Znaleziono 2 wyniki

autor: svider
25 wrz 2010, 16:52
Forum: Elektronika CNC
Temat: l298n zanikąjące napięcie
Odpowiedzi: 3
Odsłony: 1653

wyciągnąłem uC z płytki i w miejscu odpowiednich pinów podałem odpowiednie stany jakie powinny tam być i układ działa prawidłowo. Napięcie na wyjściu stabilizatora nie zanika. Wyglada to tak jakby wejścia input1-4 układu l298n obciążały wyjścia uC ?

[ Dodano: 2010-09-25, 17:18 ]
problem rozwiązany. Po podłączeniu do uC zewnętrznego źródła zasilania wszystko ruszyło. Okazało się że stabilizator niedomaga (padł). dziękuje za odpowiedzi :)
autor: svider
25 wrz 2010, 11:58
Forum: Elektronika CNC
Temat: l298n zanikąjące napięcie
Odpowiedzi: 3
Odsłony: 1653

l298n zanikąjące napięcie

witam wszystkich.

Od kilku dni walczę z układem l298n i nie mogę już sobie poradzić z tym problemem.

najpierw schemat: schemat

Układ działa dobrze, dopóki nie podłącze silników. Silniki są sprawne bo sprawdzałem je kilka razy. Gdy mierzę napięcie pomiędzy wyjściami OUT1-OUT2 i OUT3- OUT4 to ma ono wartość prawidłową czyli ok. 7V. Zmiana kierunku powoduje zmianę biegunowości a więc też działa.
Na INT1- INT2 oraz INT3-INT4 zawsze podaję kombinację przemieną (przez układ 74ls14)
silniki pobierają mały prąd (ok 80-100 mA każdy)

na schemacie widnieją diody zenera jednak to tylko dla symbolu, w rzeczywistości zastosowane są jakieś szybkie diody, nie pamiętam już jakie.

Gdy podłącze silnik dzieją się istne cuda.. mianowicie:
- napięcie na całym porcie PA i PB spada do poziomu pomiędzy 0.6- 1.3V (piny portu PA i PB na sztywno ustawiłem w stan wysoki, przed podłączeniem silnika napięcie na tych pinach jest prawidłowe, czyli 5V)
- silnik stoi i slychać w nim "cykanie" - tak jakby chciał ruszyć a nie mógł. widać bardzo delikatny ruch obrotowy (ale raczej skokowy aniżeli ciągły, a nie jest to silnik krokowy)
- napięcie pomiędzy OUT1-OUT2 itd spada praktycznie do zera
- napięcie current sens spada do zera (bez podłączenia wynosi około 0.6 V)

kompletnie nie mam już pojęcia co jest grane. Sprawdziłem wszystkie kondesatory - żaden nie jest spalony, sprawdziłem rezystory - tez sprawne. stabilizator sprawy, wyjscie ISENS podłączyłem bezposrednio do masy - zadnej zmiany, kondesatory sa w miare blisko ukladu l298n (chociaz nie wiem czy wytwarzaja sie az takie zakłócenia zeby układ ten nie działał prawidłowo).
wylutowałem diody - nic to nie dało.
Po podłączeniu "na pająka" układ działa. PCB wykonana jest idealnie wg schematu (projekt w protelu, wykonanie - profesjonalna firma).

Ja wykorzystałem już swoje pomysły co by tu mogło byc nie tak. Nie wspomnę o tym że przekopałem internet lecz nic nie znalazłem.

Proszę o pomoc

Wróć do „l298n zanikąjące napięcie”