Mini frezarka do obróbki drewna

Mini frezarka do obróbki drewna - pytanie o CNC 3018

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
Zieciu321
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 19
Rejestracja: 03 cze 2020, 20:44

Mini frezarka do obróbki drewna

#1

Post napisał: Zieciu321 » 03 cze 2020, 21:21

Witam,
rozważam zakup mini frezarki i wpadła mi w oko CNC 3018. Będzie to moja pierwsza styczność z tak urządzeniem, dlatego mam kilka pytań, które mnie nurtują i nie mogę za bardzo znaleźć na nie odpowiedzi - więc będę wdzięczny za pomoc.

Może w pierwszej kolejności do czego będą wykorzystywał frezarkę - praca tylko i wyłącznie w drewnie (sklejka + lite drewno pewnie max do 1-2cm grubości), wycinanie kształtów, grawerowanie + wypalanie napisów lub jakiś obrazków. Co do kształtów to chodzi mi o jakieś serduszka, coś w formie słońca, generalnie kształty z których można zrobić np. wisiorki, kolczyki itp. w ogólnym pojęciu biżuterii.

Z projektowaniem 3D miałem styczność i tutaj raczej nie będzie problemu, ale nigdy nie dopierałem parametrów cięcia - dlatego mam tutaj również pewne obawy.

Pytania:
1. Przy mocy frezarki CNC 3018 jaki jest mniej więcej czas pracy wycięcia w drewnie niezbyt skomplikowane kształtu np. serca o wymiarach 2x2 cm i grubości drewna ~6mm.
2. Pewnie zależności od dobranych parametrów, czego mogę się spodziewać np. wycinając koło a w środku jakieś szlaczki o grubości cięcia np. 2mm na wylot - czy materiał będzie mocno postrzępiony i będzie wymagał dużego nakładu na wyszlifowanie krawędzi linii cięcia

Generalnie wykonuje ręcznie w drewnie + żywica różnego rodzaju ozdoby i jeśli chodzi o szlifowanie i całą obróbkę zewnętrznych krawędzi to mam narzędzia i umiejętności. Najbardziej obawiam się właśnie frezowania jakiś napisów, wzorów lub wycinania w miarę skomplikowanych kształtów gdzie ten materiał po frezowaniu będzie trzeba jeszcze dokładnie szlifować, polerować co przy naprawdę drobnych elementach może być bardzo czasochłonne.

Głównym powodem zakupu frezarki to możliwość poszerzenia oferty o dodatkowe kształty i produktu, które będę mógł wykonać w miarę szybko i dokładnie. Niestety jest to moje dodatkowe zajęcie dlatego rozważam coś nisko budżetowego, a nie frezarkę za kilkanaście tysięcy :P
Liczę się z tym, że taka nisko budżetowa frezarka nie daje takich możliwości i precyzji jak te droższe - dlatego moje dwa główne pytania dotyczą czasu i stanu materiału po obróbce.

Jeśli jesteście wstanie polecić jakąś inną mini frezarkę do pracy jaką opisałem powyżej to również będę wdzięczny - budżet to powiedzmy coś max do 2tyś zł.



Tagi:


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: Mini frezarka do obróbki drewna

