Znaleziono 9 wyników

autor: mc2kwacz
22 cze 2014, 16:44
Forum: Obróbka tworzyw sztucznych
Temat: Maskownica reflektorów, jak się zabrać
Odpowiedzi: 47
Odsłony: 3295

kubus838 pisze:Żle interpretujesz przepisy. Do każdego samochodu można zamontować każdy reflektor byle był homologowany na rodzaj ruchu w którym ma się poruszać - chodzi o ruch prawo lub lewo stronny. Nie ma czegoś takiego jak homologacja dla danego modelu pojazdu. Homologacji podlega odbłyśnik jak i element optyczny czyli szkło i musi być to oznaczone na widocznej części reflektora. Producenci samochodów i części tunningowych homologują reflektory na rodzaj ruchu a nie modelu samochodu.
Nie chce mis ie drugi raz szukać. Czytając ustawę znalazłem sformułowanie które mówi o "podzespołach przeznaczonych dla danego modelu homologowanego pojazdu" oraz o "podzespołach homologowanych dla danego pojazdu".
W Polsce też Policja może sprawdzić przyciemnienie szyb, skład spalin, homologacje itd.
Może, tyle że nie ma czym.
A powiem Ci jeszcze więcej ITD może również sprawdzić jakiego paliwa używasz bez konieczności ściagania samochodu do laboratorium i dowalić akcyze. To żadna nowość. Ale nigdy nie widziałem aby ktoś sprawdzał homologacje owiewek czy wycieraczek szyby a tym bardziej rozbierał samochód aby sprawdzić homologacje owiewek na reflektory i przyjmij to za coś pewnego i nie podlegającego dyskusji. A tak na marginesie to powtarzam Ci jeszcze raz. Ten post dotyczy technologii wykonania dwóch owiewek na reflektory i niech Cie to nie obchodzi co z nimi zrobi wykonawca - to jego sprawa.
Ja też nie widziałem. I oczywiście nie obchodzi mnie to czy on sobie je zrobi czy nie i czy zamontuje czy nie. Dyskutujemy tu na ogólny temat sensu i legalności takiego rozwiązania. Z dodatkowym akcentem na wypadek gdyby mu przyszło do głowy tym handlować.
W ogóle bardzo dużo rzeczy w normalnym życiu uchodzi i nikt sobie tym głowy nie zawraca. Ale zdarzają się sytuacje nietypowe, zaskakujące, i wtedy przychodzi oświecenie.

Hipotetyczna sytuacja. Ktoś sobie robi jakiś ozdobny plastik i montuje na samochodzie. Dochodzi do kolizji drogowej i fragment tego konkretnego plastiku uszkadza komuś oko. Pokrzywdzony albo jego rodzina jest dociekliwa i nie odpuszcza, chce odszkodowania. Jeśli tylko okaże się, że ten plastik nie był oryginalny albo homologowany, to nie właściciel auta (bo ten udowodni że działał w dobrej wierze), tylko wytwórca ma PRZERĄBANE. Bo ubezpieczyciel chętnie i gorliwie pomoże go dopaść.
autor: mc2kwacz
22 cze 2014, 13:53
Forum: Obróbka tworzyw sztucznych
Temat: Maskownica reflektorów, jak się zabrać
Odpowiedzi: 47
Odsłony: 3295

Kolego, nie bagatelizuj tematu i nie sprowadzaj do żartów, których kilka się tu pojawiło.
Są rzeczy które wolno. Wolno przemalować samochód, założyć elementy tuningowe na które producent zdobył homologację. Wolno nawet przerobić układ napędowy na pewnych warunkach. Ale nie wolno takiej prostej rzeczy, jak przykręcenie do auta samodzielnie wykonanej części karoserii. Jeśli sam zrobisz sobie błotnik, zgodny z fabrycznym kształtem, to nikt nie zauważy. Ale jeśli przerobisz światła, to od razu zauważy i jest to nielegalne. Poza tym przypadkiem, kiedy użyjesz świateł tuningowych przeznaczonych do tego konkretnego pojazdu.
Akurat niemieccy policjanci mają na wyposażeniu wszystko i potrafią być skrupulatni. W odróżnieniu od naszych, którzy realizują "plan mandatowy". Na miejscu zmierzą skład spalin, przezroczystość szyb, zajrzą pod maskę co tam siedzi, czy może masz zamontowany hak i zapytają o homologację przyczepionych pierdółek z plastiku i metalu. Te fabryczne i legalne znają na pamięć, nie bój się. A co ci grodzi? odebranie dokumentu pojazdu i jego odholowanie, tak w pierwszym kroku.
Mnie się raz za granicą w Europie takie coś zdarzyło. Nie w Niemczech. Tyle że nie było strachu, bo nie mam zwyczaju upiększać samochodu ani nic przerabiać.
Pomijając koszty i kary, pozostanie nagle bez pojazdu za granicą, jest mało praktyczne.
autor: mc2kwacz
22 cze 2014, 00:38
Forum: Obróbka tworzyw sztucznych
Temat: Maskownica reflektorów, jak się zabrać
Odpowiedzi: 47
Odsłony: 3295

