HEB 16mm? Chyba nie ma takichIMPULS3 pisze: ↑16 gru 2020, 08:45bogus105 pisze: O walcowaniu stali myślałem.
To raczej zapomnij. Na zimo nie pójdzie a grzanie + długa linia do walcowania to koszta nie majace poparcia w tym przypadku.
A może wystarczyłoby kupić teownik i na nim obsadzić jakiś fajny plaskownik czyli gruby i z zaokrągląnymi rogami? Byłaby prawie imitacja fabrycznych szyn może tylko lekko delikatniej wyglądająca ale prawie bez kosztów.
Inną wersją można by sama szynę zrobic z heb-a gdzie jedna stona zostałaby w orginale (spód) a drugą stone (górę) trzeba by było ściąć po obydwu stronach i jest gotowa szyna.

Ja najbardziej boje się walcowania szyjki szyny, czyli tej wąskiej części po środku, wszak trzeba by z 80% materiału z np kwadratowego pręta przemieścić na boki w stronę stopki i główki...
A może by tak tego materiału nie przemieszczać bo by go tam nie było? a prościej mówiąc, gdyby tak walcować nie pręt kwadratowy a profil kwadratowy np 10x10x1,5mm siły już dużo mniejsze, z bocznych ścianek gdzie jest więcej materiału ukształtowała by się główka i stopka a wąska szyjka, dalej była by wąska bo to była by tylko grubość bocznych ścianek. zresztą, gdyby główka nie była pełna (tzn w głóce był by pęcherz powietrza - pozostałość po profilu) to wcale by to nam nie przeszkadzało w tym zastosowaniu.
a jakby jeszcze walcować profil aluminiowy to jeszcze bardziej te siły nam maleją.
Ale zanim zaczniemy dalej dyskutować to podstawowe pytanie jaki jest przekrój tej szyny?