Udało się podeprzeć oś X od dołu oraz zamontować prowadnice Y. Zastanawiam się jeszcze jak w ciekawy sposób usztywnić Y kolejnymi dwoma. Widziałem kilka sposobów, zapewne połącze dwa różne i dodam coś od siebie Co do X (stołu) różnica rzeczywiście jest, dziękuje za rade. Zastanawia mnie tylko czy nie stawia teraz za dużo oporu. Starałem się od dołu podeprzeć ją jak najmocniej, tak że prowadnice nie mają "luzu". Cały stół chodzi teraz zdecydowanie oporniej, aczkolwiek z drugiej strony nie lata ( jak postawie konstrukcje na boku to sama szufladka nie leci tak jak było wcześniej ).
W najblizszym czasie zabiore się za mocowanie pręta M8.
Noel20 jak w Twoim drewniaku rozwiązalny przymocowanie nakrętki do blatu? Na forum i w sieci ludzie prezentują różne sposoby, ale skoro mówisz że u Ciebie działa cacy to może zrobie podobnie? Oraz kolejne pytanie : https://www.cnc.info.pl/album_pic.htm?pic_id=5379 tam za połączeniem silnika i prętu jest w drewnie zwykły otwór? czy jakieś łożysko w którym kręci się pręt?
Co do sterownika to odpuszcze sobie tworzenie czegoś własnego, z tego co widze wszystkie robione przez Was frezareczki są robione na kupnych. Pewnie zanim bym zrobił coś co działa, popaliłbym tyle części ze wyszłoby mnie cenowo podobnie do kupna nowego
Usztywnię wszystko od dołu tak jak u Ciebie, nie na kątownikach tylko na solidnym podłożu bliżej środka niż przy samych ścianach, cofnę bramę, obuduje ją, przymocuję prowadnice osi Y z przodu bramy, zapakuje wszystko w autko i wybiorę się do Ciebie, zobaczę Twoją, Ty moją, popatrzysz ocenisz, może coś zasugerujesz i napijesz się piwka W środę wyjeżdżam na mini urlop do niedzieli, także nie wiem czy do środy się wyrobie, ew. następny tydzień
Prowadnice identyko jak moje! Czyli da się ! <jupi> Z przyjemnością podjechałbym zobaczyć jak to wygląda, jak to pracuje i dowiedzieć się co i jak.
NFZ, ajajaj sklejkę zdążyłem już dokupić w piątek, także teraz zostaje kwestia jej przymocowania, cale szczescie nie wyszło mnie to drogo, bo bym żałował, że sie pospieszyłem . Cały weekend pracowałem, także nie miałem kiedy się za to zabrać. Co do pożyczania to dzięki serdeczne za propozycje, aczkolwiek nigdy nie byłem zwolennikiem pożyczania (rodzice mówili, dobry zwyczaj nie pożyczaj hehe), poza tym już ze wcześniejszych postów w tym wątku postanowiłem kupić silniki z uwzględnieniem przełożenia ich później do kolejnego projektu, także wysłałem wiadomość do poleconego mi użytkownika markcomp77, aczkolwiek coś nie ma odzewu na forum, to dzisiaj wysłałem zapytanie na allegro, mam nadzieje, że coś sensownego w dobrej cenie zaproponuje Niestety Monitor jest drogim sklepem, i zajeżdżam tam w awaryjnych sytuacjach (np. podczas pisania pracy inżynierskiej kiedy wszystko było na ostatnią chwilę i nie było czasu na zamawianie przez allegro ) btw. mimo tego ze jest drogi to zawsze są w nim kolejki. Możeby tak otworzyć coś konkurencyjnego?
Z tego co piszesz to nie trzeba kupować drogich sterowników, tylko można sobie samemu w dobrej cenie zmontować? zaraz pomęczę wyszukiwarkę forum i poczytam trochę na temat sterowników, bo do tej pory szczerze mówiąc tylko temat silników ogarniałem.
