Znaleziono 3 wyniki

autor: kubus838
14 gru 2014, 19:10
Forum: Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC
Temat: pomoc przy rysunkach, zapis g-codu
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 1103

Tak wskutek tarcia się nagrzeje. Ale zamiast się skruszyć to ściągnie caly materiał ze stoły chocbyś go nawet "przyspawał" W przypadku styropiany ustawia się troche "delikatniejszy" proces obróbki bo jak zdążyłeś zauważyć płyta styropiany składa się z wielu kuleczek. A jeszcze inaczej ustawia się dla styroduru.

robert
autor: kubus838
14 gru 2014, 18:38
Forum: Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC
Temat: pomoc przy rysunkach, zapis g-codu
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 1103

malarzpl pisze:Osoba ktora mi przekazywala informacje na temat maszyny byla jedyna osoba ktora byla przeszkolona przez producenta przy odbiorze.

Wszystkie wartosci posuwu czy predkosci obrotu czy glebokosc jednarazowego wejscia podaje sie w programie maszyny. Mowił, że potrzeba rysunek 3d, polecal program rhino, co do frezu, jest sporawy, bo wysokosc ok 40cm srednicy ok 4cm z dziura w srodku do odsysu przeznaczony tylko do styropianu. producent zabronil wjezdzac wiecej niz 3 cm do materialu gdzie frez na calej swojej wysokosci ma ząbki tnące i to mnie dziwi... Nie wiem jak to jest z tym blokiem i jego wymiarami... jednak chyba trzeba bedzie wezwac jeszcze raz goscia do drugiego szkolenia...
W Rhino robie na co dzień i wiem,że w rhinocam aby ustawić obróbke to musisz podać rozmiar materiału w którym to coś ma zostać wyfrezowane inaczej się nie da jeżeli chodzi o bryły 3d. Tak to jest prawda najpierw trzeba zrobić rysunek bryły która ma zostać wyfrezowana a poźniej robić plik do maszyny. Wszystkie wartości obróbki musisz podać podczas przygotowania pliku dla maszyny czyli: obroty wrzeciona, prędkości posuwu, prędkości wejścia, prędkości na łukach, prędkości samej obróbki jak również kąty wejścia freza w materiał oraz ilość ramp i odległość między rampami. I wtedy te wartości są zawarte w pliku który otwierasz w programie sterujacym maszyną. Wtedy program sterujący według tego pliku odpowiednio ustawia maszyne i nią steruje. Czy takie dane są zawarte w programie sterującym to nie do końca jest prawda. W wielu programach sterujących takie dane się ustawia ale to są dane ogółne bo inne są dla materialów miękkich a inne dla materialów twardych i nie ma dwóch takich samych obróbek. Za każdym razem dla róznych brył trzeba osobno ustawiać proces obróbki a jest to uzależnione od rodzaju materiału jak i kształtu samej bryły. Pamietać natomiast trzeba aby frez w trakcie frezowania nie pracował całym swoim obwodem ponieważ ulegnie przegrzaniu i zapcha się urobkiem. Frez ustawia się tak aby pracował maksymalnie 40% swoim obwodem, wtedy jego części robocze badą miały czas na schłodzenie się i odprowadzenie urobku.

robert
autor: kubus838
14 gru 2014, 12:48
Forum: Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC
Temat: pomoc przy rysunkach, zapis g-codu
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 1103

Witam
Fakt jest to połówka kręgla. I pewnie chcesz to wyciąć. Ale żeby to wyciąć na frezarce to musisz mieć plik (g-cody) czyli "nc" lub "txt". Aby taki plik przygotować to musisz powiedzieć na jakiej maszynie będziesz to obrabiał i w jakim materiale oraz jakimi narzędziami - dokładne wymiary i rodzaje frezów. Do plotera też będzie potrzebny podobny plik. A do tego wszystkiego będą potrzebne dokładne wymiary materiału w którym chcesz to frezować. Wszystkie te dane są potrzebne do programu CAM aby "ustawić" cały proces obróbki. A żeby było jeszcze lepiej to musisz podać z jakimi obrotami Twoje wrzeciono sobie porardzi no i oczywiście jaki posów maszyna wytrzymuje. Bez tych informacji możesz uszkodzić frezarke np z powodu zbyt wysokiego posuwu a przede wszystkim niezgodnośc z wymiarami. Jednemu z naszych kolegów wydawało się jakie obroty wytrzyma jego wrzeciono i wskutek dość szybkich obrotów jakie kazał ustawić wrzeciono uległo samoisntemu rozłożeniu na części. Do dziś wrzeciona nie złożył bo nie znalazł (w warsztacie) wszystkich części a robił jakieś ozdoby na święta Bożego Narodzenia.

robert

Wróć do „pomoc przy rysunkach, zapis g-codu”