Znaleziono 6 wyników

autor: tommur
24 kwie 2013, 14:45
Forum: Obróbka drewna
Temat: Jakie CNC 4 czy 5 osi?
Odpowiedzi: 73
Odsłony: 18410

Mozna parametrycznie. Dałem ciała. :oops: . Ale dośc dziwnie tego sie uzywa w camie. Bezpieczniej jest robić to w ISO.
A komp mam na stałe wpięty w szafkę (nie ma wtyczki i gniazdka). Czyli wystarczy włącznik maszyny na On i startuje komp razem z CNC.

Adas - co do UPS to sytuacja prawdziwa. Taka dostałem odpowiedź.
Obrazy i kopie dysku robie (ale nie kopie poprzez kopiuj tylko image całej partycji C). a czemu image? Bo nie trzeba potem wgrywać, rejestrowac i ustawiac specyficznego oprogramowania danej maszyny. A może byc to nie do przejścia. Ale o tym poniżej

Sytuacja. Inna maszyna - kombajn do okien (Made in Italy). Sterowanie TwinCat Beckhoffa

Na dysku padł sektor i maszyna ma przycinki 3 minutowe, bo sektora nie może odczytać. Brak obrazu dysku oprogramowania. Tylko oryginalne CD. Zapakowałem nowy dysk SATA, wgrałem programy. Wyświetlił mi się KEY register. wysłałem go do producenta maszyny prosząc o kod zwrotny, bo mam demo 30dni. A tu zonk. Nie moga dac mi kodu, bo licencja programu jest związana z dyskiem twardym komputera i muszę wykupic nową za 600 euro. bo nie jest to ich oryginalne oprogramowanie tylko Beckhoffa.
Ręce mi opadły i spytałem, czy może jest to wersja OEM jaki Windows. Maszyna zakupiona, a po gwaracji cie olewają. A co mnie to interesuje!!!
To tak informacyjnie odnośnie programów do sterowania maszynami.
autor: tommur
23 kwie 2013, 11:30
Forum: Obróbka drewna
Temat: Jakie CNC 4 czy 5 osi?
Odpowiedzi: 73
Odsłony: 18410

Podpinam sie pod wypowiedź doradcy Fanum.

W Masterwood na którym pracuje o ile gł. szafa sterownicza i szafa pomocnicza jest uszczelniona przed pyłem, to komputer kompletnie jest niezabezpieczony przed pyłem. Po prostu zwykły stacjonarny PC zapakowany do obudowy z dziurami fi40.
A niestety jak siadnie komp to i tak nie podziałamy na cnc.

Rysunek komputer przy MW310 :
A tutaj te masterwood ale rozwiązanie znacznie szczelniejsze (nesting płyt)

Ostatnio przy kombajnie SAc F4TL wymieniałem płyte główna w kompie. PC zabudowany w szafie stalowej (chyba z 60kg waży sama szafa). i powiem Wam, że po rozebraniu PC to ja tak czystej płyty głownej nie mam w PC domowym. W tej szafie nie ma żadnych wentylatorków wyrzucających ciepło i spokojnie to wystarcza.

P.S.
sorki za oftop, ale może ktos mi wytłumaczyc sensownie dlaczego komputery sterujące cnc nie maja UPS. Sugerowano mi, że jak padnie napięcie, a komp zostanie włączony to może sie wysypac oprogramowanie kompa. Nie wiem co lepsze, bo jak prąd często pada lub ma wahania to wydaje mi się, że windows XP długo nie pociągnie. I wtedy zaczynają sie jaja z oprogramowaniem. A koszt dobrego UPS za 500zł jest dla mnie niższy niż zabawa 2 dni z wygrywaniem oprogramowania. Jeśli dam rade.
autor: tommur
05 kwie 2013, 10:37
Forum: Obróbka drewna
Temat: Jakie CNC 4 czy 5 osi?
Odpowiedzi: 73
Odsłony: 18410

