Znaleziono 6 wyników

autor: Saiti
29 sty 2013, 11:50
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Frezarka 400x350x150 - takie tam amatorskie.
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 4098

Witam.
Na to liczę, że jednak nie będzie tak źle ;) Bo jeżeli luzy będą występować (chociaż śruba opisana jako bezluzowa) to nie będę widział pozytywnej różnicy między trapezówkami a kulowymi na korzyść kulowych. Niby cichsza praca, materiał się toczy po śrubie, w trapezówkach go ścina - sumarycznie przy twardym gwincie szlag go szybko nie trafi, więc jeśli ta kulowa się nie sprawdzi - resztę puszczę na trapezówkach. Długość wałków w osi X: 600 mm, długość w osi Y: 580 mm.

Czy wszyscy są pod wrażeniem konstrukcji czy dałem zbyt mało? :>

Chciałbym zwiększyć rozstaw wałków w osi X, ale chcę zespawać dwa profile o wys. 100 mm każdy, w sumie uzyskuję 200 mm wysokośći płaszczyzny, gdzie muszę jeszcze przyspawać płaskowniki, a następnie nawiercić otwory pod podpory wałków, może uda się ugrać jeszcze z 10 mm rozstawu, ale obawiam się o technologiczne rozwiązanei tej sprawy.

Jak myślicie, ile może kosztować wyspawanie czegoś takiego ze sobą? Mam w sumie dostęp do dobrych cen (wyspawanie ramy jakieś 250-300 zł) ale obawiam się w przygotowanie warsztatu takiej osoby do tego projektu. Mowa o spawaniu TIG :)

[ Dodano: 2013-01-29, 22:21 ]
Czy ja jestem brzydki? Albo za niski? za gruby? Podobno wysoki i szczupły! I babę nawet mam, co mnie chce, więc i może strasznie brzydki nie jestem ;) Ale Wy macie inny gust! Nikt nic nie napisze w moim temacie no! :P :D

A czekam i czekam na uwagi - brakuje mi Waszego wsparcia ;) Fakt faktem, że na dniach będą juz pocięte profile i będą płaskowniki wycinane na laserze. Trzeba będzie to pospawać. Zrobi to osoba, która ma złotą rękę i nie pozwala sobie na błędy - w dodatku nawet potrafi spawać TIG :D

Ale jednej rzeczy do tej układanki mi brakuje - rozwiązania zagadnień metrologicznych przy spawaniu - jak to sensownie poukładać? Czym na bieżąco mierzyć? Czy moglibyście podrzucić mi zdjęcia, gdzie będzie pokazane spawanie podobnych konstrukcji? Będę naprawdę wdzięczny - nie chciałbym nic spartolić :(

A może ktoś z Warszawy miałby trochę sprzętu pomiarowego, który byłby przydatny? Chętnie użyczyłbym na dzień-dwa za kaucją i ew. wynagrodzeniem oczywiście ;)

:arrow: :arrow: :arrow: Pomożecie? :?: :?: :?:
autor: Saiti
28 sty 2013, 22:28
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Frezarka 400x350x150 - takie tam amatorskie.
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 4098

zapraszam do powyższego posta po edycji :)
autor: Saiti
28 gru 2012, 14:38
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Frezarka 400x350x150 - takie tam amatorskie.
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 4098

Dobra, proszę Was o "pomoc" w analizie tego co udało mi się wykreować:

Obrazek

Wszystkie profile: 100x80x6 stal czarna. Wydaje mi się, że za mało nie będzie ;)
Wszystkie płaskowniki grubości 8 mm. Konstrukcja zostanie pospawana TIG. Powierzchnie płaskowników zostaną sfrezowane.

Wałki XY to fi20 podparte, łożyska otwarte krótkie z EBMIA. W osi Z będzie zapewne Fi25 niepodparte na łożyskach zamkniętych. Napęd na śrubach kulowych 1605 chińczyki z jebaja.
http://www.ebay.pl/itm/1antibacklash-ba ... 3f65#payId na razie kupiłem jedną testowo by zobaczyć cóż to jest warte.

