Znaleziono 8 wyników

autor: grg12
11 lut 2013, 13:12
Forum: Elektrowrzeciono
Temat: Mini wrzeciono BLDC
Odpowiedzi: 243
Odsłony: 68389

Niestety ostatatnio brakuje mi czasu (zdumiewające ile czasu potrafi pochłonąć TF2 ;) ). Sprawdziłem tylko na kawalku odpadu aluminowego czy wrzeciono uciągnie "flycutter" (nie mam pojęcia jaka jest poprawna nazwa) o średnicy 16mm, 0.1mm głebokości - obroty wyraźnie spadły ale powierzchnia cięcią była ok.
Pozdrawiam
Grzesiek
autor: grg12
11 lis 2012, 11:57
Forum: Elektrowrzeciono
Temat: Mini wrzeciono BLDC
Odpowiedzi: 243
Odsłony: 68389

Części składowe
Obrazek

I pomiar - na trzpieniu starego frezika:

Obrazek

Wskazówka nawet nie drgnie :mrgreen:

A teraz biorę się za montaż silnika
Pozdrawiam
Grzesiek
autor: grg12
21 paź 2012, 16:44
Forum: Elektrowrzeciono
Temat: Mini wrzeciono BLDC
Odpowiedzi: 243
Odsłony: 68389

tak dla obudzenia tematu

Zacząłem pracę nad drugą wersją swojego wrzeciona - "myśl przewodnia" taka sama jak poprzednio ale z lepszymi łożyskami, silnikiem i poprawione błędy konstrukcyjne które wyszły przy budowie pierwszego modelu.

Na początek projekt:
Obrazek
łożyska główne to SKF7201BEP (nie jest to klasa polecana do wrzecion ale do zabawy powinny wystarczyć) tylne 6901Z.

Obrazek
Pracę zacząłem od ustawienia kąta stożka (łatwiej to zrobić na czystej tokarce :) )

Obrazek
I skontrolowania go czujnikiem - dla kąta 30 stopni, po przesunięciu sanek czujnik powinien się odchylić o 8.66mm, jak widać (albo i nie) - pokazuje trochę mniej - 8.62. Jest to celowe - chodzi o to żeby tulejki były "łapane" za szeroki koniec

Obrazek
Gwint do mocowania kołnierza osłaniającego przed kurzem

Obrazek
I stopniowe zgrubne wydobywanie średnicy zewnętrznej (zostawiłem 0.5mm na obróbkę końcową). Przypuszczam że lepiej by było najpierw zrobić wnętrze wrzeciona a potem, stopniowo, "odkopywać" kolejne fragmenty wrzeciona - zostawiając możliwie dużo materiału pomiędzy miejscem obróbki a uchwytem.


Obrazek
Rozwiercanie średnicy wewnętrznej - 8mm średnicy 33mm głębokości, narzędzie to stałka HSS 4mm średnicy. Od tego momentu cała obróbka jest robiona bez podparcia - mój konik jest o trochę zbyt wysoki i przy podparciu kłem nie ma co liczyć na dużą dokładność

Obrazek
Stożek - bogu dzięki można już było schować większość noża
Obrazek
obcianie

Obrazek
i wiercenie "od tyłu" - w tulejce zaciskowej. Między innymi ze względu na tą operacją kołnierz o który opierają się łożyska jest zrealizowany jako oddzielna część - inaczej główka wrzeciona nie zmieściłaby się się w uchwycie

Obrazek
płaszczyzny pod klucz

No i wrzeciono z zamontowanymi łożyskami - próba oszacowania bicia (pomiarowcy proszeni są zażycie waleriany przed obejrzeniem zdjęcia :) )

Obrazek
Wynik "pomiaru" - dużo poniżej 0.01mm, chyba nieźle...
Pozdrawiam
Grzesiek
autor: grg12
26 cze 2012, 08:26
Forum: Elektrowrzeciono
Temat: Mini wrzeciono BLDC
Odpowiedzi: 243
Odsłony: 68389

Planuję następny model - z lepszymi łożyskami i napędem bezpośrednim (przy obrotach powyżej 16000 paski zaczynały wydawać dziwne dźwięki). Chłodzenie też by się przydało - szczególnie chłodzenie wału - tylko na razie nie mam pomysłu jak je zrealizować.
autor: grg12
25 cze 2012, 21:41
Forum: Elektrowrzeciono
Temat: Mini wrzeciono BLDC
Odpowiedzi: 243
Odsłony: 68389

Filmik z "próbkami" DC i BLDC - . O dziwo na nagraniu silnik BLDC nie jest wiele głośniejszy niż DC - może po prostu ten "gwizd" tak dał mi w kość.
Jeśli chodzi o temperaturę - przy 6000 obrotów może chodzić godzinami (próbowałem :) ), przy 12000 już po kilkunastu sekundach (wystarczyło to co widać na filmiku!) wał wrzeciona robi się gorący, obudowa wprawdzie pozostaje chłodna ale to chyba nic dziwnego.
autor: grg12
23 cze 2012, 10:18
Forum: Elektrowrzeciono
Temat: Mini wrzeciono BLDC
Odpowiedzi: 243
Odsłony: 68389

smouki pisze:W końcu mogę słuchać muzyki przy frezowaniu
Znaczy poprzednie wrzeciono było JESZCZE głośniejsze? ;)
A tak na serio - nie grzeją ci się łożyska? Pytam bo wczoraj w końcu podpiąłem silnik BLDC do mojego wrzeciona - rozpędziłem je do 12000 (zamiast 6000-8000 które uzyskiwałem na silniku DC). No zrobiło się gorąco - szczególnie wał, po kilku minutach był bardzo gorący - pi razy oko w okolicy 70 stopni.
Frezować się dało bez problemu* - szkoda tylko że silnik jest bardzo głośny, bez jakiejś obudowy raczej się nie nadaje do uruchamiania w mieszkaniu.