Chętnie zobaczyłbym kimle w akcji.
kimla pisze
Czyli jest dedykowane do tylko jednej operacji np. do kieszeni pod zamek.
..... ale jak trzeba z drugiej strony zawiasy?
Teoretycznie są takie wrzeciona dwustronne ale to już straszne kombinacje.
W załączniku pdf z regulacja silnika. Regulujemy kąt i podprogramem wywołujemy obróbke zawiasu pod kątem np 5stopni.
A zmiana obróbki zawias/ puszka zamka to tylko wywołanie innego narzędzai T33 lub T34. Niestety silnik ma jeden kierunek obrotów więc frez 150mm pod zamki mam prawy, ale niestety frez dł.110mm pod zawiasy Baka musi juz byc lewy (a to juz automatycznie podbija nam jego cenę zakupu). Obecnie wszystko staram sie robić frezem prawym. ale to kwestia technologii układania klejonki na stole.

nie da sie ukryż, że rozwiązanie kimla daje nam wieksze możliwości wykorzystania zwykłych frezów. Tam gdzie ja muszę uzyc tylko i wyłącznie głowicy. nie mówiąc o częściowej obróbce detalu od spodu.
autor: tommur
04 kwie 2013, 00:48
Forum: Obróbka drewna
Temat: Jakie CNC 4 czy 5 osi?
Odpowiedzi: 73
Odsłony: 18410

Lajosz - jutro zrobie printscreeny i opisze problem. Ale to w innym temacie.

No to skoro konstrukcja bramowa tak usztywnia to informuję, że Masterwood 310 jest na konstrukcji bramowej (napęd z jednej strony).
Obróbka kieszeni i zamków dodatkowym wrzecionem. Widac to na filmie od 9:46.


Parametry pracy narzędzi jak i narzędzia do obróbki poziomej kieszeni testuje. Bo są duże róznice w sposobie i czasie pracy. Brak mi tutaj jakiegokolwiek nadmuchu powietrza aby wyrzucic wióry z kieszeni głębokiej na 80mm. Ale składam taile do ręcznego (24v) nadmuchu powietrza rurką miedzianą.

Producent drzwi. Tak, wziąłbym ponownie cnc.
Cnc 5 osi myśle, że dla ciebie na poczatek to za duzo. Serwis, naprawy, bieżąca konserwacja, a przede wszystkim oprogramowanie to może byc za dużo na początek.
Acha za serwis, maile i telefony nie płacimy na razie (gwarancja).

I jak koledzy piszą. Na początek operator maszyny. Potem cnc. Bo jak zostawisz go samego i ne będzie mu szło. To sie będziesz denerwował. Niestety jesli ludzie nie szanują ręcznych narzędzi i do dokładności wykonania elementu maja luźne podejście (wiem, że to drewno) to będziesz miał same problemy z obróbką na cnc.
Ile sie nawalczyliśmy z kier. produkcji z programami do drzwi. Po sklejeniu na prasie nic nie idzie. Uskoki między łączeniami poziomymi a pionowymi po 1mm itp. Oczywiście drwiny stolarzy, żę dokładnośc maszyny 0,02 a tu minięcia po 1mm-1,5mm.
Po testach i pomiarach wyszło, że babol 0,5mm na grubości klejonki to czasem stolarz na czterostronnej robi (a program jest napisany dla gr. klejonki 68mm, a nie 67,5 lub 68,5mm). Czterostronna nie ma kąta 90st (minimalnie przetawiony silnik). No i najwazniejsze~! Operator. Po pierwszym 1000 ułożeń klejonki na dociskach maszyny, operator wykmini jak bazować aby było równo. Byłem tak zdesperowany, że zacząłem ustawiać klejonke na poziomicy 15cm, aby wyczuć bazowanie (chodzi o to, że klejonka w docisku podpiera się na 35mm. I naprawdę niewiele trzeba, aby ja przechylić + -1mm.

