Znaleziono 3 wyniki

autor: krybacki
09 sty 2012, 11:49
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Tokarka G. Karger
Odpowiedzi: 90
Odsłony: 32932

Wulkan pisze:Witam
Wylacznik na allegro widze ze jest 16-tka taniej jak 10-tka, i 12-tka, , rozumiem ze wiekszy sie nad bez problemu?
Obawiam się, że nie - 16-tka jest dla prądów w zakresie od 10 do 16A. Twój silnik będzie ciągnął pewnie coś w okolicach 10A przy pełnym obciążeniu (albo i trochę mniej) - więc byłbyś na styk. 12-tka ma zakres prądów od 8 do 12A - to by Cię bardziej urządzało.
Wulkan pisze: Nie moge teraz sprawdzc ale na 99,9% jest tam napisane (na tabliczce gwintow, a raczej nad posuwami dokladnymi - Feinvorschub) wlasnie Arm auf milimeter. "Arm" z duzej litery.
"Ramię na milimetr"? Ale myślę, że to nie ma większego znaczenia dla Ciebie - posuwy masz w mm/obrót i taka informacja wystarczy.
Wulkan pisze: Clausing Colchester Master 6½/36 Mk. 1 to ladna maszynka.
Dziękuję, przekażę :grin:
autor: krybacki
05 sty 2012, 12:48
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Tokarka G. Karger
Odpowiedzi: 90
Odsłony: 32932

Wulkan pisze: Nie znam sie za bardzo na ukladach elektrycznych tokarek.
Nie ma schematow do tej tokarki. Jest tak kilka patentow (chyba). Porobie fotki, rozrysuje jak to mam podlaczone i moze wspolnie cos wydedukujemy czy jest ok (dzialac, dziala, ale po przelaczeniu jedynego dzialajacego przelacznika duzego wlaczajac silnik slychac tylko buczenie?) Nie mialem na razie czas usprawdzac o co chodzi.
Wlaczajac ten wlacznik tokarka normalnie startuje prawo i lewo wylacznikiem przy supprocie.
Jest tam na pewno trafo dla, ja ksie domyslam, 12V oswietlenia? Ale cos nie dziala, sprawdze to.
Trafo pewnie masz do instalacji oświetleniowej, chociaż gdybyś zamierzał zakładać oświetlenie, to upewnij się co do napięcia - ja u siebie mam np. 50V - ni z gruszki ni z pietruszki.

Sama elektryka u Ciebie nie wygląda na skomplikowaną, więc w razie gdybyś coś chciał remontować/przerabiać nie powinno być problemów. Oczywiście mogę w razie czego coś pomóc. Ze szczegółów na które warto zwrócić uwagę to sam sposób podłączenia silnika (zaciski w mufie silnika - ile ich jest - 3 albo 6) - od tego może zależeć sposób podłączenia i rodzaj ewentualnego falownika.

Gdybyś chciał wymieniać elektrykę, to nieźle jest zamiast tradycyjnych połączeń drutem wykonywać instalację linką z zarobionymi na końcach tulejkami kablowymi/konektorami izolowanymi - to bardzo ułatwia późniejsze naprawy instalacji. Poza tym druty mają skłonność do obluzowywania się pod wpływem drgań jeżeli się ich dostatecznie mocno nie dokręci.
Wulkan pisze: Ten wylacznik PKZMO drogi jest?
http://allegro.pl/listing.php/search?sg=0&string=pkzm0

Jest to parę złociszy, ale mimo wszystko to lepsza opcja niż ewentualne przezwajanie silnika w razie awarii :grin: - u Ciebie jest chyba w dodatku dość nietypowo zamocowany, więc mogłyby być problemy ze znalezieniem/montażem zamiennika. Silnik masz 380V/9A więc przy napięciu sieci 400V pewnie będzie ciągnął trochę więcej - PKZM0-12 powinien być OK.
Wulkan pisze: Jesli chodzi o zabytki to lubie wszystkie (oprocz kobiet ;). Mam tez stary samochod i stare motory :) Wszystko stare, a ta tokarke kupilem ,mimo ze widzialem, ze rozklekotana, bo mi sie zwyczajnie zewnetrznie podobala... te krągłości... ;).
Stare rzeczy mają to "coś" - i nie chodzi mi tylko o cieszące oko kształty zabytkowych maszyn, to jest historia zapisana w przedmiocie - prawie jak dusza...
Wulkan pisze: A jaka masz krybacki tokareczke, mozna wiedziec?
Clausing Colchester Master 6½/36 Mk. 1 w wersji eksportowej na rynek niemiecki - coś podobnego do tej: http://www.lathes.co.uk/colchester/page2.html Pewnie trochę młodsza od Twojej ale też staruszka, chociaż trzeba przyznać, że kupiona w naprawdę niezłym stanie (no i ma hartowane łoże).
Wulkan pisze: "arm auf millimeter"
"Auf Millimeter" to "na milimetr" ale "arm" jakoś w tym połączeniu nic mi nie mówi - jesteś pewien, że dobrze to odczytałeś? "Arm" jest z wielkiej czy małej litery, bo to też ma znaczenie?
Wulkan pisze: "Langsvorschub/Umd." - czy to jest ,,posuw wzdluzny"?
"Quervorschub/Umd." - czy to jest ,,posuw poprzeczny"?
Si.
Wulkan pisze: Co to jest to Umd. w sensie obroty?
Dokładnie - mm/UMD. to posów w milimetrach na obrót.
autor: krybacki
04 sty 2012, 21:12
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Tokarka G. Karger
Odpowiedzi: 90
Odsłony: 32932

Wulkan pisze:"Feinvorschub" - nie moge tego przetłumaczyc, moze ktos pomoże?
Vorschub - posuw, fein - dokładny.

Te topiki spokojnie mogą zostać - wkładki topikowe są lepsze od automatów w obwodach zasilania z ciężkim rozruchem (silniki, transformatory). Jeżeli tokarka nie ma sprawnej instalacji ochronnej (uziemienie) - a pewnie nie ma, to i tak takie bezpieczniki uchronią co najwyżej przed zwarciami w obwodzie zasilania - ale przed przebiciami na obudowę to już niezbyt.

Jeżeli nie zamierzasz zakładać falownika, to koniecznie załóż w obwód zasilania silnika wyłącznik PKZM0 (u Ciebie chyba PKZM0-10 powinien styknąć: http://www.moeller.pl/DesktopDefault.aspx?PageID=83) - uchroni Cię to przed zniszczeniem uzwojeń silnika na skutek przeciążenia albo np. zaniku fazy w sieci.

Poza tym fajną masz tę maszynę - mam podobny zabytek, chociaż z innej części Europy i innej firmy - takie stare graty mają jednak duszę... :grin:

Wróć do „Tokarka G. Karger”