Znaleziono 3 wyniki

autor: Majster70
01 sie 2018, 15:24
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Jakie elektrowrzeciono zakupić?
Odpowiedzi: 39
Odsłony: 3116

Re: Jakie elektrowrzeciono zakupić?

Używam frezów węglikowych oznaczenie węglika HM lub po niemiecku VHM. Zalecane prędkości skrawania większości z nich do typowej stali (w katalogach) C45 (1.1730) to 100-200 m/min przy dobrej sztywności układu, czyli wysięg do 3-5D (średnic). W katalogach wartości zalecane są zazwyczaj jeszcze wyższe, ale dobrze je zredukować o 20% - producentom frezów zależy na ich szybszym zużyciu. Jak masz mniej sztywny sprzęt, frez pracuje na większym wysięgu, lub materiał jest twardszy to trzeba zwalniać. Ale trzeba mieć świadomość, że frez pracuje tylko częścią swoich możliwości. Jak nie mam pośpiechu, to pracuję frezem Φ 4 w stali C45 przy 8k/min. Jak mi się spieszy to przyspieszam, nawet do 16 k/min ze świadomością że żywotność freza spada około 4x.
W aluminium, tak jak podaje FTW prędkość skrawania Vc 500-600m/min.
Oczywiście nikt ci nie zabroni pracować wolniej, bo np sprzęt lub narzędzia słabe lub innych powodów.
Oczywiście wszystko to dla VH, dla frezów stalowych z HSS Vc dla stali do ok. 20m/min. Wszystko co podawałem zgodnie z tym założeniem, że używasz narzędzi z HM (węglikowych), co zresztą podałem.
Najwięcej frezów używam Kendu (dobry stosunek cena/jakość), trochę Mistsubishi, trochę Seco (marka Jabro) oraz wielu innych producentów sporadycznie i te parametry mi się sprawdzają. Jak mi się nie sprawdzają to takich producentów frezów nie używam, bo to chłam.
Jeszcze lepiej jest przy tokarkach, tam w programach wprost podajesz Vc oraz obr. max dla wrzeciona, sterowanie tokarki samo sobie przelicza prędkość obrotową wrzeciona tokarskiego w zależności od aktualnie obrabianej średnicy. Tam też te parametry się sprawdzają - też oczywiście nikt nikomu nie zabrania pracować wolniej - ale nie w mojej firmie.
FTW pisze:Jak nie robiłeś nigdy na takich maszynach to ja bym kupił jakieś 5,6kW, do aluminium będziesz wykorzystywał większość dostępnej mocy, spokojnie na VC500-600m/min można lecieć. Zobaczysz jak to idzie i co ewentualnie byłoby potrzebne. Inaczej się kupuje mając już pewną wiedzę, a inaczej jej nie mając

Nie jest to zła rada, najlepiej mieć trochę własnego doświadczenia, również doświadczenia z daną obrabiarką. Ważne jest nie tylko samo wrzeciono osobno, ale obrabiarka jako kompletny zespół. Twoja maszynka chyba jeszcze nigdy nie pracowała, w skrajnym przypadku być może nie wydolić z normalnymi parametrami bo mała sztywność, drgania itd i będziesz musiał pracować dużo wolniej na ten przykład. Żeby był sens pracy z dużym Vc w parze musi iść dynamika napędów i sztywność. Jeśli napędy słabe a powierzchnie skomplikowane, tzn inne niż proste czy okręgi to po co gonić freza Φ 4mm 16k/min jak przy 4 piórach odpowiada to posuwowi 1600 mm/min w stali (ale nie do obróbki zgrubnej) a obrabiarka zwalnia, szarpie w narożach i łamie freza. Jak w takich warunkach musisz zwolnić z posuwem 10x to i z obrotami też możesz - reasumując: wrzeciono musi być dopasowane do reszty obrabiarki i prac jakie wykonujesz.