Tak jak koledzy polecaja podjedź na targi i popytaj, pooglądaj z czym to się je. Byłem w lutym na targach oglądać cnc (a konkretnie programowanie/ bazowanie przedmiotów). Teraz tez raczej podjadę, bo pytań dalej jest mnóstwo. Szczególnie przy łukach. Nie podpalaj sie parametrami obróbki (bo w sośnie to wszystko fajnie idzie). Niech pokażą jazdę w sapelli/ dębinie. MY na tym w większości pracujemy.
A koszt 3-osi? Około 100-120tys euro. Wyposażenie:
- (z przyssawkami -10szt mechanicznych; 4szt do mikrowczepów; 2szt do bazowania łuków; przyssawki vacuum na podciśnienie: 10szt;
- agregat piło/kołek (nie polecam, raczej 2 kołek osobno)
- wrzeciono gł 10kW do 24tys obr
- dodatkowe wrzeciono poziome do obróbki kieszeni zawiasów lub zamków (tylko praca równolegle do osi X). Z regulacja +-7 stopni. Ustawiasz zderzaki krańcowe
- głowica wiercąca kompletna do obróbki mebli. Program MasterCabinet do szafek jest,, ale sam go ustawiasz do obrabiania na cnc (rysuje i daje programy na maszynę)
- dodatkowe 4 iejsca na narzędzia.
- magazynek na 16 narzędzi (max80mm średnicy). W praktyce max 8 głowic (fi od 120-170mm). i między nimi poupychane frezy pionowe
- zakup bez Cad/cama typowego do obróbki okien drzwi. Koszt dodatkowo około 15tys euro. Nie wiem ile biorą za parametryzacje programu i testy na maszynie.
- pompa próżniowa Becker bezolejowa
- pilot do ziany posuwów roboczych oraz wskazań położenia stołow roboczych.
- 8szt belek podpierających podzielone na dwa pola robocze
- 2szt deflektorów wiórów
Komplet głowic na 3 systemy wraz z oprawkami HSK 63 i frezami pionowyi, poziomymi. Około 30tys euro.


Kupując teraz to ocno zastanowiłbym się na drugą dodatkową pompą prózniową (każda na osobne pole robocze) oraz nie za bardzo pasuje mi taka praca z deflektorami wiórów (bardzo wspomagaja wyrzut wiórów do wyciągu). W Masterwoodzie deflektory mocuje sie na trzpieniach narzędzi. A jeden kosztuje koło 200 euro. To dla zestawu 20narzędzi wychodzi niemało. Są cnc , które osobno pobierają delflektor, a dopiero potem narzędzie. czyli masz 1 no 2 deflektory na narzędzia. Znalazle. Biese Rover ma osobno deflektor. Widac to tu w 1:52

Tutaj możesz zobaczyc mniej więcej kolejność procesów zanim wystartuje obróbka detalu.
Podobny pilot mam (tylko z wyświetlaczem), bo ten gadżet /projektor laserowy wskazan przyssawek pewnie troche kosztuje. Chociaż ten z tego filmiku jest raczej tani ( w sumie niegłupi pomysł z wskazaniem laserowym). Ale za to znacznie ułatwia pracę. Ja w osi Y bazuję przyssawki ręcznie (jeszcze nie zakumałem programowania rodzaju przyssawek).
Acha jesli na takim cnc chciałbys także robić nesting płyty meblowej to musiałbys wykombinowac sobie jakis stól prózniowy. Bo do rozcinania płyt są specjalne stoły np taki jak w filmiku powyżej kimla.pl.

Jesli moja firma kupiłaby program producenta maszyny do okien to na pewno opcjonalnie zakupiłbym czytnik kodów kreskowych do maszyny. Pilarz szykuje materiał klei etykiete z kodem. A operator tylko wrzuca detal na odpowiednie pole obróbcze maszyny, skanuje kod i start.

Wiem, że to przeraża, ale lepiej rok przemysleć sprawę niz utopić kasę.
Acha znam firmy, które pracując na 1 maszynie uzywają 3 programów róznych firm. Jeden do okien gotyckich zdobionych. Drugi standardowy pod typówkę i trzeci do drzwi. Niestety na prograowanie drzwi i okien gotyckich jest osobny technolog, który tylko do tego szykuje programy.
autor: tommur
03 kwie 2013, 11:36
Forum: Obróbka drewna
Temat: Jakie CNC 4 czy 5 osi?
Odpowiedzi: 73
Odsłony: 18410

