Znaleziono 5 wyników

autor: kubus838
27 lut 2017, 23:41
Forum: Plotery tnące
Temat: Budowa plotera tnącego
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 6243

Re: Budowa plotera tnącego

Nnowyy pisze: Większych bredni niż wypisuje kubus838 to ja jeszcze na tym forum nie czytałem.
1. Nikt normalny, zdrowy na umyśle nie robi plotera na zwykłych śrubach.
Może popatrz do zakładki <Galeria maszyn i prac> żebyś nie zadawał głupich pytań to jest jeszcze archiwum.
Nnowyy pisze: 2. Nie musi znać skoku gwintu. Dopasuje to sobie doświadczalnie w programie.
Ty chyba masz na prawde problem ze zdrowiem. Doświadczalnie to Ty możesz sobie dopasować "uchwyt do ręki". Kłania się literatura tego forum - poczytaj może zrozumiesz.
Nnowyy pisze: 3. Śruby trapezowe są właśnie wytłaczane.
Tak a od kiedy? A ja myślałem, że toczone.

Nnowyy pisze: 4. Dobrej klasy plotery tnące (np.tablicowe) nie "chodzą" na paskach tylko na śrubach kulowych
A plotery tablicowe Rolanda z serii DG to na czym "chodzi"?
Nnowyy pisze: 5. Nóż oscylacyjny NIE POLEGA na umieszczeniu jakiegoś ostrza w łożyskach. Na oczy nie widziałeś głowicy z nożem oscylacyjnym. To o czym piszesz to nóż wleczony. Do tektury nadaje się jak ja do baletu.
Ty masz, rzeczywiście problem ze zdrowiem. Nóż do cięcia to jest kawałek metalu tylko odpowiednio ukształtowany.
Nnowyy pisze: Nóż oscylacyjny jest sterowany jednym silnikiem (obrót) a napędzany drugim (oscylacja czyli szybki ruch góra/dół. Może być napędzany pneumatycznie.
Nie tylko pneumatycznie, może być elektrycznie.

robert
autor: kubus838
15 lut 2017, 14:52
Forum: Plotery tnące
Temat: Budowa plotera tnącego
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 6243

Nożyki zawsze się tępiły i będą się tępić. Na forum jeden z kolegów ostrzył takie nożyki przy pomocy zestawu "dremel". Nie widziałem jak to robił ale miałem okazje ciąć folie takim ostrzonym nożykiem. I powiem, że żadnej różnicy w cieciu nie było - krawędzie były cięte nie powyszarpywane. Także może to jest dobre rozwiązanie.

robert
autor: kubus838
14 lut 2017, 11:18
Forum: Plotery tnące
Temat: Budowa plotera tnącego
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 6243

Jak zdążyłeś zauważyć każdy taki nożyk ma odpowiedni kształt ostrza. Chodzi mi o kąt ostrza. W przypadku tektury to musisz już to sam sprawdzić - nie ma rewelacyjnej definicji. To co podają producenci tektur niestety bardzo często nie ma zastosowania w praktyce. Dlatego musisz kupić sobie kilka noży i na tej tekturze spróbować jak będą cieły.

Laser na pewno po przypala krawędzie.

Na tym zdjęciu z przekroju oprawki nie został zaznaczony magnes do przytrzymania nożyka.

robert
autor: kubus838
13 lut 2017, 14:40
Forum: Plotery tnące
Temat: Budowa plotera tnącego
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 6243

Poszukaj tu ktoś opisywał jak przeliczać przekładnie.

robert
autor: kubus838
13 lut 2017, 12:57
Forum: Plotery tnące
Temat: Budowa plotera tnącego
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 6243

Re: Budowa plotera tnącego

miskofff pisze: -czy mogę użyć normalnych śrub trapezowych bądź metrycznych czy lepiej zbudować to na paskach?
Możesz użyć i normalnych i trapezowych - pamiętać musisz tylko o tym aby wiedzieć jaki jest skok gwintu. W przypadku trapezowych to nie jest problem. Ale w normalnych np. z gwintem wyciskanym to już jest pewien kłopot. Więc z obu rodzai śrub lepiej wybrać trapezowe. Na paskach chodzi większość ploterów tnących i rysujących. Paski są swojego rodzaju sprzęgłem i zabezpieczeniem. Plus jest taki, że napęd paskowy jest lżejszy.
miskofff pisze: -z tego co widziałem to ploter tnie nożem oscylacyjnym czy jest jakieś inne narzędzie, które można użyć do cięcia?
Nóż oscylacyjny jest w miarą uniwersalnym narzędziem. Polega to na umieszczeniu noża w wewnętrznych pierścieniach łożyska i całości w odpowiedniej obudowie przystosowanej do uchwytu plotera. Jednak muszę to napisać - słabo szukałeś. Tu na forum jeden kolegów pokazał jak zrobił oprawke noże do ostrzy zwykłego "tapeciaka". Laser potrafi przypalić papier. Są jeszcze narzędzia do wygniatania kształtów w papierze
miskofff pisze: Nie znam dokładnej budowy tego noża, czy ktoś mógłby dać mi jakiś schemat lub jakiś sposób na używanie tego plotera?
Tak jak pisałem wyżej nóż jest włożony w pierścienie wewnętrzne łożysk. Odpowiednio zaostrzony i cała filozofia. W sieci masz dużo zdjęć nawet od producentów
miskofff pisze: Chcę wycinać dość skomplikowane kształty, dokładniej chciałbym wycinać tym ploterem puzzle.
Nie z tym najmniejszego problemu. Przy użyciu odpowiednich programów jest to jak najbardziej możliwe.
miskofff pisze: Możecie mi podpowiedzieć na co zwrócić uwagę w budowie itd ? Myślałem też nad jakimś słabym laserem, ale z tego co czytałem często przypala papier.
Musisz zwrócić uwage na sztywność samego plotera oraz wszelkie luzy na elementach napędowych oraz prowadnicach. Oczywiście ważny jest też mechanizm opuszczania noża. Te rzeczy o których pisałem mają bardzo duży wpływ na efekt końcowy
miskofff pisze: Z góry dziękuję za pomoc, mam nadzieję, że nie powiecie, że taki post był itd. Szukałem trochę na forum i nie znalazłem satysfakcjonujących mnie informacji.
Niestety muszę stwierdzić, że pytasz o rzeczy które już tu na forum zostały opisane. Tak jak rodzaje napędów czy własne konstrukcje uchwytów do noży oscylacyjnych.

Co do napędów to musisz poszukać również w zakładkach dotyczących frezarek własnych konstrukcji. Tam dowiesz się co będzie najlepsze dla Twojego projektu i będziesz mógł zastosować w swojej konstrukcji

robert

Wróć do „Budowa plotera tnącego”