Dzisiaj niedziela, niby nie powinno się nic robić tylko odpoczywać, ale chyba nie wytrzymam i zaraz te prowadniczki od dołu na kątowniczki małe przymocuje i będzie sztywnooo
Ps. taki mały offtop, w pozostałościach po moim dyplomie mam kilka zaworów elektromagnetycznych sprowadzanych z chin 12VDC 0,4 A, to jeżeli ktoś z Białegostoku ma jakis projekt do któregoś przyda mu się pożyczyć tego typu sprzet to z chęcią pożyczę wykorzystane były do "Pisania wodą" :
Ps2. Zastanawiam się teraz czy nie zrobić Osi Z tak jak u Ciebie, w środku bramy, (właściwie jak w Twojej wersji pierwotnej ]bo finalna widze inna )zdecydowanie zwiększy to sztywność.
ursus_arctos pisze:przecież widać, że w jednym skarjnym położeniu brzeg bramy jest nad środkiem stołu, w drugim nad krawędzia - więc po założeniu wrzeciona trochę się wyrówna.
dokładnie !
Co do sztywności stołu to macie racje, pod naciskiem może pozostawiać trochę do życzenia zatem dorzucę dwie prowadnice od dołu na kątownikach. Cena jednej sztuki to 1,2zł więc teoretycznie jakby się uprzeć można by dać jeszcze od góry ( 6 na oś X).
Jak to gdzieś przeczytałem na forum : "projektowanie przez wykonywanie" Brama ma w miarę optymalne położenie, gdyż z tyłu stół osi X jest obudowany, wysuw odbywa się tylko w jednym kierunku. Prowadnice te nie są prowadnicami o pełnym wysuwie. Przesuwając bramę do tyłu zredukowałbym przestrzeń roboczą do 0 cm Jestem świadomy tego, że pole robocze jest dość małe (15cm na X) ale przy założeniu niskiej ceny jest dla mnie wystarczające. Prowadnice szufladowe natomiast wyślę do szuflady przy następnym projekcie, jak ten już będzie dokończony.
EDIT:
Niezależnie od tego gdzie znajdzie się brama, pole robocze zostanie to samo ( w pewnym zakresie z pominięciem skrajnych położeń gdzie będzie ono jeszcze mniejsze) a oto dowód (dwa skrajne położenia stołu):
Dzięki za namiar na tego użytkownika, już posłałem maila. Nad wrzecionem jeszcze nie myślałem, na razie niech mi ona kółko narysuje długopisem to będę wniebowzięty
90zł jeszcze do przełknięcia, także jeżeli ktoś na forum handluje tego typu sprzętem to dam zarobić :P (nie jestem przekonany do używek, także ewentualnie nówki). Rzeczywiście nie ma sensu kupować czegoś za 50zł, żeby za miesiąc odłożyć do szuflady i kupić coś za 100zł do kolejnego sprzetu.
Wystarczająco zrozumiale, nie wiedziałem, że to musi być aż tak sztywne. Dzięki za porady Obuduje jutro całą bramę, a co do kleju to masz na myśli ze do bocznych ścian bramy dokręcić kolejną taką samą ściane dodatkowo smarując powierzchnie klejem? (skręcić i skleić? i Dopiero do te pogrubione boczne ściany obudowywać od każdej ze stron?
Wkleję parametry na wypadek jakby za kilka lat ktoś miał podobny dylemat i link allegro nie działał ( sam spotykam się z tym problemem przeglądając forum zatem proszę bardzo )
- Liczba kroków: 200
- Ilość wyprowadzeń: 6
- Napięcie: 12 V
- Prąd fazy: 0.4 A
- Rezystancja uzwojenia: 30 ohm
- Indukcyjność uzwojenia: 30 mH.
- Moment trzymający: 0,29 Nm
- Bezwładność wirnika: 57 g-cm2
- Waga: 0,54 kg
- Długość (length): 41 mm
Jestem świadomy tego, że moment rzedu 0,29 Nm jest niewielki patrząc na parametry innych silników, aczkolwiek nie będę tam frezować twardych materiałów z dużą szybkością , więc może wystarczy ?