiam
autor: janale
18 wrz 2012, 20:52
Forum: Obróbka metali
Temat: jak wykonac cos takiego
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 2951

Witam,
skoczek pisze:Zgodzę się z tym że nie ma co się doktoryzować nad kształtem tego rowka
Zgadzam się z Kolegą, ta dyskusja zmierza chyba w niewłaściwą drogę. Zabierając w niej głos miałem nadzieję, że wniosę do niej coś nowego. Ponieważ pracowałem długo w fabryce, która robi te wyroby, mam już pewien "paradygmat" w głowie tego tematu i być może myślę zbyt jednostronnie.
skoczek pisze:nie zgodzę się z tym że ma on tylko zastosowanie technologiczne jako podcięcie do szlifu
Tu też się zgadzam z Kolegą, musi być "wyjście" na ostrą krawędź mocowanego wyrobu, wszystko zależy od "pojemności" rowka, aby mógł zmieścić różnego rodzaju pozostałości, ale do pewnych granic i to musi być brane pod uwagę. Z tego co pisałem, nie negowałem chyba jego istnienia? Trzeba tylko pamiętać, że rowek spełnia jeszcze jedną, tym razem negatywną rolę, mianowicie działa jak karb w szczękach twardych (bo są hartowane), a konsekwencje tego są wiadome. Rowki te są też wykonywane jako znormalizowane podcięcia do szlifowania i wystarczająco spełniają rolę "ujścia" na wszystkie ...pozostałości.
Pozdrawiam
autor: janale
18 wrz 2012, 13:33
Forum: Obróbka metali
Temat: jak wykonac cos takiego
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 2951

Witam,

Skoro kryterium ekonomiczne nie jest do określenia to jeszcze kilka słów do wykonania tego rowka. Jak wspomniałem w poprzednim poście, rowek służy do podcięcia wykorzystywanego przy szlifowaniu. Jego kształt, widoczny na zdjęciu, uzyskuje się po toczeniu w przyrządzie specjalnym, będącym substytutem uchwytu o podobnym wymiarze co uchwyt, dla którego szczęki są przygotowywane. Zarys noża, który skrawa rowek, zależy od doboru narzędzia przez technologa i miejsca wykonania tego rowka. Może to być proste wejście pod skosem na zwykłej tokarce lub zrobienie znormalizowanego podcięcia na tokarce CNC.
Pozdrawiam
autor: janale
18 wrz 2012, 13:13
Forum: Obróbka metali
Temat: jak wykonac cos takiego
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 2951

Witam,

Wydaje się, że temat tego rowka jest wyolbrzymiony. Technologicznie służy on do podcięcia przy szlifowaniu szczęk, powierzchni czołowej i walcowej i jego kształt, wielkość i promień to nie jest element konstrukcyjny tylko technologiczny, wynikający z technologiczności konstrukcji. A swoją drogą, czy opłaca się robić coś, co jest elementem handlowym, produkowanym przez Bison-Bial w Białymstoku?
Pozdrawiam

Wróć do „jak wykonac cos takiego”