Znaleziono 19 wyników

autor: kubus838
11 kwie 2014, 11:05
Forum: Obróbka drewna
Temat: Gubienie otworów w wygiętym materiale
Odpowiedzi: 69
Odsłony: 4935

loook pisze:czekam na te frezy czwarty dzień...:)
Jeżeli Ci do soboty nie dostarczą frezów to w niedziela rano jedź do Słomczyna tam jest paru ludzi z za Buga takich sensownych, którzy nie handlują mydłem i powidłem. Oni sprzedają profesjonalne narzędzia do obróbki metodą skrawania. U nich kupisz frezy i do drewna i do metali. Ja trzy lata temy kupiłem pięć frezów do drewna, a kupiłem poprostu do zabawy bo mnie podpuścili moi miejscowi koledzy. Podczas pierwszego frezowania jak to się mówi "kopara mi opadła" frez w drewno wchodził jak w masło wycinał wszystko z idelanymi krewędziami i płaszczyznami. Mało tego przy pięciu sztukach zapłaciłem z rabatem czyli po 2 zł (słownie dwa złote) za sztuke. A za parę dni przyjechał do mnie handlowiec z "firma z tradycjami" i chciał mi sprzedać frezy "super mocne i wytrzymałe" za 260zł sztuka. Po założeniu do obrabiarki frezy wchodziły w materiał ale tylko na dłogość 1 do 1,5 cm i się łamały i tak trzy razy po kolei i wszystkie pękały w ten sam sposób. Jeden z kolegów tu na forum wytłumaczył mi jak zgrzewają cześć roboczą z uchwytem freza. Te freziki z za Buga używam tylko do reliefów. A dlaczego są tak wytrzymałe bo ponoć są robione z najlepszej stali i na rynek wewnętrzny federacji rosyjskiej i można je kupić w każdym sklepie narzędziowym w moskwie i ponoć jest to narzędzie na porządku dziennym i nie trzeba czekaż na dostawe tak jak u nas paluszki słone.

robert
autor: kubus838
10 kwie 2014, 00:51
Forum: Obróbka drewna
Temat: Gubienie otworów w wygiętym materiale
Odpowiedzi: 69
Odsłony: 4935

Obróbka zgrubna to nie znaczy, że frez musi zbierać od razu czyli za jednym przejściem 5 czy 10 milimetrów. Obróbka zgrubna to mówiąc krótko jest wycięcie z materiału kształt Twojego elementu oczywiście z pewną tolerancją którą też musisz ustawić w CAM-ie. Potem jest obróbka wierszowania a na końcu obróbka wykańczająca i wtedy dostajesz element który sobie narysowałeś w CAD-zie zgodny z wymiarmi.

To jaki masz program sterujący w tej chwili jest najmniej ważne. Program sterujący ma wykonywać "rozkazy" które wychodzą z CAM-a w postaci plików z g-codami. Ja już nie używam macha bo straciłem do niego cierpliwość.

W Twoim przypadku musisz zastosować obróbke zgrubną i wykańczającą. Jeżeli dobrze ustawisz cały proces obróbki to na stole frezarki położysz kawałek drewna a zdejmiesz z niego żagiel z dziurkami, bo w końcu po to kupiłeś cnc. Tylko my nie możemy Ci doradzić jak ustawiać cały proces obróbki bo nie wiemy jak ten żagiel ma wygladać. A jeżeli jeszcze masz problemy z opanowaniem opragramowania CAD/CAM to potestuj sobie na sturodurze bo w razie pomyłki to frezy oszczędzisz i maszyny nie uszkodzisz. Sturodur możesz kupić w firmach reklamowych koło dworca kolejowego. Oni pewnie mają dużo spadów więc bardzo chętnie sie tego pozbędą.

robert
autor: kubus838
09 kwie 2014, 23:01
Forum: Obróbka drewna
Temat: Gubienie otworów w wygiętym materiale
Odpowiedzi: 69
Odsłony: 4935

I tu już może Ci pomóc tylko ktoś kto zna artcama. Ja pracuje na rhino więc nie bardzo mam pojęcie jak to wszystko się tam odbywa. Ale za to wiem, że którego CAM-a byś nie użył to efekt obróbki musi być taki sam. Punkt 3 i 4 niestety musisz ustawić już w swoim CAM-ie w rhino jest to bardzo proste ale ja wiem ja to sie robi własnie w rhino. Może kologa Lajosz Ci opisze lub wskaże gdzie można znaleźć tutorial.

robert
autor: kubus838
09 kwie 2014, 19:37
Forum: Obróbka drewna
Temat: Gubienie otworów w wygiętym materiale
Odpowiedzi: 69
Odsłony: 4935

loook pisze:Robert,

ok, czaję !


tyle, że...

