W metrach: 0,000005m na odcinku 184mm. Na prawie 90-letnią tokarke wydaje mi sie to dobrym wynikiem.Piracik pisze:mierzone chociaz w setkach czy juz w dychach?
Znaleziono 3 wyniki
Wróć do „"Ustawienie" tokarki”
- 05 maja 2007, 18:27
- Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
- Temat: "Ustawienie" tokarki
- Odpowiedzi: 7
- Odsłony: 9233
To zależy kto, co, i na czym robi. Ja ustawiłem tak moją tokarke przestawiając konik i sprawdziłem w następujący sposób: trzpień tokarski zamocowany w kłach (w koniku i w tym toczonym) cujnik w imaku. Najpierw mierze trzpień mikrometrem na początku i końcu, potem do węższego końca przystawiam czujnik i przejeżdżam do grubszego końca. Porównuje obie różnice (stożkowatość trzpienią i stożkowatość wynikającą z ustawienia konika) i wychodzi mi ile maszyna ciągnie stożka. Jak mi nie wystarczy to przestawiam konik i od nowa. Przystawianie kłów jest tylko czynnością wstępną. Najwyrażniej żle sie wyrażiłem w 1-szym poście.
- 04 maja 2007, 20:40
- Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
- Temat: "Ustawienie" tokarki
- Odpowiedzi: 7
- Odsłony: 9233
Ta metoda jest opisana w wyżej wymienionym "Tokarstwie".
Nie mówie że jwst to metoda którą można ustawiać tokarki CNC.Podałem te metode bo jest prosta i szybka do wykonania.
Nie mówie że jwst to metoda którą można ustawiać tokarki CNC.Podałem te metode bo jest prosta i szybka do wykonania.
Do NASA nie robie, mierze mikrometrem to co trzeba nim mierzyć i ludzie są zadowoleni.Piracik pisze:nie pytam jakie zlecenia wykonujesz... i czym mierzysz... bo chyba nie mikrometrem
- 03 maja 2007, 16:12
- Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
- Temat: "Ustawienie" tokarki
- Odpowiedzi: 7
- Odsłony: 9233
można też tak:czort pisze:Sprawa jest prosta toczysz wałek mierzysz w kilku miejscach wychodzi stożek to pżestawiasz konik i tyle (nieraz kilka razy trzeba przestawiać )
bierzesz wałek toczysz stożek żeby wyglądał jak kieł i przystawiasz konik z kłem do tego utoczonego niby-kła. ustawiasz tak żeby czubki obu kłów były równo.
Swoją drogą robie na tokarkach manualnych usługi "do ludzi" i jakoś nigdy nie pamiętam żeby ktoś u nas sprawdzał tokarke tymi wszystkimi próbami i pomiarami jakie są wymienione chociażby w "Tokarstwie" Jaworskiego.
[ Dodano: 2007-05-03, 16:13 ]
A przestawiony konik przeszkadza tylko przy toczeniu przedmiotu podpartego kłem.