Znaleziono 7 wyników

autor: Grzegorz53
05 mar 2017, 00:00
Forum: WARSZTAT
Temat: Zakup tokarki.
Odpowiedzi: 46
Odsłony: 6279

Witam
Skoro kolega przetoczył zabierak i zamek to mamy zabierak bez bicia ale zrobił się luz na zamku. Ile jest tego luzu można zmierzyć czujnikiem. Mogę przypuszczać, że około 0,2 mm. Po przykręceniu uchwytu ma on bicie promieniowe wynikające z przypadkowego ułożenia uchwytu względem zamka. Można ten luz na zamku doprowadzić do jakieś konkretnej wartości i wstawić pierścień z cienkiej blachy. Uchwyt musi być ciasno spasowany z zabierakiem. W ten sposób bicie na zewnętrznej powierzchni uchwytu powinno zbliżyć się do normy dla tego uchwytu (0,05 mm lub mniej). Teraz można włożyć kontrolny wałek i ewentualnie zająć się szczękami.
W tej chwili jakiekolwiek przetaczanie końcówki wrzeciona jest niedopuszczalne = nowy zabierak, nowe problemy i nowe koszty. Przetoczonego zabieraka już nie odkręcać.
Mam nadzieję, że następny post będzie bez bicia. :grin:
autor: Grzegorz53
22 lut 2017, 10:58
Forum: WARSZTAT
Temat: Zakup tokarki.
Odpowiedzi: 46
Odsłony: 6279

Witam
Samo szlifowanie końcówki wrzeciona (a czy gwint też przeszlifują na podwymiar czy tylko zbiorą ze średnicy?) i tak będzie wymagało zrobienia nowego zabieraka.
Sprawdź jeszcze bicie na końcu wrzeciona przy kole pasowym czy tam wrzeciono nie jest krzywe.
To co ci zaproponowali to sam możesz zrobić przy wrzecionie zamontowanym w twojej tokarce. Powinni sprawdzić bicie powierzchni pod łożyska i przeszlifować.
Koszt prawdziwej regeneracji połączonej z napawaniem, obróbką cieplną i szlifowaniem zapewne byłby droższy od nowego leżaka magazynowego. Dopóki go nie znajdziesz w odpowiedniej cenie to przetocz tylko swój zabierak, dopasuj zamek przez wstawienie pierścienia a kieł zrób sobie z mocowaniem cylindrycznym w uchwycie.
autor: Grzegorz53
18 lut 2017, 23:28
Forum: WARSZTAT
Temat: Zakup tokarki.
Odpowiedzi: 46
Odsłony: 6279

Witam
Już masz wstępną diagnozę przyczyny bicia uchwytu. Jednak takie zamocowanie wrzeciona "po przejściach" nie daje pewnego wyniku. Podtrzymkę przesuwną daj w miejscu łożyska środkowego, czyli faktycznie tylnego łożyska wrzeciona, a tylny koniec wrzeciona pozostaw wolny. W tym ustawieniu zmierz bicie na powierzchni stożkowej w miejscu przedniego łożyska. Wynik będzie zbliżony do faktycznego bicia końcówki wrzeciona środkującej zabierak (to znaczy bicie końcówki wrzeciona nie będzie mniejsze).
Pomiar bicia czołowej końcówki wrzeciona jest nieistotny a bicie 0,02 mm w gnieździe kła wynika z ograniczenia swobody ruchu w podtrzymce stałej.
Możesz też dać podtrzymkę stałą w miejscu łożyska przedniego a przesuwną w tym samym miejscu jak wyżej, z lekkim dociskaniem poosiowym (aby nie wychodziło z podtrzymki) i w tym ustawieniu zmierzyć bicie na obu końcach wrzeciona.
Dalej pozostaje zakład regeneracji wrzecion lub raczej szukanie "leżaka magazynowego".
Będzie dobrze.
autor: Grzegorz53
16 lut 2017, 21:14
Forum: WARSZTAT
Temat: Zakup tokarki.
Odpowiedzi: 46
Odsłony: 6279

To że wrzeciono obraca się ciężej po naprężeniu pasków może być też spowodowane zużyciem łożysk tulei na której zamocowane jest koło pasowe.
Wrzeciono po wyjęciu możesz wstępnie sprawdzić na swojej tokarce mocując je w podtrzymce stałej i koniku. Wtedy będzie wiadomo co dalej robić.
autor: Grzegorz53
15 lut 2017, 21:51
Forum: WARSZTAT
Temat: Zakup tokarki.
Odpowiedzi: 46
Odsłony: 6279

Witam
Nie napisałeś czy przed wyjmowaniem wrzeciona sprawdzałeś jego bicie, ale wydaje mi się że bicie 0,25 mm zauważyłbyś bez użycia czujnika. Czy wrzeciono po ponownym montażu można obracać lekko ręką czy są wyczuwalne w pewnych pozycjach jakieś opory, a jeżeli są wyczuwalne to czy zawsze w tej samej pozycji względem wrzeciennika czy w różnych. Jest też możliwe, że zabierak był przetoczony na krzywym wrzecionie i nie było tego widać na uchwycie a kła do gniazda nie wkładałeś, co by mogło od razu ujawnić wadę.
Wydaje mi się, że będziesz musiał ponownie wyjąć wrzeciono i je sprawdzić, może jednak wcześniej znajdziesz kogoś w swojej okolicy kto spojrzy na problem fachowym okiem.
autor: Grzegorz53
10 lut 2017, 23:19
Forum: WARSZTAT
Temat: Zakup tokarki.
Odpowiedzi: 46
Odsłony: 6279

Witam
Najpierw zmierz bicie na końcówce wrzeciona zewnątrz i wewnątrz gniazda kła.
autor: Grzegorz53
22 paź 2016, 23:31
Forum: WARSZTAT
Temat: Zakup tokarki.
Odpowiedzi: 46
Odsłony: 6279

Witam
Tak jak pisał Frantz, takie łożysko nie potrzebuje strumienia i ciśnienia oleju, wystarczy, że elementy łożyska są pokryte olejem stale uzupełnianym kroplami. Dla porównania łożyska w kołach samochodowych są smarowane smarem raz na wiele tysięcy kilometrów i są obciążone sporo więcej, grzeją się ale to wytrzymują.
W pierwszej kolejności sprawdziłbym pozostałe punkty rozdziału oleju, być może któreś kanały są zatkane i nadmierna ilość oleju wydostaje się akurat w miejscu gdzie to widać. Gdyby było inaczej i nadmiar oleju wydostawał się do wrzeciennika, wtedy nikt by na to nie zwrócił uwagi, do czasu ujawnienia się zużycia w miejscu zupełnie suchym, gdzie olej nie dochodzi.
Rozbiórka wrzeciona to ostateczność, jeżeli będzie uzasadniona.

Wróć do „Zakup tokarki.”