ali pisze:Dla mnie idealem byloby wrzucenie dwoch DXFow (na prawa i lewa strone) zaznaczenie punktow, w ktorych drut ma byc w tym samym momencie, ustawienie wzgledem siebie i sru. O ile mi wiadomo nic takiego nie ma, i trzeba kombinowac.
pukury pisze:robię dla kumpla ploter do skrzydeł .
dostał zaparcia jak po czekoladzie - ma być na 1500 mm .
i co z napięciem ?
drut ma być 0.15mm
Przy takim drucie, to użyteczne do cięcia napięcie jak nic przekroczy Ci 100v. Drut będzie w jakiejś koszulce? Jak możesz to opisz w paru słowach jak chcesz to ugryźć od strony bezpieczeństwa - żeby operatora nie pokopało jakby coś.
Zastanawiam się nad zasilaniem, czy aby na pewno zgodnie z zaleceniami 4V x 20 czyli 80V.
Myślałem, że w tak delikatnej konstrukcji i braku oporu ze strony obrabianego materiału i tak nie trzeba niepotrzebnie zwiększać zasilania i chciałbym zastosować 24V które jest tanie i dość popularne.
Sterowniki jednak będą SSK-B05 - 1,5A; 30V; 1/8 kroku czyli chyba nikomu tutaj nie obce,
Nie do konca rozumiem. Chcesz podawać 80V na sterownik? SSK-B05 powyżej 36 woltów pójdzie z dymem. U mnie 4 takie sterowniki działaja przy napięciu 24V (tani i popularny zasilacz impulsowy i wszystko działa. Teoretycznie powinien byc zasilacz niestabilizowany, ale podłączyłem co miałem)
Ale pamiętaj też o zasilaniu drutu. 24 wolty na zasilanie druta będzie raczej za mało (chyba że dasz krótki/gruby drut). U mnie na drut idzie 48V i jest to dolna granica - myślę o zwiększeniu do 60V.
Specjalistą nie jestem, ale całkiem niedawno skończyłem swoją modelarską maszynę, więc parę uwag:
jeżeli chcesz wycinać kadłuby, zastanów się nad taką konstrukcją maszyny, by mieć regulację odległości między lewą a prawą stroną. Przydaję się to przy wycinaniu różnych mocno skośnych elementów. U mnie tego nie ma i czasami mi brakuje zakresu ruchu prowadnic.
Identyczny projekt wózka widziałem gdzieś na jakiejś stronie jako zestaw do kupienia, więc pewnie się sprawdzi. Kolega wyżej pisze o kasowaniu luzów – weź to pod uwagę.
Sterownik powinien być ok. Aczkolwiek mam jego młodszą 3 osiową wersję i silniki piszczą. Gdzieś na tym forum jest dyskusja w tym temacie i chyba w tej wersji co Ty chcesz już to poprawili, ale sprawdź. Ja używam sterowników na TA8435 i jestem zadowolony
Nie wiem czy Twoje silniki nie będą za słabe na napęd paskiem. Wózek z osią X będzie jednak trochę ważył i nie jestem pewny czy Twój silnik da rade ruszyć go z odpowiednim przyśpieszeniem, by Ci maszyna za bardzo nie zwalniała na łukach i zakrętach. Ja mam napęd na zwykłych śrubach metrycznych – przy cięciu styropianu i tak nie uzyskasz dużej prędkości, bo jeżeli chcesz ciąć elementy do modeli to raczej dasz cienki drut, więc wątpię byś miał prędkość cięcia więcej niż 150mm/min.
W darmowych programach aż tak wielkiego wyboru nie ma – jest chyba tylko jedicut - http://www.aeropassion.net/index-en.php program typowo do cięcia skrzydeł. Ja na Twoim miejscu maszynę sterowałbym 'zwykłym' programem do sterowania maszyn (z darmowych to tubocnc, http://www.dakeng.com/turbo.html czy emc2 http://www.linuxcnc.org/). Gcod do cięcia skrzydeł weźmiesz z programu profili (niestety, trzeba kupić)
Ja używam emc2 i sobie chwale. Można go skonfigurować jak sobie tylko chcesz – np. do cięcia kadłubów może Ci się przydać maszyna pracująca tylko jako xy (mnie się przydaje) – w emc da się takie coś zrobić. Czy procedura do ucięcia bloku styropianu pod jednym z guzików sterownika (u mnie jako sterownik działa zwykły pad na usb za 25 zł)
W tej chwili emc nie pozwala na wizualizację maszyny xyuv, ale szykuje cię fajny update: