Znaleziono 1 wynik

autor: pioterek
02 lis 2013, 05:59
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Przeniesienie napędu na gitarę i Nortona - Tokarka TR45
Odpowiedzi: 29
Odsłony: 6231

Oberr pisze:Witam...miałem problem...TR45 z załączaniem...posuwów...pojawia się...przy przełożeniu dźwigni nr 1 (najdłuższa, dwuprzełożeniowa) od biegów. W położeniu lewo, czyli niskie przełożenia posuwy działają elegancko, napęd na gitarę idzie przez wolne koło zębate na wrzecionie nr 24 i zazębia się z koiłem podajże nr 18. Jednak w położeniu dźwigni nr 1 w pozycji na prawo, przełożenia wysokie nie widać żeby to koło zazębiało się z czymkolwiek oprócz wiadomo tych kół od napędu gitary. Problem bardzo skutecznie objawia się podczas przecinania np wałka. Widać jak koła od gitary przywalniają aż po chwili zatrzymują się całkowicie. Czasem wystarczy wyłączyć dźwignię od zamka posuwów i koła od gitary zaczynają dalej pracować, a czasami trzeba tak jakby od nowa załączyć napęd posuwów. Dodam, że wałka stalowego fi 30 nie jestem w stanie przeciąć bez kilkakrotnej takiej operacji lub nawet "pomaganiu" tokarce w kręceniu manetką od posuwu poprzecznego. Czy ktoś może mi wyjaśnić co w tej pozycji napędza gitarę i posuwy? I gdzie szukać problemu by to rozwiązać... Nie mówię o ustawieniu prędkości x8 tylko normalnej x1... Czy może jest jakieś sprzęgiełko, które trzeba wyregulować... czy może wolne koło zębate nr 24 swobodnie obracające się na osi wrzeciona dzięki olejowi jest napędzane, działając jako sprzęgło lepkościowe?
Proszę o pomoc bo moje pomysły się kończą...
Dodam, że DTR-kę z numerami co podałem mam od kolegi Agent0700, która bardzo mi się przydała, ale i tak brak dalszych pomysłów...

Pozdrawiam
Grzegorz
Właściwie to opis pasuje do tego sprzęgła o którym pisał Bydgost. Ale aby dało się myśleć proponuję wstawić rysunek przekroju wrzeciona z zaznaczeniem kolorami co się przesuwa jaką dźwignią i opisanie co się obraca a co stoi w momencie zablokowania się posuwu.

Wróć do „Przeniesienie napędu na gitarę i Nortona - Tokarka TR45”