
A tak na serio - póki co bramę mam lżejszą, ale nie widzę kompletnie żadnego powodu, by wyrzucić więcej kasy na silniki tylko dlatego, że są gorsze. A mocy silnika nigdy za wiele, bo kto wie co mi strzeli do głowy za pół roku

Wróć do „Ploter laserowy i cała masa dylematów”
Sęk w tym, że to właśnie te mocniejsze silniki są tańsze. I skąd Kolega wziął sterowniki powyżej 4A, skoro napisałem, że te mocniejsze silniki są na 2A?modyo pisze:tak wiec jak chcesz zbudować ploterek na diodzie lasreowej po po jakie licho ci 2 Nm?
dodatkowo przy zasilaniu takich silników będziesz musiał mieć poteżny zasilacz który da ci 10A
i sterowniki dla silników powyżej 4A
jak dasz mniejsze silniczki to wszystko bedie działac OK a koszy będziesz miał 3 razy mniejsze
Dziękuję bardzo Kolego - sporo mi ta informacja ułatwiła. Mógłbyś mi jeszcze tylko zdradzić, gdzie kupić taki nieco lepszy wskaźnik laserowy? Podejrzewam, że te na Allegro nie odbiegają jakością wykonania od tych bazarowych...denwer pisze:Ja wykorzystałem soczewkę z lasera 1mW (taki lepszy od bazarowego). Ma soczewkę osadzoną w miedzianym cylindrze i miejsce na diodę takiej samej wielkości jak dioda w DVDR. Ogniskową można regulować wkręcając lub wykręcając soczewkę (dalej lub bliżej diody laserowej). U mnie wyszło gdzieś około 4cm odległości lasera od powierzchni obrabianej. wysokość ustawiam "na oko". Spadek mocy da się zauważyć już przy 5mm odchyleniu od prawidłowej wysokości. Jak byś chciał wykorzystać soczewkę od CD - DVD to to by było około 1cm od powierzchni i tak jak powiedział kolega - szybko by się zakopciła.
Ale mógłbyś tak orientacyjnie powiedzieć jakiego rzędu były to odległości? 2mm, 20mm, 50mm, ...?denwer pisze:Najbardziej wypala w największym skupieniu. Moim zdaniem nie ważna jest kwestia odległości soczewki od lasera (przecież soczewki mają różne ogniskowe), tylko kwestia dobrego zogniskowania na przedmiocie wypalanym. Ja osobiście próbowałem różne soczewki i najważniejsze było skupienie
I właśnie to najbardziej chciałem usłyszeć (zobaczyć:)c4r0 pisze:Jeśli chciałbyś wykorzystać do zasilania diody laserowej układ posiadający już wejście modulujące, to wtedy sprawa zależy od tego jak to wejście jest zrobione. W układzie z mojej strony o którym wspomniałeś (chyba chodzi o ostatni tutaj - LINK) to wejście jest zrobione na transoptorze z rezystorem 1k przy LEDzie. W takim układzie możesz całkowicie bezpiecznie podłączyć to bezpośrednio do LPT i o nic się nie martwić.