Znaleziono 2 wyniki

autor: ganzi
07 maja 2009, 09:50
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: co z odpadem?
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 2296

ktos pisze:
Jednak Twój patent może okazać się dość kłopotliwy
dlaczego tak uwazasz (czytaj: pod jakim wzgledem)?
Dlaczego? Ponieważ przygotowują programy na 3 różne maszyny. Najczęściej jest tego kilkadziesiąt arkuszy dziennie, czasami kilkaset i szczerze mówiąc nie bardzo mogę sobie wyobrazić jak by coś takiego w moim wydaniu miało wyglądać. Z pewnością tracił bym sporo czasu, którego czasami i tak mam niewiele. Wszystko zależy od gospodarki odpadami w firmie. U nas w zasadzie nie magazynuje się odpadów o fikuśnych kształtach, chociaż przyznaję niekiedy dość spory odpad, który można by było w przyszłości wykorzystać jest wyrzucany do kontenera. Przyjęła się zasada, że to programiści mają tak zoptymalizować nesting, aby odpad był minimalny, np. łącząc różne zlecenia. Jeśli jednak w firmie w której pracujesz priorytetem jest maksymalne wykorzystanie materiału, a ilość wypalanych arkuszy/detali jest mniejsza i możesz sobie pozwolić na, że tak to określę "zabawę" to możesz tak kombinować. Skoro nesting chcesz robić ręcznie to pewnie będziesz musiał niekiedy sporo pokombinować, przesuwając/obracając detale w taki sposób, żeby weszło ich jak najwięcej. Żeby lepiej "wkomponować" detale w fotkę będziesz więc zapewne musiał czasami powiększać/pomniejszać pole robocze zarówno w CAMie jak i w aplikacji nakładce.
W dalszym ciągu uważam jednak, że może być to dość kłopotliwe, bo np. jak zsynchronizujesz powiększanie obszaru roboczego? Takie klikanie raz w jednym programie, raz w drugim chyba może dość szybko zniechęcić. No chyba, że detale, które wypalasz są duże i na jeden taki odpad wchodziło by ich tylko kilka. Tak na marginesie, jaki masz w ogóle soft? Kolejna kwestia to kiedy byś chciał fotografować te odpady? Z pierwszego Twojego posta wynika, że zakładał byś odpad na stół, robił zdjęcie i przygotowywał program. U nas by to nie przeszło, bo zdecydowanie za dużo czasu byśmy marnowali i w zasadzie to ciężko by było zaplanować produkcję, jeśli programy były by przygotowywane w taki sposób. Jeśli już to raczej proponował bym stworzyć bazę danych odpadu, tak jak to ma miejsce w CAMach, na zasadzie fotografowania odpadu po wypaleniu detali, odpowiedniego opisania i odstawieniu do magazynu.
zostaje jeszcze problem podlaczenia aparatu do kompa (za pomoca kabla - bez problemu, ale jest to troche niezgrabne no i klopotliwe)
Tu również nasuwa się kolejne pytanie, jeśli będziesz miał duży odpad to będziesz musiał go fotografować z pewnej odległości/wysokości. W jaki sposób chciałbyś zamocować aparat? Nie wiem jakoś na stałe, na jakimś ramieniu, czy tylko na czas robienia zdjęcia? Jeśli na stałe to musiał byś wziąć również pod uwagę to, że pomimo tego, że jest wyciąg (zakładam, że masz) to i tak pewna ilość dymu/pyłów unosi się do góry co powodowało by konieczność co jakiś czas czyszczenia optyki. Wiesz miałem kiedyś aparat Canona, była do niego dołączona aplikacją z poziomu której można było sterować aparatem, do Twoich celów była by idealna. Poszukaj może i do Twojego aparatu byś coś takiego znalazł. Pozostaje jeszcze kwestia połączenia, najwygodniej chyba jednak kablem, pytanie tylko w jakiej odległości od maszyny stoi komputer? Nigdy nie próbowałem, ale może jakiś aktywny przedłużacz USB zdał by egzamin?

Pozdrawiam
autor: ganzi
29 kwie 2009, 20:23
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: co z odpadem?
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 2296

Witam!
Nieźle kombinujesz! :) Jednak Twój patent może okazać się dość kłopotliwy.
Jakiego softu używasz do programowania tych wypalarek? Niektóre mają opcję tworzenia pozostałości odpadu do późniejszego wykorzystania, może warto zastanowić się nad kupnem takiego?

Pozdrawiam

Wróć do „co z odpadem?”