Znaleziono 2 wyniki

autor: wujec
02 wrz 2010, 21:31
Forum: Obróbka metali
Temat: gwintowanie aluminium
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 17274

Tanie, nie oznacza wcale, że dobre.
1. Są to narzędzia ręczne, więc musisz na każdy gwint wykonać 2 przejścia..
2. Są to narzędzia ze skośną pow. natarcia... Jeśli jest to otwór bez przelotu, to wiesz co będzie działo się na jego dnie? Jedna wielka masakra... Otwór "ślepy" - gwintownik skrętny i praktycznie nie ma od tego wyjątku.
W okolicach 100 PLN dostaniesz specjalizowane narzędzie pod ten materiał i tą obróbkę...
Wybór jednak należy do kolegi, który ma te gwinty wykonać.
Pozdrawiam
autor: wujec
02 wrz 2010, 20:52
Forum: Obróbka metali
Temat: gwintowanie aluminium
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 17274

Witam.
Kolega dobierając gwintownik niestety popełnia podstawowy błąd. Pierwsze pytanie, to z jakim otworem mamy do czynienia? Jeśli jest to otwór przelotowy, to ok - możemy zastosować gwintownik ze skośną powierzchnią natarcia. Gwintownik z taką geometrią będzie pchał wiór przed sobą. Ale jeśli jest to otwór tzw. "ślepy" to musimy wykorzystać gwintownik skrętny. Skrętny tym bardziej, im głębszy jest otwór, który należy wykonać.
Pytanie drugie - jaki rodzaj gwintu należy wykonać? Niestety, gwintów o średnicy 3/8" i skoku 24 zwoje jest kilka. Z tego co widzę chodzi o gwint Amerykański, drobnozwojny typu UNF.
W przypadku aluminium powinno stosować się gwintownik o odpowiedniej geometrii ostrza tak, aby uzyskać jak największą żywotność. Jeśli nie dysponujesz odpowiednim narzędziem, to można zastosować geometrię uniwersalną, aczkolwiek nie będzie ona idealna. Mogę zasugerować wykorzystanie narzędzia firmy DC Swiss o numerze ID101731. Więcej danych na stronie producenta pod adresem http://www.dcswiss.ch/EN/ThreadTaps.htm ... gGroupId=1
A tak przy okazji - otwór pod ten gwint powinien mieć średnicę 8.5mm.
Pozdrawiam i życzę miłego wieczoru.

Wróć do „gwintowanie aluminium”