Znaleziono 4 wyniki

autor: Grzegorz53
03 lut 2018, 18:33
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Jaka tokarka
Odpowiedzi: 57
Odsłony: 4108

Re: Jaka tokarka

maglo18 pisze: Może ktoś mi wytłumaczyć jak ustawia się luz na takim łożysku który nie ma powierzchni stożkowej?

Witam
Jeżeli zapoznałeś się z DTR-ką, to chyba zauważyłeś, że to łożysko ma stożek 1:12 na wewnętrznym pierścieniu. Z kolei taki sam stożek jest na wrzecionie i poprzez wciskanie łożyska na stożek wrzeciona następuje kasowanie luzu promieniowego przez rozprężanie wewnętrznego pierścienia łożyska.
Odkręć uchwyt razem z zabierakiem abyś mógł przyłożyć czujnik jak najbliżej łożyska, w gniazdo wrzeciona najlepiej włożyć spory rozwiertak mocowany na stożek 3 i poruszając nim góra -dół będziesz obserwował czujnik i słuchał gdzie stuka. Sprawdź też, czy wrzeciono nie ma luzu osiowego, który zapewne jest kasowany nakrętką przy tylnych łożyskach.
Jeżeli będziesz pewien, że luz promieniowy na łożysku NN przekracza 0,005 mm, to trzeba wyjąć pierścień dwudzielny znajdujący się między łożyskiem a kołnierzem końcówki wrzeciona i oszlifować go na magnesówce o 15 X (luz obecny - luz docelowy + 0,01 mm) mm.
autor: Grzegorz53
23 sty 2018, 22:29
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Jaka tokarka
Odpowiedzi: 57
Odsłony: 4108

Re: Jaka tokarka

Grzegorz53 pisze:Ciekawe, że w DTR-ce tej tokarki podane jest łożysko nieco mniejsze.
Może jednak Twoja tokarka to inna wersja.

Mój błąd, jedna DTR-ka dotyczy dwóch tokarek : 16У04П , 16У03П . Mają one różne wrzeciona. W Twojej jest łożysko oryginalne o wymiarach jak podałeś.
Możliwe, że luz w gnieździe łożyska jest w dopuszczalnych granicach, łożysko częściowo wchodzi jeszcze w oprawę zewnętrzną i jest nią blokowane. Możesz włożyć tylko pierścień zewnętrzny łożyska, zamknąć go oprawą zewnętrzną i sprawdzić czy siedzi sztywno czy jest luźny.
Szkoda, że nie zmierzyłeś luzu wrzeciona przed rozbiórką. I tak musisz go zmierzyć aby obliczyć na jaką grubość zeszlifować pierścień (zapewne dzielony), jeżeli jest to tylko luz pochodzący od łożyska.
autor: Grzegorz53
23 sty 2018, 00:14
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Jaka tokarka
Odpowiedzi: 57
Odsłony: 4108

Re: Jaka tokarka

maglo18 pisze: Pierścień wchodzi palcami w korpus bez większego oporu.
,
czyli jest luz. Wydaje mi się, że podobny problem z podobną tokarką rosyjską był na forum. Luz tego pierścienia możesz sprawdzić czujnikiem zegarowym - diatestem.
Pierścień na drugim zdjęciu nie ma nic do rzeczy, ten umożliwiający rozprężanie łożyska powinien być z drugiej strony łożyska, przed kołnierzem końcówki wrzeciona.
Sprawdź typ łożyska oraz inne wymiary wrzeciona ze swoją DTR-ką, może to coś wyjaśni.
autor: Grzegorz53
21 sty 2018, 22:20
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Jaka tokarka
Odpowiedzi: 57
Odsłony: 4108

Re: Jaka tokarka

Łożysko jest typowe NN, według podanego wymiaru to NN 3010 K (następne litery i cyfry oznaczają wersję wykonania łożyska). Ciekawe, że w DTR-ce tej tokarki podane jest łożysko nieco mniejsze.
Może jednak Twoja tokarka to inna wersja.
Łożysko to w stanie nierozprężonym ma znikomy luz promieniowy pozwalający na przesuwanie zewnętrznej bieżni. Samo pokręcanie zaznaczoną nakrętką nic nie da, przed łożyskiem jest pierścień dystansowy, który dopiero po szlifie umożliwi przesuw wewnętrznego pierścienia łożyska.
Skoro wrzeciono wyjęte, to warto poszukać nowego łożyska i do niego dopasować pierścień.
Szukaj łożyska w wersji P41.
Najpierw jednak sprawdź, czy obecny luz wrzeciona nie wynika z luzów w obsadzie łożyska we wrzecienniku.

Wróć do „Jaka tokarka”