Znajdźcie jeszcze 2 takich, to Wasza racja będzie 2x większa :lol:

Kolego korba, doczekam się na ten akt prawny który mówi że elementy użyte do tuningu nie muszą mieć homologacji? :wink:
autor: mc2kwacz
21 cze 2014, 17:57
Forum: Obróbka tworzyw sztucznych
Temat: Maskownica reflektorów, jak się zabrać
Odpowiedzi: 47
Odsłony: 3295

qrba pisze:i właśnie oto chodzi - NIE MA aktów prawnych nakazujących homologację wszystkiego - są wymienione źródła światła, hamulcem, układy kierownicze - ale NIE MA ani słowa o błotnikach, maskownicach reflektorów itd.
więc jeśli nie jest zakazane -jest dozwolone...
I o to właśnie chodzi... Nie rozumiesz podstawowej zasady dopuszczenia pojazdu do ruchu.
W odróżnieniu od wielu innych aspektów życia codziennego, gdzie to co nie jest zabronione jest dozwolone, w przypadku ruchu drogowego jest dokładnie na odwrót.
Stosowane jest pojęcie "dopuszczenia pojazdu do ruchu" po drogach publicznych, które są własnością społeczna, czy to skarbu państwa, czy gminy i są prawnie nadzorowane przez państwo w osobie Ministra Transportu, ma się rozumieć.

Każdy pojazd z definicji nie jest dopuszczony do ruchu w momencie swojego powstania. Dopiero MOŻE być dopuszczony do ruchu po spełnieniu określonych wymogów albo jeśli podlega pod zwolnienia przedmiotowe. Nawet "nowy" model testowy samochodu największego producenta świata, będący mechaniczną upiększoną zewnętrznie kopią poprzednika, nie wyjedzie na drogę publiczną czy to u nas czy w Niemczech czy Francji, zanim nie dostanie odpowiedniej homologacji właściwej dla prototypu.

I dokładnie tak samo jest z częściami samochodowymi. Tak samo jak jest ileś kategorii pojazdów ze względy na sposób dokonywania homologacji, tak samo jest jest ileś tam kategorii części i podlegają różnym procedurom. Pełnym, uproszczonym, w niektórych przypadkach podlegają wyłączeniom.
Te sprawy są regulowane w drodze rozporządzenia, ostatnia wersja z dnia 28 marca 2013. Wszystko jest uwzględnione. A co nie jest, podlega przepisom ogólnym a nie żadnym.

"Koleś nie pyta o zaslepkę" tylko o maskownicę reflektorów, czyli jednego z absolutnie kluczowych elementów wpływających na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.


