Znaleziono 3 wyniki

autor: Leoo
16 wrz 2009, 16:13
Forum: Elektronika CNC
Temat: Morfing kroków
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 4157

zelrp pisze:Przeglądam czasem posty jakie pisze na forum amerykańskim Mariss Freimanis (szef Gecko) i osobiście uważam że jest to mistrz jeżeli chodzi o zrealizowanie czegoś w maksymalnie prosty sposób i wynikający z tej prostoty znakomity efekt końcowy.
Zmarnowałem trochę czasu i zadałem sobie trud, by poczytać instrukcje od sterownika G203V - obie rewizje.
Pierwsza sprawa - nie udało się znaleźć słowa na temat wielkości podziału mikrokroku. Jedynie informację o rozdzielczości silnika 1,8 albo 0,9 st. i maksymalną częstotliwość 333kHz (300kHz - chochlik?). Teoretyczna, maksymalna prędkość obrotowa silników wyniesie odpowiednio 9990 i 4995 obr/min. Biorąc pod uwagę możliwości popularnych programów sterujących np. Mach mamy fmax=100kHz i obroty spadną do 3000 i 1500/min.
Na baczną uwagę zasługuje sposób regulacji prądu fazowego - zewnętrzny opornik przykręcany do zacisków??? Ciekawe czy takie oporniki znajdują się w zestawie? Najciekawszy jest fakt, że stosując silnik np. 3A, po tym jak odłączy się (przypadkiem) opornik programujący, popłynie całe 7A i z napędu poleci dym. Może to i proste rozwiązanie ale szybciej i lepiej dla nabywcy będzie zastosowanie mikroprzełączników DIP.
Producent podaje, że w wypadku niewłaściwego połączenia biegunowości nastąpi spalenie bezpiecznika, podobnie jak przy przekroczeniu dozwolonego napięcia. Dziś istnieją układy, które nie palą zabezpieczeń w takich warunkach.
Na otarcie łez szczęśliwy nabywca otrzymał potencjometr regulujący płynność pracy na wolnych obrotach (zapewne coś w rodzaju PFD od Allegromicro).
Jako że diabeł tkwi w szczegółach, nie zostałem powalony na kolana.
Tak nawiasem, wie Kolega, że mnożnik kroku do serw analogowych Gecko wprowadza błąd pozycji?
autor: Leoo
15 wrz 2009, 16:52
Forum: Elektronika CNC
Temat: Morfing kroków
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 4157

zelrp pisze:W sterownikach wspomnianej wyżej firmy proces zmiany kształtu zaczyna się przy prędkości obrotowej około 3 obr/s a kończy przy około 5 obr/s.
Czy wiadomo jak wygląda przebieg napięcia odniesienia dla 4 obr/s?
zelrp pisze:Efekt jest taki, że przy 3 obr/s sterownik jest jeszcze klasycznym sterownikiem mikrokrokowym a przy wzroście prędkości do 5 obr/s płynnie przechodzi do pracy pełnokrokowej.
Czy poza zastosowaniem patentu jest inna zaleta płynnego wyjścia z mikrokroku?
Jakoś nie słychać, by Gecko zrobiło furrorę sterownikiem bez możliwości podziału mikrokroku.
autor: Leoo
08 wrz 2009, 08:07
Forum: Elektronika CNC
Temat: Morfing kroków
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 4157

sokmarcin pisze:Taka jest teoria, ale teraz pytam gdzie to ma zastosowanie?
Oczywiście, że ma zastosowanie w maszynach CNC. Morfing jest uruchamiany tylko czasowo, po wzroście prędkości obrotowej. Maszyna nie straci ani jednego mikrokroku, gdyż podczas zwalniania morfing jest wyłączany.
Kiedy maszyna porusza się wolno morfing nie pracuje.
Procesor sterownika stale czuwa nad prędkością nadchodzenia impulsów STEP i w zależności od nastawy podziału mikrokroku (kiedy jest 1/1 morfingu nie ma) i od tego czy częstotliwość wzrasta - załącza morfing, a kiedy spada - wyłącza.
Nie znam częstotliwości granicznej dla konkretnych sterowników ale przeciętny silnik krokowy pracujący w podziale 1/1 zaczyna obracać się płynnie od ok. 1kHz, co daje prędkość obrotową 300/min i można zakładać, że jest to przybliżona prędkość graniczna. Częstotliwość na wejściu STEP będzie wyższa i np. dla podziału 1/10 wyniesie 10kHz.
Taka jest praktyka.

Wróć do „Morfing kroków”