Znaleziono 2 wyniki

autor: MaciejWnuk
30 gru 2013, 13:13
Forum: NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC
Temat: Szlifierka do węglików spiekanych
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 3206

Ciesze się, że ktoś się zainteresował moją maszyną :)

Planuje dołożyć gotowy układ chłodzenia ( Widziałem przykładowe w akcesoriach CNC), będę też musiał dobudować osłony, aby płyn nie dostał się w mechanizm śrubowo-toczny, łożyska liniowe i napęd główny (myślę że wykorzystam te mieszki)

Dwie płyty z przodu są po to aby prowadzić sztabkę przed szlifowaniem ( są regulowane w obu osiach)(Rys w załączniku)


Prowadzenie po szlifowaniu będzie realizowane za pomocą docisku układu kinematycznego przedstawionego na rysunku.(Rys w załączniku)

Szlifowanie zakładam 30 m/s(choć w innych maszynach widziałem na poziomie 20 m/s), Przy średnicy ściernicy 100mm daje to prawie 6000 obr/min wałka napędowego. Natomiast posuw na poziomie 0,5 m/min. Co do napędu ściernic to dziś postaram się skończyć modelować ten układ i wstawić fotki (po 1 silniku 1,5 kW na ściernice, ponieważ widziałem w szlifierkach moc silników na poziomie 1,1 -1,5 kW)
Kolega pukury dobrze zauważył, że w obecnej konfiguracji z jednym silnikiem układ będzie wyrzucał sztabkę do góry.

Szlifierka ma zaostrzyć sztabkę z obu stron ( Rys w załączniku) wymiary sztabki długość 315, wysokość 2 mm, szerokość od 2 do 8 mm)
autor: MaciejWnuk
29 gru 2013, 16:58
Forum: NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC
Temat: Szlifierka do węglików spiekanych
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 3206

Szlifierka do węglików spiekanych

Witam wszystkich!

Projektuje swoją własną szlifierkę do obróbki węglików spiekanych. Wykonałem już koncepcyjny model 3D mojej maszyny.

Maszyna ma szlifować obustronnie sztabkę o przekroju poprzecznym 2x2 i długości 315 z węglika spiekanego dla uzyskania odpowiedniego kształtu. Załączam kilka zdjęć obrazujących maszynę.

W internecie ciężko jest znaleźć coś na temat oporu skrawania węglików spiekanych, a co za tym idzie sił skrawania może ktoś miał już do czynienia z tego typu materiałem do obróbki?

Wstępnie pozycjonowanie ściernic będzie odbywało się ręcznie za pomocą śrub drobnozwojnych i głowic mikrometrycznych. Napęd główny zakładam silnikami elektrycznymi jednofazowymi po jednym na każdą stronę ściernic(po 2 ściernice na wałek). Posuw realizowany będzie przy pomocy przekładni śrubowo-tocznej sprzężonej z silnikiem krokowym.

Sterowanie silnikiem krokowym planuje wykonać przy pomocy Mach3.

Może ktoś miał do czynienia z obróbką tego materiału i pomógłby mi w odpowiednim obliczeniu sił skrawania i doborze silnika?
Przy okazji z chęcią opowiem na pytania co do obrabiarki oraz może ktoś ma jakieś cenne uwagi co do maszyny. :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wróć do „Szlifierka do węglików spiekanych”