* testowałem w aluminium frezem 3mm, 0.8mm zagłębiania, posuw 300mm/min - pi razy oko dwa razy większe tempo obróbki niż przy poprzednim silniku.
autor: grg12
31 maja 2012, 15:32
Forum: Elektrowrzeciono
Temat: Mini wrzeciono BLDC
Odpowiedzi: 243
Odsłony: 68389

zacharius pisze:jest jeszcze pewna istotna sprawa silnik silnikowi nie równy tak samo jak regiel reglowi. niestety markowy sprzęt kosztuje.
W moim przypadku silnik to LiPolice LPH-3026/14T-1900KV a regler LiPolice ESC 60A-S-BEC - czy to zestaw "markowy" nie jestem w stanie powiedzieć - to mój pierwszy kontakt z silnikami BLDC
zacharius pisze: "stabilizacja" silnika DC polega na drastycznym wzroście prądu ponieważ przy przyduszonym silniku uzwojenia sa wolniej przełączane przez komutator, prąd w ten czas podskakuje (przez krótkotrwałe "zwarcia" na cewkach wirnika co powoduję zwiększenie siły elektrodynamicznej i odpowiednio mocniejsze "odpychanie sie" wirnika. żadna to stabilizacja, tylko większe straty na nagrzewanie druta wirnika, komutatora i szczotek. przy ciągłym nadmiernym przeciążeniu silnik DC szybko puści dymka.
A nie chodzi o to że przy spadku obrotów maleje siła elektromotoryczna generowana na uzwojeniach więc prąd rośnie (a co za tym idzie rośnie też moment i spadek obrotów zostaje zachamowany)? Liczyłem że podobne zjawisko zajdzie też w BLDC - byłem więc "trochę" zszokowany kiedy się okazało że bez trudu zdusiłem silnik palcem a pobór prądu z zsilacza prawie się nie zmienił (test bez governera)
zacharius pisze: w BLDC jest "mierzone" napięcie indukowane w cewkach i na tej zasadzie szacowane jest podbicie napięcia/prądu celem powrotu na zadane obroty, działa to jak działa.

chyba że silnik ma czujniki Halla i odpowiedni regiel (samochodowa opcja) to można uzyskać lepsze efekty stabilizacji.

jakoś tak. nie wydaje mi się żebym namieszał ale jakby co to mnie poprawcie
Regler BLDC dokładnie wie w jakiej pozycji jest wirnik (musi wiedzieć żeby silnik nie wypadł z synchronizacji) więc teoretycznie mógłby bardzo precyzyjnie stabilizować obroty - problem w tym że algorytm zdolny szybko, precyzyjnie i, co ważne, stabilnie (bez przeregulowań i oscylacji) stabilizować obroty silnika ze zmiennym obciążeniem (reglery nie są dedykowane do konkretnego silnika, silnik może być na luzie, napędzać śmigło, koła czy wrzeciono frezarki - różne opory, różne momenty bezwładności) jest dość skomplikowane - dlatego, pomimo mało zachęcających wyników testów "na sucho", liczę że gotowe wrzeciono będzie działało, może po prostu silnik potrzebuje trochę oporu. Jeśli nie - cóż, spróbuję zbudować własny regulator PID
autor: grg12
31 maja 2012, 14:00
Forum: Elektrowrzeciono
Temat: Mini wrzeciono BLDC
Odpowiedzi: 243
Odsłony: 68389

zacharius pisze:regle z opcją governor (do helikopterów) często mają taka możliwość (ten przedstawiony akurat np ma)
Testuję właśnie silnik BLDC - na razie "ze sztucznym obciążeniem" ( w postaci palca :) ). Regler jest programowalny i ma opcje "governor" - bez niej silnik jest bardzo "miękki", obciążony (przyhamowany palcem) silnik szybko zwalnia, pobór prądu z zsilacza praktycznie nie rośnie, przy włączonym governorze jest nieco lepiej - ale zdecydowanie nie jest to skuteczna stabilizacja obrotów. Zwykły silnik DC bez żadnej elektroniki "stabilizował" znacznie lepiej. Liczę jednak na to że po podpięciu do wrzeciona (dodaniu oporów) silnik zacznie zachowywać się stabilniej - na razie jest tylko luz lub "sztuczne obciążenie".
No i niestety silnik jest dość głośny - przynajmniej w porównaniu do silniczka DC któego używam teraz (z drugiej strony - silnik DC kręci w okolicy 8000 a BLDC 20000-30000)

Wróć do „Mini wrzeciono BLDC”