nie mogę najpierw zrobić obróbki a potem otworów, bo mi bryła odetnie się od materiału, więc najpierw muszę zrobić otwory.
Możesz, możesz i do tego masz kilka sposobów.
1. Albo wszystko robisz jednym frezem czyli 0,9 milimetra i czekasz na efekt końcowy przez tydzień.
2. Albo ustawiasz odpowiednio frezowanie czyli jeżeli Twoja bryła ma mieć w osi "z" np. 10 milimetrów to zakres obróbki ustawiasz na 9,5 milimetra, czyli te pół milimetra(od dołu) zostaje nie tknięte i "trzyma" całą bryłe na stole tak, że następny frez może robić otwory a po zakończeniu całej obróbki możesz ręcznie usunąć metariał który został.
3. Albo jako pierwszą w CAM-ie ustawiasz obróbke wykańczającą blokując jednocześnie frezowanie wszystkiego oprócz otworów i już otwory masz wyfrezowane. A później dopiero uruchamiasz obróbke kształtową gdzie frez 3mm wyfrezuje Ci kształt całej bryły. Czyli w CAM-ie po ustaleniu już wielkości materiału z którego ma być zrobiona Twoja bryła zaczynasz od obróbki wykańczającej i kończysz na obróbce kształtowej.
4. Albo najpierw ustawiasz frezowanie w operacjach 2d(również jest obróbka kształtowa) - wtedy zostaną wyfrezowane tylko otwory i jak poprzednio uruchamiasz obróbke kształtową 3d.
loook pisze:Artcam nie ma możliwości zmiany narzędzia :( więc muszę rzeczywiście stworzyć 2 Gcody. Najpierw zrobię otworki, potem bryła.
Jasne, że nia ma bo to narzędzie zmienia odpowiednie urządzenie przy frezarce na polecenie programu sterującego. Bo np. możesz zrobić jeden plik z g-codami gdzie użyjesz 3 frezów i wtedy mach zmieni narzędzie we wrzecionie. A możesz zrobić kilka plików z kilkoma narzędziami i po skończonej operacji wrócić wrzecionem do punku wyjścia (lub zerowego) zmienić narzędzie i zaimportować drugi plik i włączyć start
loook pisze: Z tym że nie wiem jak ustawić maszynę tak by zaczęła od tego samego momentu.
chodzi o bazowanie tak ? jest to skomplikowane ?
W machu musi być gdzieś przycisk typu powrót lub punkt zerowy. Ale tego Ci nie wytłumacze bo ja już nie korzystam z macha jakieś trzy lata. Musisz popytać kolegów w zakładce o machu.

robert
autor: kubus838
09 kwie 2014, 17:51
Forum: Obróbka drewna
Temat: Gubienie otworów w wygiętym materiale
Odpowiedzi: 69
Odsłony: 4935

loook pisze:reansumując...

zamiast wiercić otwory mam ustawić ich frezowanie ?
Dokładnie.

robert
autor: kubus838
09 kwie 2014, 15:01
Forum: Obróbka drewna
Temat: Gubienie otworów w wygiętym materiale
Odpowiedzi: 69
Odsłony: 4935

loook pisze:w jednym pliku robię najpierw wiercenie a potem obróbkę, tak chyba powinno być ?
Nie powinno tak być. Jak zdążyłeś zauważyć CAM dzieli ci materiał z którego ma być ta bryła na "plastry". Te plastry to są przejścia freza podczas obróbki. A więc pierwszy plik kształtowy robisz frezem 3mm, a drugi plik wykańczający robisz frezem 0.9mm. W pierwszym pliku program nie zrobi Ci otworów a powodem tego jest grubość freza. W drugim pliku otwory zostaną wyfrezowane bo używasz frez 0.9mm czyli miejszym niż 1.1mm. Wtedu kształt bryły zostanie odpowiednio wyfrezowany i otwory również
loook pisze:spirala czyli ramping ? mam taką opcję w Artcamie, ale dotyczy frezowania i mówi, że jest przydatna gdy narzedzie nie wchodzi pionowo w materiał
I to jest parwidłowe bo jeżeli frez wejdzie w materiał pionowo to zacznie obrabiać całym swoim obwodem i ulegnie przegrzaniu i zniszczeniu. Dlatego frez w przypadku otworów musi zejść spiralą w dół. Dlatego otwory na powierzchniach z łukami i pochyleniami wykonuje się na frezarkach gdzie frez nie musi obrabiać całym swoim obwodem i się nie ślizga a urobek zostaje wypnięty poza pole obróbki i frez ma czas na ochłodzenie.

robert
autor: kubus838
09 kwie 2014, 13:39
Forum: Obróbka drewna
Temat: Gubienie otworów w wygiętym materiale
Odpowiedzi: 69
Odsłony: 4935

loook pisze:Witam,

czekam na te frezy....

ale, obróbkę materiału mam zdefinowaną frezem o średnicy 3 mm i tak samo w wierceniu...nie mogę zmienić narzędzia na wierecenie na zdefiniowane wiertło bo wyskakuje mi komunikat, ze mój postprocesor nie obsługuję narzędzia.....