Rozstaw w osi Y (czyli ruchomy stół) 240 mm
Rozstaw w osi X 135 mm
Rozstaw w osi Z 80 mm

Konstrukcyjnie będę starał się podejść jak kolega GASPAR: https://www.cnc.info.pl/topics60/frezar ... 200,30.htm

Liczę na brak linczu za podpatrzenie Twoich rozwiązań, kolego Gaspar ;)

Powiecie mi coś więcej o tym? Oś Z będzie właśnei konstrukcyjnie podobna do tej w pomarańczce Gaspara.

Co zmienić? Co dodać, co wprowadzić?
autor: Saiti
22 gru 2012, 01:55
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Frezarka 400x350x150 - takie tam amatorskie.
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 4098

Gorzej z tym jak z babą - niby łatwo podejść, ale jak przychodzi co do czego to szlag wszystko trafia.

Okej, mała wizualizacja - idę w dokładność, sztywna brama ruchomy stół.

Obrazek

Wszyscy piszą co jest źle :)

Konstrukcja stalowa, lecimy od dołu -
# przyjąłem pięć poprzecznych profili o rozmiarze 60x60x4
# profile, na których oparta jest brama: 100x80x6
# profile wzdłużne do pracy osi X (rozdzielą wałki i śrubę) 60x60x4
# ramiona bramy: 100x80x6
# poziomy profil bramy (oś Y) 80x80x6
# rozstaw bramy: 680 mm
# wysokość bramy szacunkowo przyjęta 22 cm od profili dolnych do poprzecznego górnego bramy.
# żebra wspierające szer. 10 mm.

Napęd na śrubach kulowych przypominam, na dole planuję Fi20/25, wałki conajmniej fi25.

Powiedzcie mi proszę - jak osadzić śrubę kulową i wałki? łożyska, ale jakie? Czy mógłbym poprosić o linki do tych przedmiotów? zwymiaruję i wrzucę do Inventora.

Projekt w sumie "wyjściowy" - ale wygląda na sprawdzone rozwiązanie patrząc na to, że często powiela się u innych.
autor: Saiti
18 gru 2012, 23:31
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Frezarka 400x350x150 - takie tam amatorskie.
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 4098

Ale tego czasu ostatnio mało, nawet nie ma kiedy Inventora odpalić. Na dniach przedstawię swoją koncepcję ramy, która jak na razie jest w strzępkach.

Ogólnie przystanę chyba przy stałej bramie. Nie ma co przesadzać, projekt mimo wszystko chciałbym potraktować poniekąd budżetowo (na myśli mam to, że nie będą na niego składały się topowe elementy - czy jako rozwiązania konstrukcyjne, czy producenci - w mniemaniu ceny elementów i rozwiązań).

Co do pożądanej dokładności - największa dopuszczalna tolerancja ma nie przekroczyć 0,1 mm. Po prostu będę dążył, aby ta liczba była jak najmniejsza - nie jestem w stanie oszacować ile dokładnie.

Przy opcji z ruchomym stołem wydaje mi się, że jedna śruba kulowa fi20 na środku wystarczy, gdy stół będzie podparty na dwóch wałkach.

Im więcej projektów oglądam - tym bardziej mętlik w mojej głowie narasta.

Tak jak mówię, chcę sprawę wykonywać na raty (tzn samą produkcję, zaczynamy od kompletnego projektu). Chcę wykonać rdzeń (mam na myśli ramę z bramą) ze wszelkimi otworami i mocowaniami i dopiero potem wszystko powoli doposażać. Mam nadzieję, że w piątek już ogólnikowy projekt bramy będę posiadał do wstępnego przeanalizowania przez Was :)

Nim przystąpię - powiedzcie mi: stół z profili aluminiowych jest dobrym rozwiązaniem? Jak rozwiązać tą kwestię? ew. jakiej grubości i może przykład profilu "nadającego się"? Będę wdzięczny - pozwoli mi to ocenić potrzebną wysokość bramy, z której będzie wynikał zakres pracy osi Z wrzeciona.
autor: Saiti
16 gru 2012, 01:00
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Frezarka 400x350x150 - takie tam amatorskie.
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 4098

Frezarka 400x350x150 - takie tam amatorskie.

