Znaleziono 2 wyniki

autor: MlKl
01 maja 2011, 15:48
Forum: Przeniesienie napędu, Przekładnie Pasowe, Przekładnie Zębate, Listwy zębate
Temat: Przeniesienie napedu na wrzeciono mini tokarki.
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 5092

Nie ma możliwości poślizgu na paskach - przy tej mocy silnika po zdławieniu falownikiem zatrzymasz wrzeciono trzymając w ręku uchwyt, albo zaciśnięty w nim przedmiot. Słowem - stanie silnik, a nie koło pasowe względem pasa.

A jak przedmówcy napisali - posuwy realizujesz kołami zębatymi napędzanymi jednym z nich, osadzonym na wrzecionie. Tylko taka metoda gwarantuje idealne zgranie obrotów z posuwem. Oczywiście mechanicznie, bo można i elektronicznie, ale to już zupełnie inna bajka.

I jeżeli tak właśnie planujesz to rozwiązać, to faktycznie pasek zębaty na przeniesienie napędu będzie całkiem niezłym rozwiązaniem - jest elastyczniejszy, można dać całkiem małe koło na wale silnika, przez co koło na wrzecionie nie musi być tak duże, jak w przypadku paska klinowego.

A rodzaj paska ma tu znaczenie pomijalne - byle wytrzymał występujące obciążenia. Podobnie z modułem uzębienia - wykorzystaj taki, jaki w ręce wpadnie i tyle.
autor: MlKl
30 kwie 2011, 14:04
Forum: Przeniesienie napędu, Przekładnie Pasowe, Przekładnie Zębate, Listwy zębate
Temat: Przeniesienie napedu na wrzeciono mini tokarki.
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 5092

Istotne jest przełożenie - mam samoróbkę na silniku 0,75 KW 2900 obr. przez falownik - przy przełożeniu 1 do 6 pracuje ładnie - ale to trudno na raz osiągnąć - miałem koła pasowe o średnicach 60 mm na wałku silnika i 300 mm na wrzecionie. To pozwalało jechać w stali nawet na 2 mm i więcej. Przy przełożeniu 1 do 3 silnik nie ma siły nawet wystartować gdy falownik jest ustawiony na wyższe obroty.

Ale używam jak najbardziej pasków klinowych, i IMHO nie potrzeba nic więcej.

Wróć do „Przeniesienie napedu na wrzeciono mini tokarki.”