Rafalgl pisze: jaka średnica kabla do 2.2kw na wejście i wyjście 3x220v?
Odpowiedzi na wiele z Twoich pytań znajdziesz tu
https://www.falowniki.edu.pl/nauka,7,5, ... alowe.html
https://www.falowniki.edu.pl/instalacje-falownikow (
https://www.falowniki.edu.pl/)
a konkretnie o przewodach zasilających
https://www.falowniki.edu.pl/instalacja ... zasilajaca
Jako, że prąd wyjściowy na silnik falowników jednofazowych 2,2kW to zazwyczaj 10A, w mojej instalacji falownika użyłem kabla ekranowanego 4x2,5mm
2, nieco nadmiarowego, ale że to linka, i różnica w cenie metra z 1,5mm
2 niewielka, więc nie ma co chytrzyć, np tu
https://www.tim.pl/przewod-do-przetworn ... ca-bebnowy
https://www.ebmia.pl/wiedza/porady/auto ... od-wybrac/
Wszystkie ekrany kabli połączone z masą maszyny(także sterujących) i silnika(zasilające), zero zakłóceń pracy falownika czy audio/TV w domu (sprawdzianem czy instalacja "sieje" jest.. radio. Jak w czasie pracy silnika słuchać charakterystyczne burczenie w niedalekim odbiorniku, to znaczy, że "sieje"..)
silnik-3-fazowy-do-nutoola-t12107-280.html
zaklocenia-od-falownika-t50310.html
Przewody do sterowania falownika zdalnymi przełącznikami, potencjometrami też ekranowane, z odpowiednią ilością żył 0,5 lub lepiej 0,75mm
2, np
https://www.tim.pl/kable-i-przewody/ste ... lizacyjne/
najlepiej poprowadzić w metalowych pancerzach by gorące wióry ich nie uszkadzały, np
https://alle gro.pl/oferta/oslona-pancerz-linki-kabla-chrom-150cm-5mm-oplot-7712043528
https://ivolta.pl/mc-t4-pancerz-stalowy ... 5/produkt/
Rafalgl pisze:Czy taki falownik potrzebuje wtyczkę i przewód z uziemieniem? I jaki nowy bezpiecznik ewentualnie wstawić w domowej instalacji aby udzwignął tę moc?
Tak, przewód zasilający falownik najlepiej by miał 3x2,5mm
2, wtyczka z uziemieniem, gniazdko w instalacji typowe, typowe tez bezpieczniki B16A w instalacji bez problemu wytrzymywały to obciążenie, ale jak masz w domu/warsztacie instalację "siłową" (3x400V), to lepiej zasilić falownik z najmniej obciążonej żyły (wyprowadzić osobne gniazdko), by spadki napięcia instalacji w czasie używania innych odbiorników (najlepiej zmierzyć sobie woltomierzem napięcia na poszczególnych żyłach "siły" i wybrać najmniej obciążoną) nie powodowały spadków mocy falownika (w skrajnych przypadkach spadku napięcia może on przechodzić w stan awaryjny, i trzeba resetować)
Rafalgl pisze:ile amperów powinno dostawać wrzeciono?
tyle ile daje falownik (zazw. typowo 10A max - zależy od falownika)
Rafalgl pisze: ostatnie pytanie - czy takie falowniki są dobrze zaizolowane? mogę zamontować bezpiecznie np na konstrukcji frezarki?
falownik jest zabezpieczonny przed przebiciem, zazwyczaj mają plastikowa obudowę, i dlatego należy je chronić przed pryskającymi gorącymi wiórami które mogłyby wpaść do środka poprzez kratki chłodzące lub stopić plastik, przed bryzgami chłodziwa oczywiście też, umieścić tak by je przed tymi zagrożeniami osłaniać, np w odp. szafce/obudowie z tyłu maszyny, czy na ścianie jak u niektórych użytkowników, itp, ale jednocześnie obudowa nie może pozbawić ich możliwości chłodzenia elektroniki.
Falownik w mojej tokarce umieszczony był jak na zdjęciach, i choć nie był z góry całkowicie osłonięty przed ew. wiórami, to nie było przypadków zagrożenia.