Juz od roku zabieram się za naukę Art-Cam -a i chyba trzeba będzie sie sprężyć. Bo widziałem , że warto.
autor: tommur
03 kwie 2013, 11:13
Forum: Obróbka drewna
Temat: Jakie CNC 4 czy 5 osi?
Odpowiedzi: 73
Odsłony: 18410

Witam
To może ja też wrzucę kilka swoich przemysleń odnośnie pracy z cnc i konkretnie obróbką drzwi zewnętrznych bo takie robimy. CNC mamy w firmie dokładnie od roku. Ja jestem po programowaniu maszyn, ale była dośc długa przerwa w innym zawodzie. Teraz trzeba sobie duzo rzeczy przypominać. Zreszta teraz jest chyba łatwiej, bo doszły potężne programy wspomagające CAM. Kiedys leciało sie tylko na kodach.

Niestety nie będe w stanie porownac róznych maszyn, bo pracuje tylko na Masterwood 310L.
Po pierwsze. Czy masz jakiegokolwiek pracownika, który ma pojęcie o pracy na cnc lub jeszcze lepiej pisał na nią programy. Jego podpowiedzi ułatwiłyby ci wybór obrabiarki.
Na pewno im wiecej czasu poświęcisz na oglądanie maszyny podczas pracy (najlepiej w zakładzie w którym działa (mozna zasięgnąc opinii operatora), bo u producenta maszyny to raczej lecą gotowe podprogramiki tzw. pokazowe. Sam mimo, że wszystko nagrywałem to teraz dochodzę jak oni to zrobili, bo mi nie wychodziło.

Wybór uzywka lub nowe?

1. Zakup maszyny uzywanej. Lepiej jesli ciągle pracuje i możesz sobie ja pooglądać w akcji. Cos juz o niej będziesz wiedział. Druga bardzo wazna sprawa kupując uzywkę to "oprogramowanie" tzn. klucze, hasła, loginy, ustawienia, instrukcje. Jesli kupisz używkę a padnie ci np płyta gł. w kompie, to bez oprogramowania leżysz. Koszta takiej naprawy moga być nie małe. Odpowiem tylko np. SAC-a, który mamy w firmie. Padła płyta gł., musiałem ja wymienić. Gwarancja sie skończyła i do dzis nie otrzymałem kodu do pełnego odblokowania TWIN CAT-a, bo niby licencja była związana z .. dyskiem twardym kompa??? a kod licencji to tylko 1000 euro.
Znam przypadki, że serwis producenta odmówił pomocy, bo obrabiarka jest zarejestrowana na inna firmę.
Zakupiony magazyn z narzędziami jest zaletą.
2. Zakup nowej.
Jeśli tylko obróbka drzwi to zakup 5 osi mija się z celem. Drugą sprawą jest oprogramowanie?? o ile na 3osie programy mozna pisac z reki, to na 5 osi nie będzie juz to raczej za łatwe (a przy 5 osiach nalezy przewidywac więcej możliwości kolizji).
Druga sprawa: Stoły ustawiane automatycznie czy ręcznie. Ja pracuje na ustawianych ręcznie i po roku idzie nam juz to bardzo szybko (przy ręcznych koniecznie zakup opcjonalnego pilota z wskazaniem położenia stołów na osi X. Bo chodzenie do komputera aby sprawdzic położenie stołu mija sie z celem). Mówie o swojej specyfice obróbki (robimy drzwi zewnetrzne na wymiar). Prostszą sprawą jest obróbka drzwi płycinowych na typowe wymiary.
Druga sprawa to czy drzwi będą wycinane z gotowego skrzydła lub na kołki, a drugie to łączenie na czopy. Łączenie na czopy wymaga znacznie większych maszyn i magazynków.
W zalezności od obróbki wybór ilości magazynków i ile maiejsc na narzędzia możemy dołozyc opcjonalnie. U mnie mimo, że w sumie mam 20 miejsc na narzędzia to weszło w gł. magazynek 6 głowic (średnio zajmuje 1 głowica swoje mijesce + 2 pole po boku. Ja w te pola zapakowałem frezy pionowe lub zaokrążki). Dodatkowo mam 4 miejsca na końcu maszyny an agregaty.
I własnie ważną sprawa jest wybór agregatu i ich ilości. Przeważnie 1 agregat to piła, a drugi to agreagt do wiercenie kołków lub małych podfrezowań. Nie daj sobie wcisnąc tzw agregatu piło/kołek tzw. dwa w jednym. Mam taki u siebie i będe kupował drugi osobny na kołek, bo juz jestem po 1 kolizji piły ze zderzakiem. Nie wiem jak zamierzasz obciążać agregaty. Jesli mocno to agregaty ze smarowaniem olejem. Na targach widziałem homaga z olejem pobieranym do agregatu poprzez wrzeciono maszyny. Te moje maja smarowanie amatorskie (co 50godz, obrót śruby o 360stopni).