§ 3. 1. Zakres wymagań technicznych obowiązujących w procedurze homologacji typu, w zależności od kategorii pojazdu,
w procedurze:
2) homologacji typu WE przedmiotu wyposażenia lub części oraz homologacji typu EKG ONZ – określają część I, z wyłączeniem
dodatku 2, oraz część II załącznika IV albo załącznik XI do dyrektywy 2007/46/WE.
2. Wymagania alternatywne dotyczące przedmiotów wyposażenia lub części, stosowane w procedurze homologacji
pojazdów produkowanych w małych seriach, określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§ 4. Limity pojazdów kwalifikowanych do małej serii, stosowane w procedurze homologacji typu WE pojazdu oraz typu
pojazdu, określa część A załącznika XII do dyrektywy 2007/46/WE.
§ 5. 1. W przypadku wniosku producenta o wydanie albo zmianę świadectwa homologacji typu, o którym mowa
w art. 70h ust. 3 ustawy, minister właściwy do spraw transportu sprawdza:
1) kompletność złożonych dokumentów, zgodnie z wykazem wymaganych dokumentów określonym w art. 70h ust. 5
ustawy;
2) zgodność informacji zawartych we wniosku o wydanie albo zmianę świadectwa homologacji typu z załączonymi do
niego dokumentami pod kątem prawidłowego określenia danych dotyczących marki i typu pojazdu albo typu przedmiotu
wyposażenia lub części;
3) czy wniosek o wydanie albo zmianę świadectwa homologacji typu został podpisany przez producenta;
4) prawidłowość przygotowania dokumentu informacyjnego pod kątem zastosowania odpowiedniego wzoru wymaganego
w zależności od rodzaju procedury homologacji typu WE pojazdu albo homologacji typu pojazdu;
5) czy dokumenty potwierdzające przeprowadzenie badań homologacyjnych typu pojazdu albo typu przedmiotu wyposażenia
lub części, objętego wnioskiem, zostały wydane:
a) przez jednostkę uprawnioną do ich przeprowadzenia, zgodnie z zakresem udzielonego uprawnienia, o którym mowa
w art. 70y ust. 2 ustawy,
b) przez kierownika jednostki uprawnionej albo osobę przez niego upoważnioną,
c) zgodnie z przepisami § 7 ust. 6–10;
6) zgodność z załącznikiem XV do dyrektywy 2007/46/WE zakresu przedmiotów wyposażenia lub części, w stosunku do
których badania homologacyjne przeprowadziła jednostka uprawniona, o której mowa w art. 70zb ust. 1 ustawy;
7) możliwość zastosowania wirtualnych metod testowania w odniesieniu do typu przedmiotu wyposażenia lub części,
zgodnie z załącznikiem XVI do dyrektywy 2007/46/WE.

P.S.
Elementy karoserii podchodzą choćby pod normy związane z ochrona kierowcy i pasażerów podczas zderzenia czołowego, bocznego itp, nawet dla pojazdów produkowanych w małych seriach.
autor: mc2kwacz
21 cze 2014, 15:46
Forum: Obróbka tworzyw sztucznych
Temat: Maskownica reflektorów, jak się zabrać
Odpowiedzi: 47
Odsłony: 3295

Nie dogadamy się kolego korba. Z maniakalnym uporem podajesz za przykład pojazdy sportowe (czyli przeznaczone do brania udziału w zawodach DOWOLNYCH).

To może z innej strony.
Wskaż akt prawny (ustawa lub rozporządzenia i numer artykułu), który pozwala na montowanie w samochodach osobowych nie należących do żadnej ze specjalnych kategorii (sportowy, zabytkowy itp) części zamiennych wykonanych przez osobę fizyczną nie będącą producentem podzespołów samochodowych zobligowaną do przestrzegania przepisów dotyczących homologacji.
Ewentualnie odpowiedni akt prawny WYŁĄCZAJĄCY wskazane przez Ciebie elementy pojazdu z wymogu posiadania jakichkolwiek świadectw lub choćby wymogu zgodności z charakterystyką części oryginalnych.

P.S.
Byłem już przedstawicielem producenta maszyn, politykiem partii rządzącej, teraz
zostałem producentem samochodowych plastików. Człowiek nigdy nie wie co mu przyniesie kolejny dzień :lol:

PS2.
Kolego kubuś, dobrych rad udzielaj sobie i lepiej na tym poprzestań. Kara za wprowadzenie do obrotu części samochodowej z pominięciem prawa, wynosi 50% wartości sprzedaży. Ale to tylko kara. Do tego wycofanie towaru z rynku na własny koszt, naprawienie szkód z tym związanych i brak możliwości zdobycia uprawnień na wycofane podzespoły. Wyjdzie z 500% wartości sprzedaży :)
autor: mc2kwacz
20 cze 2014, 22:48
Forum: Obróbka tworzyw sztucznych
Temat: Maskownica reflektorów, jak się zabrać
Odpowiedzi: 47
Odsłony: 3295

