Znaleziono 3 wyniki

autor: belerofont
05 sie 2009, 09:31
Forum: Elektronika CNC
Temat: Lamer nie bijcie :-)
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 1431

Leoo pisze: Tak. Kable STEP (wykonaj jeden krok) i DIR (idź w prawo/lewo), połączone są wprost z portem LPT w PC.

Bardzo dziękuję :-) Poczytałem na stronie sponsora. Są tam rozpiski pinów i nawet wartościowe informacje :-)
Myślałem, że jest to bardziej skomplikowane. Myślałem, że kontroler silnika dostaje dane szeregowo jako bajty z rozkazami lub równolegle ale jako transmisja. A tu się okazuje, że to taka prosta logika wystawiania zegara i samplowania wejścia dir na narastającym zboczu :-) Kurcze to prymityw :-)
Myślałem sobie, że ten sterownik to procedor DSP czy choćby ARM, a to płytka ze ścieżkami rozprowadzającymi prąd od gniazda LPT to terminal bloków tych na śrubki :-)

Ciekawa spraw powiem ci, bo wygląda na to, że cała mądrość siedzi w szybkim pececie i porcie LPT gdzie właściwie program sterujący np MACH wystawia te wszystkie stroby togglując pinami :-)

Jestem zaskoczony powiem ci :-)
Czy to tak działa we wszystkich urządzeniach? Widziałem niektóre sterowniki silników z wejściami różnicowymi. Co to za standard elektryczny tych różnicowych?

Ile wynosi maksymalna częstotliwość tego zegara STEP dla ogólnie dostępnych sterowników silników krokowych? kiloherce, setki kHz ? Ja wiem, że to jest inaczej szybkość ale jakiego rzędu?
autor: belerofont
05 sie 2009, 06:23
Forum: Elektronika CNC
Temat: Lamer nie bijcie :-)
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 1431

Dzięki za wprowadzenie :-)

Czyli mam rozumieć, że płytka sterownika silnika krokowego wykonuje AUTONOMICZNIE rozkaz STEP i DIR. Mówimy tutaj o układzie powiedzmy plotera rysującego frezikiem w osiach xyz gdzie każda z osi, każdy silnik ma jedną taką autonomiczną płytkę?

Teraz mamy MACH czy inny soft z LPT. Czy te kable od sterowników silników podłączmy bezpośrednio do LPT? No przez buforki powiedzmy ale bezpośrednio?

Jak w związku z tym łączymy te przewody ze sobą? Czy równolegle ale z odrębnymi chipselectami? Czy jak? Jest gdzieś wiarygodny schemat?

Ilość informacji jest tak duża, że powiedzenie "idź i poszukaj" jest czasem niewykonalne :-)
autor: belerofont
04 sie 2009, 23:30
Forum: Elektronika CNC
Temat: Lamer nie bijcie :-)
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 1431

Lamer nie bijcie :-)

Jestem nowy w CNC, chodzę jeszcze do liceum.
Bardzo mnie interesują obrabiarki CNC i ich konstruowanie, szczególnie elktroniki, która jest moim głównym hobby.

Powiedzcie mi od początku co dokładnie robi program MACH3, w jaki sposób się komunikuje z elektroniką, jaką elektroniką? Czy ta komunikacja jest jakaś standardowa? Jakimi interfejsami się łaczy ten MACH2 i 3 z elektronika w CNC - usb/RS czy LPT. Za co jest odpowiedzialny MACH, a ile sterowania przypada później na kolejne moduły sterujące? Co wylicza i steruje przyśpieszeniami?
Jak działa silnik krokowy wiem doskonale i mniej więcej wiem jak nim sterować elektrycznie ale chciałbym zacząć od podstaw i zrozumieć jak mam już G-code choćby do wywiercenia 10 dziurek, wczytuję go do MACH-a to co dalej się dzieje.
Tak sobie czytam i widzę, że te bloczki składowe do CNC czy to z ebaya czy z allegro do siebie pasują. Na jakiej zasadzie? Gdzie jest opis komunikacji, pinoligii złącz?
Czyli jak wygląda taki schemat blokowy oprogramowania i hardware maszyny CNC. Ile i co wykonuje pecet i tak dalej. Czy jest gdzieś opis protokołów komunikacji takich programów jak MACH z elektroniką?

Wróć do „Lamer nie bijcie :-)”