Oprogramowanie.

Cena, cena nie mała. Jedno to jest cena oprogramowania, a drugie wdrożenie tego pod twoje potrzeby.
Masterwood ma swoje oprogramowanie do produkcji okien, ale nie dogadalismy sie co do ceny i pracujemy na ich wbudowanym Camie (ma ograniczenia ale dla nas to wystarcza). Drugą sprawą było to, że oprogramowanie było zamkniete dla uzytkownika. U nas nie wchodzi to w rachubę, bo nie będę czekał na dodanie nowego słupka w serwisie we Włoszech. Ale rozumiem intencje programistów, bo odpowiadają oni za ewentualne kolizje i błędy programu. Druga sprawa jest ile będa chcieli za wprowadzenie danych Twojego systemu do programu. A wiąze sie to niestety z doborem i wyborem narzędzi. I najlepiej wtedy brac komplet maszyna + narzędzia+ oprogramowanie od producenta lub pośrednika.
My poszlismy droga ekonomiczniejszą. Zakup osobno maszyny, osobno narzędzia. a programowanie po naszej stronie. No i chyba 1 drzwi w końcowej wersji technologii zeszły po 2 miesiąchach ciągłej walki.

Jako, że kupiłem tylko maszynę to serwis tylko ja ustawił i wstępnie zaprogramował. Potem ja walczyłem z technologia obróbki na maszynie (mamy 3 systemy/ drzwi, okna, alu-holz). Im więcej systemów będziesz chciał robic na maszynie tym mniej elementów zrobisz w ciągu dnia. Z dopasowaniem technologii, parametrów pracuje do dziś. Jeszcze alu-holz został do testowania. Kupując to wszystko oszczędzasz ten czas.
Obróbka łuków. Ja wspieram sie cadem i importuję dxf do Cam-a obrabiarki i obróbki programuje na maszynie.
Zawiasy drzwi obrabiam dodatkowym opcjonalnym silnikiem z frezem poziomym fi16. Montuje BAKA 3DZawiasy wkręcana także mozna wykonywać, bo silnik ma możliwośc pochylania +-7stopni. ale obróbkę wtedy wykonujemy gotowymi podprogramami z maszyny. (Starndardowo Masterwqood wywodzi sie z obróbki płyt meblowych, więc magazynek na wiercenia pionowe/poziome ma w standardzie).
Drugą sprawą jest czy w standardowym oprogramowaniu jest wsparcie optymalizacji ścięzki narzędzia na całym polu obróbczym. U nas tego nie było i po walce doinstalowali nam nowe oprogramowanie. Po krótce chodzi o to: odpalam w okienku roboczym 4 programy na 4 elementy mocowane na 4 polach roboczych maszyny (zanim wgrali mi nowe oprogramowanie mogłem odpalić tylko 2 programy w jednym momencie/czyli miłem 2 pola robocze ). Chodzi o to, że jak nie masz optymalizacji to najpierw na 1 przedmiocie lecą wszystkie obróbki. Jak maszyna skończy to jedzie do drugiego przedmiotu. Tracimy czas na wymiany narzędzia(a średnio to ~20-30sek na 1 wymianę) . Jak jest optymalizacja obróbki to np. piła robi najpierw cięcia na 1 przedmiocie, jedzie ciąc 2 przedmiot, potem 3 i 4. Jedzie tak, aby przejechać możliwie najkrótsza drogę. Potem pobiera frez i leci nim wszystkie obróbki na wszystkich zamocowanych elementach. Daje nam to duże oszczędności czasu.