Kto mówi że modyfikacje nie są dozwolone? Oczywiście że są. Jest cała masa producentów oferujących różne "atrapy przyrodzenia" dla amatorów szpanerskich aut. Są też poważne warsztaty dokonujące modyfikacji.
Ale wszystko w ramach prawa musi się odbywać. Jeśli na element pojazdu jest wymagane świadectwo homologacji, A PRAKTYCZNIE NA KAŻDY WIĘKSZY ELEMENT JEST TAKIE ŚWIADECTWO WYMAGANE (nie wiem, może plastikowe kołki do kokpitu nie muszą mieć), to bez tego świadectwa modyfikacja jest nielegalna. A to pociąga za sobą ewentualne konkretne skutki prawne. Że kros się wyślizgał, to nie jest dowód na legalność, tylko na nieprofesjonalizm ludzi się tym zajmujących. Oczywiście wszystko zależy od sprawy.

Nie można sobie W DOMU ZROBIĆ z laminatu czy czegokolwiek spojlerów, maskownic świateł i tego LEGALNIE przykręcić do auta i LEGALNIE poruszać się po drogach publicznych. Można takie elementy kupić, posiadające odpowiednie atesty - to zupełnie inna sytuacja.

Jest sporo pojazdów które podlegają szeregowi zwolnień i uproszczonym procedurom. Należą do nich pojazdy specjalne, budowlane, rolnicze, wojskowe, sportowe i inne. Są one w wielu przypadkach traktowane specjalnie. Części przepisów po prostu nie podlegają albo podlegają osobnym.
Ale NIE DOTYCZY TO SERYJNIE PRODUKOWANYCH aut osobowych. A o takim pojeździe jest tu mowa. Więc odpuść sobie teksty na temat sportów samochodowych, bo nie pasują do tematu.
Wszystko jest w ustawie i załącznikach do niej, jeśli ktoś jest zainteresowany.

Podobnie nie ma co argumentować prawem obowiązującym w innych krajach. Prawo jest różne. W Polsce obowiązujące jest prawo krajowe. Jest ono budowane na wzór dyrektyw UE, ale absolutnie nie musi się z nimi pokrywać i się nie pokrywa.
autor: mc2kwacz
20 cze 2014, 20:52
Forum: Obróbka tworzyw sztucznych
Temat: Maskownica reflektorów, jak się zabrać
Odpowiedzi: 47
Odsłony: 3295

Właśnie, powinno :)

Cytowana ustawa jest ze stanu na dzień dzisiejszy, co wyraźnie zaznaczyłem.
Nie wierzysz, to sobie poczytaj. Wiesz skąd wziąć? ;)
Jakieś tam przetrawione cudze myśli pobrane z sieci, to można sobie w buty włożyć.

Pojazdy używane w zawodach sportowych tym przepisom nie podlegają CO JEST JAK WÓŁ NAPISANE, tylko pojazdy dopuszczone do ruchu po drogach PUBLICZNYCH, w normalnym ruchu. Na zawody to sobie możesz robić co chcesz, byle organizatorzy dopuścili do startu.
To że policja puszcza wolno cały ten rozpadający się szajs spod Gniezna, jakieś rzęchy oblepione domowej roboty "parapetami" oraz samochody które oślepiają albo kopcą jak kominy pieców na węgiel, albo hałasują jak młot pneumatyczny, to jest problem państwa, że taka mamy policję, która nie robi co do niej należy.
Gdybyś mi wjechał w auto takim samochodopodobnym urządzeniem, i miałby lampy domowej roboty albo przerabiane domowym sumptem zawieszenie, albo jakiś przysmarkany kawałek plastiku oderwawszy się narobił mi szkód, to by Ci nie tylko żaden prawnik, ale nawet Matka Boska nie pomogła.

Budować samochody sobie możesz. I jeździć nimi na zawodach albo po podwórku. Wolny kraj. Po drodze też MOŻESZ jeździć, tyle że do czasu aż ktoś sprawdzi legalność tego albo zweryfikuje w inny sposób.
autor: mc2kwacz
20 cze 2014, 17:30
Forum: Obróbka tworzyw sztucznych
Temat: Maskownica reflektorów, jak się zabrać
Odpowiedzi: 47
Odsłony: 3295

USTAWA
z dnia 20 czerwca 1997 r.
Prawo o ruchu drogowym
(tekst ujednolicony, stan na dziś)

Art. 66. 4. 2) Zabrania się stosowania w pojeździe przedmiotów wyposażenia i części nieodpowiadających warunkom określonym w przepisach szczegółowych;

