W przypadku tej maszyny należy zgodzić się ze stwierdzeniem kol.
piromarek ale też i nie zgodzić się z nie którymi stwierdzeniami bo:
piromarek pisze: ↑05 cze 2020, 05:49
Kolego,
nie kupuj tego. Szkoda pieniędzy. Jakichkolwiek.
Co do tego to się nie wypowiem. Ponieważ po mimo złej opinii tego urządzenia widziałem jak ludzie na takich frezarkach robią bardzo ciekawe rzeczy. Ale przede wszystkim wykonywane przez nich elementy były zgodne z rysunkiem technicznym pod względem wyglądu a przede wszystkim pod względem wymiarów.
piromarek pisze: ↑05 cze 2020, 05:49
Ona ma same wady.
Począwszy od słabego , zabawkowego "wrzeciona", przez liche profile skręcanej konstrukcji do zawieszonych w powietrzu prowadnic grubości małego palca.
To ma sztywność na poziomie drukarki 3D.
Z tymi prowadnicami to lekka przesada. Jakie by nie były to jednak są i dobrze pracują. W przypadku tej maszyny wpływ na sztywność ma materiał z którego została wykonana. Wbrew pozorom problem jest w wiotkiej bramie która "tańczy" przy każdym wyjściu z materiału. Profile aluminiowe z której została wykonana brama są stosowane do produkcji regałów i witryn ekspozycyjnych czytaj sklepowych.
A co do wrzeciona to fakt mogłoby być silniejsze. Ale w przypadku delikatnej obróbki bardzo dobrze się spisuje. Niestety w takim przypadku czas obróbki zdecydowanie się wydłuża. Z drugiej strony to wrzeciono nie służy do produkcji mebli. Ale plusem dla tego wrzeciona jest frezowanie napisów reliefów - a tu już nie jest potrzebne wrzeciono dużej mocy.
Tu bym nie przyrównywał sztywności do drukarki 3d. Drukarki budowane przez osoby prywatne są sztywniejsze.
piromarek pisze: ↑05 cze 2020, 05:49
Jeżeli ktoś chciałby się trochę pobawić w CNC, nauczyć i oswoić, bo nie miał kompletnie do czynienia. Możliwe, że tutaj trochę dałby radę.
To jest zabawka do zabawy w CNC.
Do nauki i poznania tematu może być. A, że ktoś przy okazji na pracy tej obrabiarki zarobi to nic złego się nie stanie. Fakt to jest zabawka - ale zabawka na której można zarobić.
piromarek pisze: ↑05 cze 2020, 05:49
Jeśli jednak oczekujesz, że dasz radę rozszerzyć swoją ofertę o jakieś towary wykonywane przy jej pomocy ?
Mocno się zastanów.
Zamęczysz się.
To co autor tematu chce na niej robić to w zupełności mu taka maszyna wystarczy oczywiście pod względem wielkości pola pracy. Ale fakt w pierwszej fazie użytkowania tej obrabiarki jak nie dostanie zawału lub nerwicy to dalej da sobie radę bo pozna maszynę i większość jej wad. Ta maszyna ze względu na swoją budowę jest bardzo wymagająca dla tego ważna jest praktyka z tą maszyną. Oczywiście autor musi najpierw odłożyć sobie sporo kasy na... narzędzia bo frezów to poświęci sporo.
piromarek pisze: ↑05 cze 2020, 05:49
Nie wiem do czego by się to nadawało ? Do PCB dla młodego elektronika ? Każdy kto wiercił z ręki płytki, wie jaki to kłopot. Może w takich zastosowaniach.
Cięcie sklejki czy drewna. Bardzo bym się zastanawiał. Takie 4 mm to nie wiem na ile przejść może to brać ?
Obejrzyj YT.
Do płytek pcb to ta maszyna na pewno się nie nadaje. Czy w przypadku wykonywania otworów pod nóżki elementów czy wykonaniu/frezowaniu ścieżek na płytce nie da rady. W przypadku sklejki trzeba pamiętać o twardym "kleju" który łączy warstwy. Drewno da redę tylko delikatnie - te 4 mm trzeba robić na osiem przejść. Ale jeżeli autor chce robić napisy i reliefy to i tak nic nie zmienia. YT lepiej się nie sugerować bo tam filmy są sporo "przyspieszane". Na jednym z filmów reklamowych tej maszyny w tle widać zegar i o dziwo bardzo szybko "chodził". Dlatego moim zdaniem - ale podkreślam moim zdaniem - lepiej pytać, oglądać, uczyć się i jeszcze raz pytać, oglądać, uczyć się a dopiero podjąć decyzje. A co najważniejsze przed zakupem podjechać we dwóch lub trzech i sprawdzić. A odebrać dokładnie tę sztukę którą się sprawdzało. Na kupowaniu typu zamówić przez internet i czekać na transport można się dobrze przejechać.
Generalnie decyzje podejmie autor tematu. W przypadku tej obrabiarki jest zbyt dużo negatywnych opinii spowodowanych jej budową i poświadczonych praktyką. Dla tego na początek i nawet do nauki poleciłbym inną maszynę zbudowaną jednak ze stali. Ja wiem, że będzie droższa ale później nie będzie kosztowała już tak drogo.
robert