Jak dla mnie z tego opisu nic nie wynika.gaski pisze:podzielnica uniwersalna dzieli obwód obrabianego przedmiotu na dowolna ilość części
na stole obrotowym obracamy obrabiany przedmiot o dany kąt
Obracając o dany kąt można podzielić przedmiot na dowolną ilość części.
A podzielić na dowolną ilość części można też obracając przedmiot o dany kąt.
Czyli by wychodziło że nie ma różnicy. A jest różnica

Ja bym więc to wyjaśnił tak:
Na stole obrotowym masz podziałkę kątową. Więc obrót o kąt zrobisz, ale podział na określoną ilość części trzeba robić ręcznie obliczając o jaki kąt trzeba co raz obrócić.
A na podzielnicy masz koło z otworkami. I wybierając odpowiednie otworki i wkładając tam bolce podczas obracania (tzn. pomiędzy obróceniami

Inaczej mówiąc obie obracają o kąt, i obie dzielą. Z tym że jedna dobrze dzieli ale kąt niekoniecznie będziesz znał, z kolei na drugiej niby kąt znasz ale niekoniecznie dokładnie podzielisz (jak na przykład trzeba obracać o jakiś niewymierny kąt, np. 16.36(36)° dla podziału na 22).