Art. 2 70) przedmiot wyposażenia lub część – rozumie się przez to układ, oddzielny zespół techniczny lub część, podlegające wymaganiom technicznym określonym w dziale III, rozdziale 1a (Homologacja) i 1b (Dopuszczenie jednostkowe pojazdu), przepisach Unii Europejskiej dotyczących badań homologacyjnych lub regulaminach EKG ONZ, przeznaczone do zastosowania w pojeździe;

Art. 70ze. 1. Producent nowego typu przedmiotu wyposażenia lub części, nieobjętego procedurą homologacji, mogącego stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego lub środowiska zamieszczonego w wykazie części lub wyposażenia określonym w załączniku XIII do dyrektywy 2007/46/WE, jest obowiązany uzyskać dla niego zezwolenie na dopuszczenie do obrotu, z zastrzeżeniem ust. 5.
5. Obowiązek, o którym mowa ust. 1, nie dotyczy:
1) oryginalnego przedmiotu wyposażenia lub części, który jest objęty homologacją typu w odniesieniu do typu pojazdu, typu przedmiotu wyposażenia lub części, na który udzielono homologacji typu zgodnie z przepisami jednego z aktów prawnych, których wykaz zamieszczono w załączniku IV albo XI do dyrektywy 2007/46/WE;
2) przedmiotu wyposażenia lub części produkowanego do pojazdów przeznaczonych do zawodów sportowych.

Art. 74. 1. Czasowej rejestracji pojazdu dokonuje, w przypadkach określonych w ust. 2, starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania (siedzibę) właściciela pojazdu, wydając pozwolenie czasowe i zalegalizowane tablice (tablicę) rejestracyjne.
2. Czasowej rejestracji dokonuje się:
1) z urzędu – po złożeniu wniosku o rejestrację pojazdu;
2) na wniosek właściciela pojazdu – w celu umożliwienia:
a) wywozu pojazdu za granicę,
b) przejazdu pojazdu z miejsca jego zakupu lub odbioru na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
c) przejazdu pojazdu związanego z koniecznością dokonania jego badania technicznego lub naprawy;
3) na wniosek jednostki uprawnionej lub jednostki badawczej producenta pojazdu, przedmiotu wyposażenia lub części – w celu umożliwienia odpowiednich badań;



NAWET NIE MA OPCJI żeby na pojeździe zostało legalnie zamontowane wyposażenie które nie jest PRODUKOWANE przez konkretnego identyfikowalnego legalnego PRODUCENTA który spełnił dla tego wyposażenia wszystkie WARUNKI w szczególności spełnił wymogi HOMOLOGACJI.
Czyli nie dość że wiocha, to jeszcze kryminał.
I to by było na tyle. Jeszcze jakieś pytania?

Taki pojazd nie może legalnie przejść badań technicznych albo powinien mieć skonfiskowany dowód rejestracyjny i zostać odholowany przy pierwszej lepszej kontroli drogowej. Gdyby taki pojazd uczestniczył w wypadku drogowym, to zgodnie z prawem powinien zostać potraktowany jako bez badań technicznych a co za tym idzie również bez ubezpieczenia (OC jest ważne wyłącznie z ważnymi badaniami technicznymi). tak więc właściciel wsiowego wozidła pokrywa skutki wypadku z własnej kieszeni.
autor: mc2kwacz
19 cze 2014, 22:41
Forum: Obróbka tworzyw sztucznych
Temat: Maskownica reflektorów, jak się zabrać
Odpowiedzi: 47
Odsłony: 3295

Jeszcze tylko umc-umc-umc i nakrętki na wentyle z lampkami LED, które świecą podczas jazdy :)
Każdy element pojazdu, który wpływa na bezpieczeństwo ruchu albo zmienia parametry fabryczne pojazdu, musi mieć homologację. Że u nas montuje się różne badziewia, spojlery, rury, progi, pseudoświatła do jazdy dziennej, i policja na to nie reaguje, to jest specyfika naszego dziwnego kraju. Proponuje pojechać do Niemiec z rurami robionymi w jakieś domowej fabryce, i niech policja zatrzyma z jakiegokolwiek powodu... Płacz i lament.

[ Dodano: 2014-06-19, 22:48 ]
P.S.
Ten sam z tyłu?

:)

Wróć do „Maskownica reflektorów, jak się zabrać”