#2

Post napisał: kubus838 » 05 cze 2020, 00:20

Witam

Szanowny kolego, więc:
Zieciu321 pisze:
03 cze 2020, 21:21
Może w pierwszej kolejności do czego będą wykorzystywał frezarkę - praca tylko i wyłącznie w drewnie (sklejka + lite drewno pewnie max do 1-2cm grubości), wycinanie kształtów, grawerowanie + wypalanie napisów lub jakiś obrazków. Co do kształtów to chodzi mi o jakieś serduszka, coś w formie słońca, generalnie kształty z których można zrobić np. wisiorki, kolczyki itp. w ogólnym pojęciu biżuterii.
Ten rodzaj maszyn jest z reguły mało sztywny - ale sporo ludzi to używa. Ale do Twoich wyrobów jeżeli nie będziesz jej traktował hardcorowo to powinna Ci trochę popracować. Dlaczego "trochę" ponieważ jak Ci się spodoba taka technika pracy to na 100% kupisz lepszą a głównie większą. Dlatego parametry obróbki musisz ustawić tak aby opory pracy były jak najmniejsze.
Zieciu321 pisze:
03 cze 2020, 21:21
Z projektowaniem 3D miałem styczność i tutaj raczej nie będzie problemu, ale nigdy nie dopierałem parametrów cięcia - dlatego mam tutaj również pewne obawy.
I tu się kłania wiedza dotycząca obróbki skrawaniem drewna. A na 100% deski 20mm nie przetniesz frezem za jednym przejściem na tej frezarce - albo będziesz robił to tydzień.
Zieciu321 pisze:
03 cze 2020, 21:21
Pytania:
1. Przy mocy frezarki CNC 3018 jaki jest mniej więcej czas pracy wycięcia w drewnie niezbyt skomplikowane kształtu np. serca o wymiarach 2x2 cm i grubości drewna ~6mm.
To można stwierdzić jak się taki element wytnie. A zależne to jest od wilgotności i rodzaju drewna. Przy czym musisz pamiętać, że każdy egzemplarz takiej obrabiarki "żyje swoim życiem" pomimo tego, że został wyprodukowany w tym samym warsztacie.
Zieciu321 pisze:
03 cze 2020, 21:21
2. Pewnie zależności od dobranych parametrów, czego mogę się spodziewać np. wycinając koło a w środku jakieś szlaczki o grubości cięcia np. 2mm na wylot - czy materiał będzie mocno postrzępiony i będzie wymagał dużego nakładu na wyszlifowanie krawędzi linii cięcia
Możesz spodziewać się: gubienia kroków przez silniki, przeginanie bramy przy dużym oporze pracy, "włoski" po frezowaniu na materiale, łamaniu frezów, szlaczków po frezie itd. To wszystko jest zależne jaki rodzaj obróbki użyjesz w pliku obróbkowym do maszyny.
Zieciu321 pisze:
03 cze 2020, 21:21
Generalnie wykonuje ręcznie w drewnie + żywica różnego rodzaju ozdoby i jeśli chodzi o szlifowanie i całą obróbkę zewnętrznych krawędzi to mam narzędzia i umiejętności. Najbardziej obawiam się właśnie frezowania jakiś napisów, wzorów lub wycinania w miarę skomplikowanych kształtów gdzie ten materiał po frezowaniu będzie trzeba jeszcze dokładnie szlifować, polerować co przy naprawdę drobnych elementach może być bardzo czasochłonne.
Frezowania nie musisz się bać. Jak "złapiesz" o co chodzi przy projektowaniu, kalibracji i samej obsługi frezarki to będziesz wykonywał to bez większych problemów. Ale jeżeli chodzi o obróbkę elementu po frezowaniu to raczej szlifowanie czy polerowanie Cie nie minie. Jak wiesz drewno jest trochę "dziwnym" materiałem i czasami włoski pojawiają się w wzdłuż słoi a czasami w poprzek. A jeżeli myślisz, że zaprojektujesz element, wytniesz go frezarką i od razu do sklepu to jesteś w dużym błędzie. Frezarki CNC służą raczej do produkcji seryjnej bo głównym ich zadaniem jest oszczędność czasu. Tylko co nie którzy wolą narysować element i wyfrezować jedną sztukę ponieważ zrobią to szybciej niż produkcja na frezarce manualnej. I nie wiem jak byś ustawił ciasno przejścia narzędzia obróbka po frezowaniu raczej Cie nie minie. Ale może Cie ominąć wykończenie ręczne poprzez zastosowanie szlifierki/polerki kamykami, szkiełkami itd. Po prostu wycięte elementy wkładasz do puszki w której są kamyki, granulat szklany, keramzyt itd. A cała puszka obraca się wokół własnej osi.
Zieciu321 pisze:
03 cze 2020, 21:21
Głównym powodem zakupu frezarki to możliwość poszerzenia oferty o dodatkowe kształty i produktu, które będę mógł wykonać w miarę szybko i dokładnie. Niestety jest to moje dodatkowe zajęcie dlatego rozważam coś nisko budżetowego, a nie frezarkę za kilkanaście tysięcy :P
Liczę się z tym, że taka nisko budżetowa frezarka nie daje takich możliwości i precyzji jak te droższe - dlatego moje dwa główne pytania dotyczą czasu i stanu materiału po obróbce.
To jednak liczy się trochę inaczej. I np: jeżeli jeden element wykonujesz w ciągu godziny, to trzydzieści takich samych elementów wykonasz w ciągu ośmiu godzin - i tu jest ta różnica. Nie można liczyć w ten sposób, że jeden element robię w ciągu godziny a frezarką cnc zrobię w pięć minut. A jeżeli chcesz produkować elementy o jeszcze innych i dziwnych kształtach to jak najbardziej jest to możliwe. Nawet wykonywanie napisów. To wszystko jest zależne od Twojej wyobraźni oraz narzędzi w których to będziesz projektował.
Zieciu321 pisze:
03 cze 2020, 21:21
Jeśli jesteście wstanie polecić jakąś inną mini frezarkę do pracy jaką opisałem powyżej to również będę wdzięczny - budżet to powiedzmy coś max do 2tyś zł.
Z tym budżetem to chyba przesadziłeś. Za dwa tysiące to ta frezarka będzie zrobiona z papieru. W cenę frezarki wchodzi cena materiałów oraz jej prawidłowe złożenie co jest wbrew pozorom bardzo pracochłonne. A jak już znajdziesz taką maszynę i za taką kasę to lepiej od niej uciekaj. I tu Cie zasmucę - Twoja też do klasy średniej się nie zalicza. Raczej zaliczyć ja trzeba do klasy najniższej. Ale wiem, że ludzie takich używają stosując programy "bardzo delikatne".

