Znaleziono 2 wyniki

autor: RomanJ4
12 kwie 2019, 12:51
Forum: Pomiary, Kalibracja, Narzędzia Pomiarowe
Temat: Przetrzymywanie i konserwacja przyrządów pomiarowych
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 2718

Re: Przetrzymywanie i konserwacja przyrządów pomiarowych

Do konsystencji prawie wody, jakieś 1:5-8... nawet 1:10 do delikatnych pomiarowych...
autor: RomanJ4
23 mar 2019, 08:58
Forum: Pomiary, Kalibracja, Narzędzia Pomiarowe
Temat: Przetrzymywanie i konserwacja przyrządów pomiarowych
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 2718

Re: Przetrzymywanie i konserwacja przyrządów pomiarowych

A ja swoje narzędzia(także oksydowane), narzędzia pomiarowe, i maszyny, wszystko to co w styku z parą wodną w nieogrzewanym permanentnie warsztacie(tylko wtedy gdy pracuję) może pokryć się rdzą konserwuję rozcieńczonym w nafcie olejem maszynowym(AN46) za pomocą butelki-spryskiwacza od płynu do mycia okien. mam ich kilka.
Obrazek Obrazek
Olej rozcieńczony naftą bardzo dobrze się nimi rozpyla tworząc mgiełkę, doskonale rozlewa się po powierzchniach, i w tej postaci dzięki nafcie jest bardzo dobrym penetratorem wszelkich szczelin i zakamarków. Nafta po krótkim czasie (zależnym od temperatury otoczenia) paruje pozostawiając na powierzchniach ciągły film olejowy. Trzeba go co prawda ponawiać co jakiś czas(dobrych kilka miesięcy), bo i olej z czasem staje się mniej płynny i w końcu wysycha tworząc bardzo cieniutką warstewkę izolacyjną, ale nieodporną na ścieranie.
I tak w porównaniu np z WD który znika bardzo szybko pozostawiając na powierzchni jakby proszek, (i z tego powodu do tego celu się nie nadaje, zwłaszcza do konserwacji pomiarowych), olej w nafcie to bardzo dobry środek, uniwersalny do różnych zastosowań. Smaruje nim też w czasie obróbki niektórych materiałów, ułatwia przecinanie polepszając spływ i chłodząc wiór oraz nóż. Także metalowe elementy innych narzędzi, w tym ręcznych. Trzeba tylko uważać na gumowe nakładki na niektórych narzędziach czy takież elementy maszyn, bo nie wszystkie są odporne na środki ropopochodne (choć niby do warsztatu powinny :wink: ), i może on powodować spulchnienie (i potem klejenie się do rąk) gumy. Tworzywa w większości raczej dobrze znoszą olej, ale niektóre mogą żółknąć, zwłaszcza pleksiglasowe, poliwęglanowe przezroczyste osłony, ekrany, tworzywowe "szkiełka" czujników...
Taki środek jest relatywnie tani, wydajny, i łatwy w szybkim nanoszeniu na skomplikowane nawet, czy bardzo duże powierzchnie, a przez własności penetracyjne nafty która jest nośnikiem, pomaga też zastopować ekspansje rdzy na już zaatakowanych powierzchniach, także w połączeniach gwintowych ułatwiając odkręcanie.
A w razie czego łatwo go z powierzchni usunąć wycierając bawełnianą szmatką lub papierowym ręcznikiem, i poprawiając benzyną ekstrakcyjną jeśli trzeba.. Oleje samochodowe mniej się do tego celu nadają, bo ich dodatki bardziej śmierdzą, i pozostawiają po wyschnięciu na powierzchni osad podobny do tego z WD.
Polecam kolegom tę sprawdzoną przeze mnie przez ładnych kilka lat metodę....

Wróć do „Przetrzymywanie i konserwacja przyrządów pomiarowych”