Jeśli sterownik to wspomniany w pierwszym poście D5042, to on do pracy wymaga jeszcze choćby najprostszego układu generującego sygnał STEP i to ten układ, w razie potrzeby, powinien zadbać o ewentualne rozpędzanie i hamowanie silnika.fafekalien pisze: ↑05 mar 2019, 08:01Na innych forach pisali o tym, że czasami sterowniki (zwłaszcza te tańsze) mają problemy z dokładnym sterowaniem silników. Niektórzy stosują dodatkowo układy rozpędzające i hamujące silnik mające na celu ułatwienie silnikowi wejście w prawidłowe obroty.
Rozpędzanie może okazać się konieczne, gdy prędkość ma być spora, a silnik jest wyposażony w "koło zamachowe" w postaci np. dużego koła zębatego. Jak to w ogóle jest sterowane, tzn. skąd pochodzi sygnał STEP?
Druga sprawa: jak zostały połączone fazy silnika, szeregowo czy równolegle? Powinny być równolegle. Skoro przy 180 obr/min silnik ma problemy, to może wskazywać na połączenie szeregowe, przy którym wysoka indukcyjność daje o sobie znać już przy niewielkich prędkościach. Widać to bardzo dobrze na wykresie w poście wyżej. Przy połączeniu równoległym spadek momentu byłby dużo wolniejszy.