Znaleziono 3 wyniki

autor: RomanJ4
01 sty 2012, 15:51
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Dorabianie szczęk
Odpowiedzi: 24
Odsłony: 9303

Jeśli masz kolego kieł pasujący do stożka we wrzecionie, to jako pierwsze zmierzyłbym bicie samego wrzeciona na kle, lub bezpośrednio Obrazek
następnym krokiem jest zmierzenie bicia na zamku wrzeciona. Jeśli stwierdzimy że jest ok, montujemy tarczę uchwytu (zabierak, jeśli uchwyt ma taki) na zamku wrzeciona i mierzymy bicie na zamku tarczy na którym bazowany jest uchwyt samocentrujący. Jeśli bicie jest w zadowalającym przedziale, montujemy uchwyt i dla spokoju ducha mierzymy bicie na korpusie uchwytu.
Przeprowadzenie tej procedury ma na celu upewnienie się czy bicie materiału w szczękach pochodzi tylko od samych szczęk. Oczywiście jeśli nie robiliśmy tego nigdy wcześniej w naszej maszynie i nie jesteśmy pewni gdzie znajduje się źródło bicia, inaczej możemy poszczególne kroki pominąć.
autor: RomanJ4
30 gru 2011, 23:20
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Dorabianie szczęk
Odpowiedzi: 24
Odsłony: 9303

tuxcnc pisze:Ale tu nie chodzi o wydajność, tylko o plastikową obudowę.
ta obudowa jest zadziwiająco sztywna (w oryginale, jak w innych nie wiem) jak na to narzędzie, i można je stabilnie zamocować, pod warunkiem, ze nie założymy ścierniczki o zbyt dużej masie. Wczoraj opisywałem zastosowanie Dremela do szlifowania (ostrzenia) siatki od maszynki do mięsa. Dało radę z dobrym skutkiem.
Poza tym jak się nie ma co się lubi...
autor: RomanJ4
30 gru 2011, 22:55
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Dorabianie szczęk
Odpowiedzi: 24
Odsłony: 9303

Sprawdź kolego jakie jest bicie na samym korpusie uchwytu, będziesz miał jakiś punkt odniesienia, bo być może jest spore bicie uchwytu na zamku wrzeciona, które przy założeniu oryginalnych szczęk (które maja jak pisałeś ok 0,02mm bicia) akurat przypadkowo się zmniejszają do 0,02mm. Jeśli korpus na wrzecionie ma znikome bicie, to znaczy że zakupione szczęki trzeba przeszlifować (~0,5mm o ile dobrze widzę pokazane na zdjęciach to dość dużo). No chyba, że będziesz toczył elementy z naddatku, bez ich przekładania do kolejnych operacji, to wtedy bicie i tak nie ma znaczenia.
Przy szlifowaniu szczęk lewych należy je zacisnąć w tym samym kierunku w jakim zaciskają się na materiale, więc najpierw zacisnąć na wałku na najmniejszym rozstawie (w centrum) i przeszlifować stopień środkowy i zewnętrzny, a potem zacisnąć zewnętrzny stopień na jakimś pierścieniu (dobra jest zewnętrzna bieżnia od łożyska) i przeszlifować wewnętrzny najmniejszy stopień. A dlaczego najpierw zacisnąć na najmniejszym stopniu (średnicy w centrum uchwytu)? Ano wtedy szczęki ustawiają się w położeniu najmniej "rozgiętym" na zewnątrz, niż zaciśnięte na największym stopniu.

dyskusje na podobny temat, i rady znajdziesz kolego tu:
https://www.cnc.info.pl/topics56/nowa-t ... t16273.htm
https://www.cnc.info.pl/topics89/bicie- ... t23678.htm
https://www.cnc.info.pl/topics89/bicie- ... t20136.htm
https://www.cnc.info.pl/topics13/bicie- ... t17143.htm
https://www.cnc.info.pl/topics56/jakie- ... t13331.htm

Wróć do „Dorabianie szczęk”