oczywiście wiercenie wykonuję wierłem 1,1, ale frezarka MACH i Artcam widzą narzędzie jako frez o szerokości 3mm

myślicie, że to może mieć znaczenie ?
Witam
Po co do wiercenia otworów używasz wiertła? W Twoim przypadku do obróbki przygotowuje się kilka plików: jeden dla freza 3mm a drugi dla freza 0.9mm właśnie do tych otworów i jest to opcja "wykańczająca". Czyli najpierw inportujesz do macha pierwszy plik jak skończy się obróbka wraczasz do początkowego startu czyli do tego miejsca gdzie stał frez podczas uruchomienia obróbki, potem importujesz drugi plik i uruchamiasz obróbke. Aby wyfrezować otwory musisz ustawić "trase" freza w osi "z" tzw spiralą wtedy frez 0.9mm będzie miał miejsce aby odprowadzić urobek i się ochłodzić

Żeby w CAM-ie można pobierać narzędzia do obróbki to najpierw trzeba stworzyć biblioteke narzędzi gdzie podaje sie wszystkie wymiary freza począwszy od grubości skończywszy na podziale cześci roboczej i cześci uwchytu. Wtedy będziesz do obróbki pobierał narzędzie z biblioteki. A jak sobie wyobrażasz aby program mylił frez z wiertłem? Jeżeli masz w bibliotece narzędzi wpisany frez to jest frez jeżeli masz wiertło to jest oznaczone jako wiertło. Tylko nie wiem czy jast taka możliwość do biblioteki CAM-a dla frezarki wpisanie wiertła - ale podkreślam tego nie jestem pewien bo w takich przypadkach sam używam frezów.

robert
autor: kubus838
04 kwie 2014, 16:43
Forum: Obróbka drewna
Temat: Gubienie otworów w wygiętym materiale
Odpowiedzi: 69
Odsłony: 4935

loook pisze:odebrałem wiertła.....nic nie pomogły....
frezy mam dostać w poniedziałek, dam znać co wyszło asap

ale nadzieja jakaś słaba :(
To teraz pozostaje Ci tylko obróbka frezami. Czyli zrób plik bądź pliki do obróbki jak nie masz automatycznej zmiany freza i na maszyne. Zobaczysz teraz otwory wyjdą idelane.

robert
autor: kubus838
03 kwie 2014, 17:26
Forum: Obróbka drewna
Temat: Gubienie otworów w wygiętym materiale
Odpowiedzi: 69
Odsłony: 4935

loook pisze:kubus838



masz stół do frezarki, nad nią wrzeciona, na stole element, zjeżdża wiertło, wierci otworki, niestety krzywo....zmieniam wiertło na frez i frezuja element, bez zmiany ustawienia ani trzymania elementu, tak jak na zdjęciu który wysłałem....widzisz to ? :)
Masz stół na nim materiał a nad tym wszystkim wrzeciono to po co Ci tam wiertło? Przecież robisz obróbke kształtową jakimś grubym frezem a obróbke wierszowania lub wykończenia robisz frezem mniejszym od średnicy tych otworów i masz element z otworami tak jak chciałeś. Kupiłeś sobie frezarke cnc to po co jeszcze dokładasz sobie roboty i wymyślasz udziwnienia. Przecież wiadomo nie od dziś, że wiertło po łuku będzie się zawsze ślizgało. Albo weż gwóźdź zrób sobie w tym miejscu punkt i wiertło już się nie posliźnie. Tylko po co sobie zycie komplikować. Masz artcama więc zrób pliki pod postprocesor do macha zamiast cudwierteł kup dobre frezy do drewna i patrz jak maszyna "produkuje" Twoja bryłe.
robert
autor: kubus838
03 kwie 2014, 16:44
Forum: Obróbka drewna
Temat: Gubienie otworów w wygiętym materiale
Odpowiedzi: 69
Odsłony: 4935

Więc po co używasz wiertła? Skoro masz projekt
"a otwory są oczywiście w projekcie"
a w nim umieszczone otwory to frezarka musi te otwory wyfrezować i to w czasie obróbki. Czy na pewno dobrze przygotowałeś plik do frezowania? Jeżeli masz projekt przygotowany, łacznie z tymi otworami, to w CAM-ie przygotowujesz plik (bądź kilka plików) pod macha i z określonymi frezami. Wtedy według pliku albo plików frezarka wyfrezuje Ci całą bryłę łacznie z tymi otworami. To do czego potrzebne jest Ci wiertło? Przecież stworzyłeś bryłe 3d i chcesz ją wyfrezować z danego kawałka drewna.
Może napisz po kolei jak wygląda Twoja produkcja tego elementu bo wydaje mi się, że mnie nia bardzo rozumiesz.

robert

Wróć do „Gubienie otworów w wygiętym materiale”