Jak najbardziej zgodzę się z Kolegą, pod warunkiem że rozstaw będzie zbliżony do kwadratu a nie tylko szerszy. Przy mniejszym rozstawie - wyłącznie dwie śruby.bartuss1 pisze:przy zastosowaniu odpowiednio szerokiego rozstawu łozysk liniowych (szerokośc boku bramy) problem znika
Kolega Zoltan zbudował ciekawą maszynę. Można się czepiać np. braku stali w aluminiowym blacie, do którego bezpośrednio mocował szyny wózków. Poza tym stały wózek osi Z powinien być zainstalowany niżej tzn. równo z krawędzią poprzeczki bramy. Natomiast kolega Zoltan komplenie nie zna się na budowie modeli z balsy. Nie łączy się krawędzi sterów i stateczników poprzeczkami z sosny, gdyż po oklejeniu będzie widać granice miękkiego i twardego materiału. Kardynalny błąd to poprzeczne prowadzenie słoi balsy. Jedynym usprawiedliwieniem może być prezentacja możliwości maszyny. Model latający zbudowany w ten sposób nie będzie prosto latał.
Wracając do głównego wątku. Kolega rssilver przejrzy projekty kolegi Piotrjub. Mniejsze konstrukcje z ruchomym blatem można traktować jako wzorce.