Witajcie. I na mnie powoli trafia kolej, co by przystąpić czym prędzej do działania w kwestii konstruktorskiej :) Napalonych uprzedzę: to co mam na obecną chwilę to Autodesk Inventor na starej licencji z 2010 roku, dużo chęci, determinację i jakieś pieniążki. Nie chcę się rozpędzać, bo nie sztuką jest grosz wydać, sztuką jest zrobić to z głową. Stąd zacząć chciałem od zadania kilku indywidualnych pytań (moja wiedza zdecydowanie nie jest wystarczająca), przedstawić oczekiwane założenia, następnie wykonać projekt, na podstawie którego zacznę kompletować części i składać ;)

Okej, więc na obecną chwilę ubzdurałem sobie następujące fakty co do mojego przyszłego dziecka:
# Frezarka o polu roboczym 500x500x150, trzy osie [mm]
# Konstrukcja stalowo-aluminowa
# Brama ruchoma
# Oczekiwana dokładność 0,01-0,05 (marzyć wolno? wolno ! :))
# Obróbka głównie materiałów miękkich (najtwardszym chyba alu konstrukcyjne, ew. płytka grawerka stali).

To, co powyżej wymienione, chciałbym w swoim projekcie uzyskać. Zanim napiszę względną koncepcję, chciałbym uprzedzić, że w poniższych kwestiach niekoniecznie muszę mieć rację (nie miałem jeszcze przyjemności budowania maszynki CNC :)). Więc, nim przystąpię do projektu, ubzdurałem sobie, że:
1. Prowadzenie osi będzie odbywało się za pomocą śrub kulowych X:fi20, Y:fi16, Z:fi16. oraz wałków precyzyjnych na podporach liniowych i łożyskach otwartych. Przyjąłem, że idą po dwa wałki na każdą z osi (ew. Z dostanie jeden wałek z racji krótkiego skoku). Czy jest sens pakować wałek fi25 dla śruby fi20?
2. Podstawa frezarki, do której przymocujemy wszelkie prowadnice osi Z jak i śrubę kulową będzie wykonana z zespawanych profili stalowych (60x60x6 to dobre rozwiązanie? przypominam, że boki frezarki wynikowo z pola pracy wyjdą ponad 700 mm na stronę - konstrukcja zostanie oczywiście wzmocniona, czekam na pomysły).
3. Brama frezarki - konstrukcja aluminiowa - zwiększy drgania z racji mniejszej masy, ale będzie lżejsza w prowadzeniu dla osi X - czy może iść w stalową? Myślałem o wyfrezowaniu ramion bramy z jednolitego kawałka aluminium, następnie skręcenia "solidnymi" plecami. Bramie nadadzą sztywności wałki precyzyjne prowadzące oś Y.
4. Jak najsensowniej połączyć w Osi X nakrętkę śruby kulowej z ramionami bramy opartymi na wałkach precyzyjnych?

To moje pytanka. Koncepcja budowy jest taka, aby przy gotowym projekcie wykonać ramę oraz prowadzenia osi X, następnie "dołożyć bramę" i zaspokoić prowadzenie osi Y, potem dokończyć pionową oś wrzeciona - po wykonaniu części mechanicznej dopiero zająć się elektroniką (oczywiście założenia co do elektroniki jak najbardziej wyjdą w trakcie projektu, nie będą niewadomą :))

Wypowiedź chaotyczna, ale czy jesteście w stanie mnie wesprzeć? Innymi zdjęciami godnymi podpatrzenia? Chcę to zrobić tanio i dobrze (mówiąc tanio - nie przepłacić, uniknąć kosztownych błędów). Radami? Czymkolwiek, co mi pomoże?

Wróć do „Frezarka 400x350x150 - takie tam amatorskie.”