A ile daje obróbka na cnc?. np. wycinanie ręczne w sapelli w poprzeczce otworu na wrzutkę listy gr.68mm ~1godziny. Na CNC 10min z mocowaniem. Zawiasy Baka 3D (obróbka ręcznie max 4 skrzydła przez zmianę). Teraz obróbka skrzydła na gotowo. kwadratura+zamki+klamki+zawiasy+obróbka pod próg max 30min (w sapelli).
Nie wspominając o powtarzalności elementu. np. pękło skrzydło łukowe. Na cnc obróbka łuku po przygotowaniu surowej kantówki to chwila. Ręcznie ustawiając od nowa promienie itp to troche zejdzie.
Swoją drogą to teraz system wspomagania pozycjonowania łuków(konkretnie przyssawek) jest także wart uwagi. Ja ustawiam przyssawki ręcznie i trochę schodzi na to czasu. I chyba protestuję sprawdzanie baz ustawienia łuku wskaźnikiem laserowym.


Serwis
Cięzki temat. Jesli chodzi o polski Masterwood to jako tako, ale większość zapytan idzie do Włochów i czekam na odpowiedź. Jest tez hotline (serwis wchodzi bezpośrednio na obrabiarkę).
Ale tak jak pisał kolega powyżej - z polskim serwisem będzie słabo i po 3 miesiącach Twoje pytania będą juz za ciężkie dla nich.
dlatego dziwie się, że mimo zakupu z projektów unijnych maszyn cnc jest taka cisza na forach odnośnie szczegółów technicznych. Lub technolodzy tak się boja wspierać konkurencję haha.

Narzędzia głowice
Oprócz negocjacji cen głowic obowiązkowo przy wyborze ofert żądaj podania cen płytek wymiennych. Bo może sie okazać, że 30% tańsze głowice, a po 2 latach kupując o 50% droższe płytki wymienne będziesz juz w plecy.
Obróbka na cnc
zalety:
-powtarzalność
-szybkie reklamacje . Odpalasz program z pozycja danego zlecenia i nawet papierów nie musisz szukać, bo wymiary sa w programie)
- elastyczność obróbki

wady:
- cena maszyny, programu, narzędzi wyższa niz tradycyjne

- kantówka na cnc musi mieć węższe pole tolerancji niz wykonując okna na SAC-u.
- więcej drobnych upierdliwych usterek, z którymi trzeba sobie radzić.
- wymóg wysokiej higieny pracy. Olewanie mycia narzędzi, niewłaściwe przedmuchiwanie i czyszczenie maszyny = uszkodzone łożyska prowadnic osi lub nie daj boże łożyska wrzeciona głowicy. Ja pracuję w większości na egzotyku to nie jest tak źle z czyszczeniem narzędzi. Ale jak sie trafi zlecenie na sośnie to głowice po 3 dniach sa tak uwalone zywicą że szok.
- inne planowanie produkcji. Najlepiej powtarzalnością elementów.

d) Jakiej marki ? Rover , SCM, Homag , Wekke itd?
Jakbym teraz miał kupować to oprócz sterowania i jakości elementów automatyki i pneumatyki, poprosiłbym tez o wersje demo i instrukcje oraz szkolenia co mogę na jakim oprogramowaniu zrobić. Oczywiście mówię o testowaniu standardowych Cam-ów, które dostajesz z maszyną. Bo te dodatkowego oprogramowanie to u każdego jest super/hiper.
Osobiście nie wyobrażam sobie pracy na 5-osiach bez specjalistycznego oprogramowania.

Bo tym sie na pewno te maszyny różnią. mi w Masterwood brakuje kilku rzeczy. znalazłem także 4 specyficzne błędy oprogramowania, ale pewnie każde je ma. Np obróbkę elipsy lub wycięcia koła muszę robic tylko i wyłącznie startując programem na dole przedmiotu. Start w innym miejscu wiąże się z dziwnym podcięciem na dole, które uszkadza obrabiany element.

Mam nadzieję, że nie namieszałem za dużo.

Pozdrawiam
Tomek

Wróć do „Jakie CNC 4 czy 5 osi?”