robert


piromarek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1341
Rejestracja: 08 maja 2007, 08:05
Lokalizacja: Chodzież

Re: Mini frezarka do obróbki drewna

#3

Post napisał: piromarek » 05 cze 2020, 05:49

Kolego,
nie kupuj tego. Szkoda pieniędzy. Jakichkolwiek.

Ona ma same wady.
Począwszy od słabego , zabawkowego "wrzeciona", przez liche profile skręcanej konstrukcji do zawieszonych w powietrzu prowadnic grubości małego palca.
To ma sztywność na poziomie drukarki 3D.

Jeżeli ktoś chciałby się trochę pobawić w CNC, nauczyć i oswoić, bo nie miał kompletnie do czynienia. Możliwe, że tutaj trochę dałby radę.
To jest zabawka do zabawy w CNC.

Jeśli jednak oczekujesz, że dasz radę rozszerzyć swoją ofertę o jakieś towary wykonywane przy jej pomocy ?
Mocno się zastanów.
Zamęczysz się.

Nie wiem do czego by się to nadawało ? Do PCB dla młodego elektronika ? Każdy kto wiercił z ręki płytki, wie jaki to kłopot. Może w takich zastosowaniach.
Cięcie sklejki czy drewna. Bardzo bym się zastanawiał. Takie 4 mm to nie wiem na ile przejść może to brać ?
Obejrzyj YT.


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: Mini frezarka do obróbki drewna