Dodane 1 godzina 13 minuty 45 sekundy:
Aha, jeszcze jedno:
owner pisze:Może jak nie mam doświadczenia to zaczne od tego hsd 7,2kw z ER32.
I tak na razie nie będę robił automatycznej wymiany narzędzia to się pomęczę ręcznie

Kupuj wrzeciono ze stożkiem, nieważne czy wymiana ręczna czy ATC, ale masz jakikolwiek manewr, możesz kupić sobie wiele oprawek jakich będziesz chciał, np 3 z ER32 i sobie ręcznie wymieniać jak ci to będzie niezbędne. Wrzeciono z 1-ną niewymienną oprawką to jakiś bezużyteczny dziwoląg.
autor: Majster70
01 sie 2018, 07:31
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Jakie elektrowrzeciono zakupić?
Odpowiedzi: 39
Odsłony: 3116

Re: Jakie elektrowrzeciono zakupić?

owner pisze:Kolega z forum ma do opylenia 11kw z ATC w oprawce HSK63A , ale obroty 8k. Myślę że mniejszym frezem jak 3-4mm nie będę frezował, czy te obroty mi wystarczą? Jak sądzicie.

Za mało do aluminium. Do stali wystarczy do frezów ≥ Φ 4mm.
Policz sobie: prędkość skrawania Vc= Π d n/1000.
Dla stali dla freza HM (VHM) 4mm przy 8k/min Vc=100m/min. Czyli już frezem Φ 3 pracowałbyś poniżej jego możliwości. Dla freza Φ 4 w dolnych granicach jego możliwości - po prostu oszczędnie - frez pożyłby dłużej.

Ale dla aluminium to dużo za wolno. Żebyś miał z tego pożytek w aluminium musiałbyś zakładać duże głowice, których i tak twoja konstrukcja nie pociągnie. Wbrew pozorom do wykopania w aluminium dużej ilości wiórów w b. krótkim czasie jest potrzebna b. mocna obrabiarka - no ale tu mówię o masówce - tak dla nadmienienia.

Wniosek z tego, że wrzeciono przeznaczone jest do raczej cięższych obróbek w stali, powinno dysponować sporym momentem przy niższych obrotach, niezbędnym przy pracy w stali z większymi głowicami. Prawdopodobnie twoja konstrukcja relatywnie delikatna i tak by nie podołała takim obciążeniom bez szkody dla siebie. Prawdopodobnie kupujący trochę się minął z zamiarami. Kupno być może przy dobrej cenie po świadomym rozważeniu za i przeciw, np droższych oprawek typu HSK.
Nawiasem mówiąc przy tej prędkości (8k/min), technicznie stożek HSK63 nie daje żadnych korzyści w stosunku np do ISO40. Można by dywagować o dokładniejszym trzymania bazowania w Z-cie przy automatycznej zmianie narzędzia, ale to poniżej 0,01mm, czyli wchodzimy w mikrony a to nie ma dla ciebie żadnego znaczenia przy amatorskiej samoróbie.

Na koniec, może warto rozważyć radę Steryda z któregoś poprzedniego postu - czy musisz mieć elektrowrzeciono, czy może bardziej zasadne by było konwencjonalne z paskami? Np elektrowrzeciona są delikatniejsze, co ma znaczenie przy kolizjach - a początki bywają trudne :wink:
autor: Majster70
31 lip 2018, 07:30
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Jakie elektrowrzeciono zakupić?
Odpowiedzi: 39
Odsłony: 3116

Re: Jakie elektrowrzeciono zakupić?

Wrzeciono kupo ze stożkiem ISO40 (SK40) - ISO30 może być troszkę za mały - względnie ze stożkiem HSK63 - to szczególnie jak mają być większe prędkości obrotowe. Oprawki do stożków ISO jak na razie są sporo tańsze od oprawek do stożków HSK, te pracują lepiej przy prędkościach >12k/min - na razie ciągle są pewną nowością - weź pod uwagę aspekt ekonomiczny.
Do stożków możesz montować wiele typów oprawek, nie tylko ER, czy pod głowiczki, ale oprawki wiertarskie, oprawki ze stożkiem morsa itd. Kupno wrzeciona bez możliwości zmiany oprawek to porażka.

Wróć do „Jakie elektrowrzeciono zakupić?”