Znaleziono 5 wyników

autor: Majster70
18 mar 2013, 07:31
Forum: Frezowanie / Frezarki Konwencjonalne
Temat: Jak dobrać parametry obróbki
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 100140

Kubeu pisze:Jakbyś mi mógł jeszcze powiedzieć, czy mogę zwiększyć Vc dla większych frezów jeśli dla mniejszych przyjąłem zaniżoną wartość, czy lepiej ustawić optymalne Vc dla wszystkich średnic?
Jeżeli jesteś programistą, to lepiej przyjmować Vc optymalne dla danej pracy, później frezer niech to sobie zoptymalizuje przy maszynie.
Kubeu pisze:I czy lepszym rozwiązaniem dla frezów płytkowych będzie obróbka ap=1mm z wysokimi parametrami, czy ap=2.5-3mm z dużo niższymi parametrami
Ogólnie pod względem wydajności lepiej wypadają większe ap i trochę mniejszy posuw, ale to najbardziej zależy od tego co chcesz uzyskać - czyli od konkretnej pracy. Jeżeli obrabiasz zgrubnie lekko pochyloną ściankę którą później będziesz musiał kopiować na gotowo (np ścianka formy), celowym jest stosować mniejsze ap nadganiając posuwem, bo nie będziesz miał "schodów" i później frez typu kulka będzie płynniej pracował. Co innego - dokładnie odwrotnie ma miejsce przy bardziej pionowych ściankach. Dobór obróbki jest determinowany przez konkretną pracę. Generalnie poszukaj materiałów o obróbkach HPM - nastawionych na wydajność ze względu na objętość i HSM(HSC) - nastawioną na "ładną powierzchnię" i wydajność ze względu na powierzchnię. Oba rodzaje wydajności są trochę przeciwstawne do siebie i wymuszane są przez inne cele obróbki.
autor: Majster70
15 mar 2013, 07:59
Forum: Frezowanie / Frezarki Konwencjonalne
Temat: Jak dobrać parametry obróbki
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 100140

Kubeu pisze:Licząc dla nich parametry wg. Vc=100m/min, ap=1, ae=60%*D jak dla Fi16 , skoro płytki są te same to posuw zostaje dalej 0.1 mm/ząb

Teoretycznie tak, czyli posuw powinien ci trochę wzrosnąć, ale chodzi o obróbkę zgrubną, dzięki większej Φ freza uzyskujesz większą wydajność - objętość wykopanego materiału do czasu obróbki np w [cm3/min] kosztem większego zapotrzebowania na moc i ogólnego obciążenia obrabiarki - wrzeciono, prowadnice itd zużywają się szybciej. Wiele frezarek, nie wspominając o ploterach, nie ma odpowiedniej sztywności coby założyć większą głowiczkę, np przy wrzecionie ze stożkiem ISO40 nie poszalejesz przy zgubnych obróbkach jak ze stożkiem ISO50 czy HSK63. Pozostaje jeszcze problem ewakuacji wiórów, często producenci narzędzi czasami trochę się zapędzają przy wprowadzaniu coraz wydajniejszych narzędzi np z chłodzeniem przez wrzeciono, i przy bardziej miękkich materiałach z zewnętrznym chłodzeniem głowiczka się zapycha wiórami i po narzędziu.
Kubeu pisze:czy można zwiększać posuw na ząb w zależności od tego ile płytek ma frez bo średnica freza chyba nie ma znaczenia skoro płytki są takie same?