#4

Post napisał: kubus838 » 05 cze 2020, 11:46

W przypadku tej maszyny należy zgodzić się ze stwierdzeniem kol. piromarek ale też i nie zgodzić się z nie którymi stwierdzeniami bo:
piromarek pisze:
05 cze 2020, 05:49
Kolego,
nie kupuj tego. Szkoda pieniędzy. Jakichkolwiek.
Co do tego to się nie wypowiem. Ponieważ po mimo złej opinii tego urządzenia widziałem jak ludzie na takich frezarkach robią bardzo ciekawe rzeczy. Ale przede wszystkim wykonywane przez nich elementy były zgodne z rysunkiem technicznym pod względem wyglądu a przede wszystkim pod względem wymiarów.
piromarek pisze:
05 cze 2020, 05:49
Ona ma same wady.
Począwszy od słabego , zabawkowego "wrzeciona", przez liche profile skręcanej konstrukcji do zawieszonych w powietrzu prowadnic grubości małego palca.
To ma sztywność na poziomie drukarki 3D.
Z tymi prowadnicami to lekka przesada. Jakie by nie były to jednak są i dobrze pracują. W przypadku tej maszyny wpływ na sztywność ma materiał z którego została wykonana. Wbrew pozorom problem jest w wiotkiej bramie która "tańczy" przy każdym wyjściu z materiału. Profile aluminiowe z której została wykonana brama są stosowane do produkcji regałów i witryn ekspozycyjnych czytaj sklepowych.
A co do wrzeciona to fakt mogłoby być silniejsze. Ale w przypadku delikatnej obróbki bardzo dobrze się spisuje. Niestety w takim przypadku czas obróbki zdecydowanie się wydłuża. Z drugiej strony to wrzeciono nie służy do produkcji mebli. Ale plusem dla tego wrzeciona jest frezowanie napisów reliefów - a tu już nie jest potrzebne wrzeciono dużej mocy.

Tu bym nie przyrównywał sztywności do drukarki 3d. Drukarki budowane przez osoby prywatne są sztywniejsze.
piromarek pisze:
05 cze 2020, 05:49
Jeżeli ktoś chciałby się trochę pobawić w CNC, nauczyć i oswoić, bo nie miał kompletnie do czynienia. Możliwe, że tutaj trochę dałby radę.
To jest zabawka do zabawy w CNC.
Do nauki i poznania tematu może być. A, że ktoś przy okazji na pracy tej obrabiarki zarobi to nic złego się nie stanie. Fakt to jest zabawka - ale zabawka na której można zarobić.
piromarek pisze:
05 cze 2020, 05:49
Jeśli jednak oczekujesz, że dasz radę rozszerzyć swoją ofertę o jakieś towary wykonywane przy jej pomocy ?
Mocno się zastanów.
Zamęczysz się.
To co autor tematu chce na niej robić to w zupełności mu taka maszyna wystarczy oczywiście pod względem wielkości pola pracy. Ale fakt w pierwszej fazie użytkowania tej obrabiarki jak nie dostanie zawału lub nerwicy to dalej da sobie radę bo pozna maszynę i większość jej wad. Ta maszyna ze względu na swoją budowę jest bardzo wymagająca dla tego ważna jest praktyka z tą maszyną. Oczywiście autor musi najpierw odłożyć sobie sporo kasy na... narzędzia bo frezów to poświęci sporo.
piromarek pisze:
05 cze 2020, 05:49
Nie wiem do czego by się to nadawało ? Do PCB dla młodego elektronika ? Każdy kto wiercił z ręki płytki, wie jaki to kłopot. Może w takich zastosowaniach.
Cięcie sklejki czy drewna. Bardzo bym się zastanawiał. Takie 4 mm to nie wiem na ile przejść może to brać ?
Obejrzyj YT.
Do płytek pcb to ta maszyna na pewno się nie nadaje. Czy w przypadku wykonywania otworów pod nóżki elementów czy wykonaniu/frezowaniu ścieżek na płytce nie da rady. W przypadku sklejki trzeba pamiętać o twardym "kleju" który łączy warstwy. Drewno da redę tylko delikatnie - te 4 mm trzeba robić na osiem przejść. Ale jeżeli autor chce robić napisy i reliefy to i tak nic nie zmienia. YT lepiej się nie sugerować bo tam filmy są sporo "przyspieszane". Na jednym z filmów reklamowych tej maszyny w tle widać zegar i o dziwo bardzo szybko "chodził". Dlatego moim zdaniem - ale podkreślam moim zdaniem - lepiej pytać, oglądać, uczyć się i jeszcze raz pytać, oglądać, uczyć się a dopiero podjąć decyzje. A co najważniejsze przed zakupem podjechać we dwóch lub trzech i sprawdzić. A odebrać dokładnie tę sztukę którą się sprawdzało. Na kupowaniu typu zamówić przez internet i czekać na transport można się dobrze przejechać.

Generalnie decyzje podejmie autor tematu. W przypadku tej obrabiarki jest zbyt dużo negatywnych opinii spowodowanych jej budową i poświadczonych praktyką. Dla tego na początek i nawet do nauki poleciłbym inną maszynę zbudowaną jednak ze stali. Ja wiem, że będzie droższa ale później nie będzie kosztowała już tak drogo.

robert

Awatar użytkownika

TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Mini frezarka do obróbki drewna

#5

Post napisał: TOP67 » 05 cze 2020, 21:29

Przykładowy film pokazujący tą drukarkę. Prowadzący stara się jak może, żeby nie powiedzieć nic złego. Wszak to materiał sponsorowany.
Grawerowanie prostego logo w drewnie zajęło im 40 minut (na oko 5x10 cm). A największym wyzwaniem było przecięcie sklejki 4 mm.

https://youtu.be/WwGfPrjCHGY


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: Mini frezarka do obróbki drewna

#6

Post napisał: kubus838 » 05 cze 2020, 22:23

No to jestem trochę zdziwiony ponieważ na filmie przedstawionym przez kol. TOP67 jest frezarka z którą osobiście i teoretycznie miałem styczność - wygląd miała dokładnie taki sam. Ale ta dla której ja robiłem pliki obróbkowe chodziła z machem i sterownik nie był montowany na obrabiarce tylko w osobnej "skrzynce" razem z falownikiem. W zestawie było wrzeciono chłodzone wodą a co najważniejsze do montażu wrzeciona był wykonany element z grubego kawałka co ciekawe stali. Nie muszę chyba pisać co może się stać kiedy wrzeciono będzie zamontowane poprzez element wydrukowany na drukarce 3d i to jeszcze z plastiku - element ten pęknie i wrzeciono "lata" na uwięzi. Ja nie mówię, że to się na pewno stanie ale może stać. Czyli rozsądnie będzie koło takiej frezarki stać w zbroi.

Jednak czasy się zmieniają i wszystko budują po "taniości". Ciekaw jestem czy "konstruktorzy" zastanowili się co zrobili. Frezarka zbudowana z profili aluminiowych, zacisk wrzeciona wydrukowany z plastiku trochę to przeraża.

To teraz pytanie do autora tematu.
Czy ta oferta pochodzi od firmy z okolic Warszawy?

robert

Awatar użytkownika

TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Mini frezarka do obróbki drewna

#7

Post napisał: TOP67 » 05 cze 2020, 22:48

Na pewno miałaeś styczność z 3018? Bo jest też 3020, która występuje z większymi wrzecionami i machem. Znacząco różni się jednak budową, przede wszystkim ma ruchomą bramę i stolik obrócony o 90 stopni.

Oczywiście nie można wykluczyć, że ktoś ulepszył 3018.


piromarek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1341
Rejestracja: 08 maja 2007, 08:05
Lokalizacja: Chodzież

Re: Mini frezarka do obróbki drewna

#8

Post napisał: piromarek » 05 cze 2020, 23:20

Nadal twierdzę, że to jest "próchno" do zabawy w cnc. (3018)
To może być zestaw do składania dla młodzieży jako pudełkowy młody technik do złożenia.
Jak lego cnc z empiku.
Do niczego więcej.
Za 500 zł można kupić synowi na gwiazdkę.


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: Mini frezarka do obróbki drewna

#9

Post napisał: kubus838 » 06 cze 2020, 02:28

Kol. TOP67

Ja miałem styczność z obiema: i ruchoma bramą i ruchomym stołem. Ale w obu przypadkach sterowane były machem. I w obu przypadkach miały chłodzone wrzeciono. Jakie symbole miały to Ci nie napiszę bo swego czasu pojawiło się tego tyle i każda pod inną nazwą i z innej firmy, że gdzie nie spojrzałeś tam oferta tzw. "na biurkowa mini frezarka cnc". Oczywiście sporo były przekierowań na aliexpres.