Posuw na ząb (np fz) powinien pozostać ten sam, ale zwróć uwagę, że producenci na ogół wraz ze wzrostem średnicy zwiększają wielkość płytki, chodzi głównie o jej grubość, im grubsza płytka tym bardziej wytrzymała, w wyniku czego można zastosować solidniejszą (bardziej ujemną) geometrię i otrzymujesz większy posuw/ząb + dużo większe obciążenia obrabiarki. Najnowsze głowiczki do obróbek zgubnych są bardzo wydajne (np SECO) ale wymagają bardzo sztywnych obrabiarek.
autor: Majster70
09 maja 2012, 11:08
Forum: Frezowanie / Frezarki Konwencjonalne
Temat: Jak dobrać parametry obróbki
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 100140

Kubeu pisze:A jeśli zwiększę ap do 2.5mm to będę musiał zmniejszyć parametry tak? Dla ap=2.5mm dobrymi parametrami byłyby S1200-1500 obr/min i F 170-200 mm/min? Czy to nadal za mało?
Większe ap stosuj gdy masz sztywną obrabiarkę, sztyeno zamocowany detal. Inaczej będzie kupa. Vc praktycznie zostaje to samo (100 m/min), może 20% mniejsze, zmniejszasz posuw F, możesz zacząć od 200 mm/min, posłuchać co się dzieje i zwiększać.
autor: Majster70
02 maja 2012, 14:10
Forum: Frezowanie / Frezarki Konwencjonalne
Temat: Jak dobrać parametry obróbki
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 100140

Kubeu pisze:1. Węglik monolit walcowo-czołowy - fi10 -z=4 lub 6 (fz=0.04)
2: Frez walcowo-czołowy fi25 z=3 (fz=0.1) (płytki węglik)
1- dużo zależy od przeznaczenia frezu, trochę inaczej się go wtedy szlifuje. Trzeba popatrzeć w katalogu. Jeżeli nie jest to frez ani do obróbki zgrubnej, ani wykańczającej, tylko typowy frez węglikowy ogólnego przeznaczenia dla typowych stali do 30HRc twardości to Vc ok. 100m/min czyli ~3500 obr/min, ap 0,25, F 1000-1600 m/min. To dość bezpieczne parametry, pozwalające na długą pracę. Przy krawędziach zaszlifowanych do obróbki zgrubnej frez dla lepszego łamania wióra wygląda trochę jak gwintownik i ma max 3 pióra coby się nie zapychał wiórami. Wtedy posuw jest dużo mniejszy, ale możemy jechać ap na max średnicę freza, czyli dal fi10 ap 10mm, bezpieczniej zmniejszyć, intensywne chłodzenie.
2. Co do głowiczki 25 to nie będę się mądrzył, tu rozrzut parametrów jest bardzo duży, zależy od typy itd. Jedynym w miarę stałym parametrem jest Vc, na ogół w przedziale 150-200 m/min.
autor: Majster70
26 kwie 2012, 18:21
Forum: Frezowanie / Frezarki Konwencjonalne
Temat: Jak dobrać parametry obróbki
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 100140

Obniżenie o wzięło się z ze stosunku wysięgu pracy narzędzia do średnicy. Jeżeli detal jest sztywny, obrabiarka sztywna i frez pracuje na wysięgu mniejszym niż 3 średnice (3D), to możesz jechać z maksymalnymi parametrami podanymi przez producenta w katalogu, nawiasem mówiąc gdzieś dalej małymi literkami jest podana informacja że wszystkie parametry są gwarantowane dla 10-15 min pracy :mrgreen: - w rzeczywistości trzeba je trochę urealnić.
Od 3D-5D na ogół powinno dalej być dobrze, >5D trzeba zwalniać obroty, zmniejszać warstwę skrawania ap lub szerokość skrawania ae, stosować inny ryp obróbki np plunge albo inne cuda.
Tak w ogóle, to nie ma się co za bardzo przywiązywać do obliczonych parametrów i należy je traktować orientacyjnie. Frezer przy maszynie i tak je urealni, zmniejszając lub zwiększając. Oczywiście trafiają się czasami ludzie którzy potrafią tylko wolniej, ale to już inny problem.
U ciebie wygląda, że rzeczywiście idzie to trochę za wolno.

Wróć do „Jak dobrać parametry obróbki”