Raczej tego nikt nie ulepszał bo można było kupić z własną konfiguracją. Ale znam człowieka który za cały komplet czyli: frezarka z ruchomą bramą, sterownik wraz z falownikiem, wrzeciono chłodzone wodą, chłodzenie z pompą filtrem przewodami, oprogramowanie sterujące mach i sterowniki zapłacił ponad cztery tysiące. I jak był problem ze sterownikiem to na naprawę gwarancyjną czekał prawie dwa miesiące. A w obecnej chwili jego frezarka została lekko przebudowana tzn została zmieniona brama, dorobione inne wrzeciono z lepszym chłodzeniem i trwalszym zaciskiem narzędziowym, wymieniony zasilacz, wymienione śruby pociągowe na trwalsze. W obecnej chwili z racji tego, że jest to " na biurkowa mini frezarka cnc" maszyna zyskała własną kabinę z przedmuchem skierowanym do dodatkowego filtra oraz oświetleniem. W tej chwili już tak nie słychać brzęczenia. Ale fakt człowiek się przy niej narobił.

Kol. piromarek
Ty możesz uważać, że to próchno. Ale są ludzie którzy używali, używają i będą używać tego rodzaju obrabiarki. I możesz ludziom tłumaczyć, że to próchno a i tak oni będą to kupować. A jak będą kupować to znajdzie się kilka firm które będą to zachwalały i odpowiednio reklamowały i oczywiście sprzedawały.
A tak naprawdę to ludzie teraz nie chcą kupować nowych pożądnych maszyn bo za drogie. Nie chcą budować według swojego projektu bo można kupić właśnie takie o wiele tańsze. A jak kupią taką to później je przerabiają bo maszyna nie "trzyma" wymiarów.
Chcesz synowi własnemu kupić taką maszynę na gwiazdkę? A co Ci takiego dzieciak zrobił? Jak ona ma zacisk do wrzeciona wydrukowany z plastiku to już powinna Ci się "czerwona lampka" zapalić.

robert


piromarek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1341
Rejestracja: 08 maja 2007, 08:05
Lokalizacja: Chodzież

Re: Mini frezarka do obróbki drewna

#10

Post napisał: piromarek » 06 cze 2020, 05:40

Robert.

Oczywiście, że tak. Tak samo jak są i będą ludzie kupujący chińskie frezarki i tokarki manualne. Pomimo wszem i wobec opisywanych ich wad i udowadniania, że są nierozumieniem i stratą kasy.

Patrz ZAY7045 - mówimy o innej kategorii wagowej :-) (na przykładem jestem ja sam).

Nie wiem czego oczekujesz po mnie i dlaczego usilnie mnie "nakłaniasz" do,
nie wiem,
zmiany zdania ? Przyznania Tobie racji ?

Ale, że co ?
W jakim celu ?
Dlaczego Tobie tak zależy ?
Nawet nie bardzo wiem co byś chciał, żebym potwierdził z twoich tez.

Sam przecież przyznajesz, że to badziew którego nawet synowi pod choinkę nie warto dać. :-)

Ja zdania nie zmienię, oceniając to co widzę, bo w rękach jej nie miałem.
( bawiłem się podobnymi konstrukcjami i mówienie tu o jakiejś geometrii czy trzymaniu wymiarów, powtarzalności to próba przekonywania samego siebie do bajek handlowców wciskających ten "zestaw małego rzeźbiarza" jako pełnoprawny ploter CNC ). :-)

Nadal twierdzę, że to sterta patyczków i potwierdzanie komuś kto chciał zawodowo ją trochę wykorzystywać jest moim zdaniem błędem.
Cały czas mówimy o tym:
https://www.youtube.com/watch?time_cont ... e=emb_logo

Oczywiście. To urządzenie potrafi przejechać wzdłuż "kreski" narysowanej komputerem.
Próba użycia jej na co dzień do realizacji zleceń za pieniądze będzie mordęgą.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”