Znaleziono 8 wyników

autor: diodas1
13 kwie 2015, 18:50
Forum: CNC podstawy
Temat: Chłopcy ? TB65660-V2.7 red
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 2060

Pyta to odpowiadam. Może kiedyś jej się to przyda bo kobieta dociekliwa pewnie nie bez powodu. Może to ona właśnie po obecnych bojach wkurzy się i sama stworzy idealny sterownik. Może i postraszyłem trochę ale pod koniec napisałem że "Sterownik 6560 aż tak delikatny nie jest".
autor: diodas1
13 kwie 2015, 13:21
Forum: CNC podstawy
Temat: Chłopcy ? TB65660-V2.7 red
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 2060

anna80 pisze:Podstawowa ochrona ESD ?
Zagadnienie nie jest aż tak straszne ani uciążliwe na jakie wygląda.

Każdy człowiek doświadcza na codzień wstrząsu wywołanego wyładowaniem elektrycznym, szczególnie gdy powietrze jest suche , nosi się odzież syntetyczną i śmiga w odizolowanych od podłogi butach. Wystarczy dotknąć metalowej ościeżnicy, lodówki żeby usłyszeć trzask i poczuć uderzenie w palec. Nie jest to miłe ale człowiek od tego zwykle nie ginie. Inaczej bywa z urządzeniami elektronicznymi. Wiele użytych w nich elementów jest wrażliwych na takie wyładowanie kiedy przeskakuje ładunek elektryczny pod napięciem paru kilowoltów. Niektóre elementy uszkadzają się zupełnie. Dlatego dobrze jest jakoś przeciwdziałać. Robi się to prosto i lepiej żeby te metody weszły w nawyk. Stół na którym montuje się, uruchamia bądź naprawia elektronikę powinien odprowadzać zgromadzony ładunek. Może być z blatem metalowym, przykryty gumą przewodzącą lub nawet wilgotnym obrusem- to też skuteczne. Na taki podkład kładzie się np. sterownik i te podzespoły, które będziemy łączyć, narzędzia... Siebie też rozładowujemy dotykając tego obrusa. Kiedy sterownik, stół i nasze ciało jest na takim samym potencjale elektrycznym to robi się dużo bezpieczniej. Gdy pracujemy przy szczególnie wrażliwych na ESD elementach to ochronę wzmacnia się zakładając na nadgarstek klips połączony kabelkiem ze stołem, to samo robi się z grotem lutownicy itd. Sterownik 6560 aż tak delikatny nie jest na szczęście. Tak czy siak "strzeżonego Pan Bóg strzyże" :mrgreen:
autor: diodas1
13 kwie 2015, 00:40
Forum: CNC podstawy
Temat: Chłopcy ? TB65660-V2.7 red
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 2060

Ta aktywność różnie jest odbierana. Są tu też tacy którzy dali już niewybrednie do zrozumienia że boją się otworzyć swojej lodówki żebym z niej nie wyskoczył . Mam świadomość że teksty które redaguję kiedyś pomogą także innej zagubionej duszy i to rekompensuje niesmak po tych atakach. A ja sobie właśnie na luzie sączę piwko przed snem. Warto pomagać osobie która z tego z pewnością skorzysta dla dobra ludzkości :grin:, szczególnie kobiecie którą wyraźnie ciekawią podobne zabawki. Takie nastały czasy że supermeni biegają na siłownię żeby resztką sił ukryć postępujące zniewieścienie a panie łapią za ciężkie narzędzia i osiągają sukcesy. Seksmisja 21 wieku w realu. Jak to się skończy :?:

[ Dodano: 2015-04-13, 01:42 ]
triera, dlaczego uważasz że muszą być podpięte do sterownika wszystkie silniki?

Przecież w kostce 6560 , a o takim sterowniku mowa, na wyjściu są mostki tranzystorowe Bridge driver A i Bridge driver B

Obrazek

Jeżeli podpięty jest silnik to następuje impulsowa regulacja prądu do jego cewek mechanizmem choppera. Jeżeli nic nie jest podpięte to odpowiednie tranzystory w mostkach są w pełni otwarte i na niektórych wyjściach może pojawić się pełne napięcie zasilania (rzędu 20-30VDC). Czy to może coś uszkodzić? Gdyby tak było to każde urwanie przewodu silnika w maszynie kończyłoby się zgonem sterownika a poza ogólnym narzekaniem na "chińczyki" nie odnotowałem ogłoszenia zabójczej epidemii. Tak na razie myślę, chyba że skorygujesz mój pogląd. Jestem ciekaw bo mój podobny sterownik jest jeszcze w szufladzie :mrgreen:

Ważne żeby kolejnych silników nie podpinać bez poprzedzającego wyłączenia i rozładowania zasilacza.

Co do sygnałów sterujących to i tak zmienia się je przy włączonym sterowniku więc przy zachowaniu elementarnej ostrożności w operowaniu narzędziami i podstawowej ochronie ESD nic nie powinno się zepsuć.
autor: diodas1
12 kwie 2015, 22:38
Forum: CNC podstawy
Temat: Chłopcy ? TB65660-V2.7 red
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 2060

To są sygnały krokowania (STEP) i ustalenia kierunku obrotów (DIR) , które podaje się na odpowiednie piny gniazda LPT w sterowniku, dla każdego silnika oddzielnie oraz zezwolenia sterownikowi na ich realizację (ENABLE) Sygnały te mają standard TTL (Zobacz w googlach jakie są ich standardowe poziomy napięć logicznych sygnałów "0" i "1" TTL). Komputer wysterowuje złącze LPT w standardzie TTL, podobnie jak i generator uruchomieniowy Leoo. Na stronie 6 instrukcji do której dałem link jest rozpiska sygnałów na tym złączu w sterowniku Zawsze jest ta trójca STEP/DIR/ENABLE, przy czym, ze względu na pewne ograniczenia i oszczędności ENABLE zwykle jest wspólne dla wszyskich silników. Jak długo maszyna ma być pod kontrolą komputera, wymusza on na sterowniku obowiązek przyjmowania impulsów STEP i stanu DIR
autor: diodas1
12 kwie 2015, 20:23
Forum: CNC podstawy
Temat: Chłopcy ? TB65660-V2.7 red
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 2060

Zrób tak żeby nie uszkodzić po prostu. Możesz podłączyć do prób którykolwiek z tych zasilaczy tylko po co teraz? I tak nic nie poćwiczysz przed podłączeniem silników. Podłącz najpierw chociaż jeden silnik, potem zasilanie a na końcu spróbuj to wszystko ożywić podając STEP, DIR i ENABLE z dowolnego źródła (nie musi to być komputer z Machem ) dO pierwszego uruchomienia przełącznikami ustaw najniższy prąd (25%) i pełny krok. Będiesz widziała i słyszała jak to zacznie oddychać. Kabelki silnika pomierz omomierzem żeby sprawdzić czy kolory pasują do pierwszego z lewej strony schematu :
Sanyo Denki => StepSyn
Obrazek

Jeżeli tak to połącz silnik ze złączem sterownika:

A- pomarańczowy
A+ niebieski
B- czerwony
B+ żółty

Przewody biały i czarny zaizoluj każdy oddzielnie żeby do czegoś nie przywarły i niech sobie dyndają.

Podłącz do sterownika wyjście zasilacza pamiętając żeby nie pomylić biegunów bo to na pewno spowodowałoby fajerwerki.

Sprawdź wszystkie połączenia
Sprawdź wszystkie połączenia
Sprawdź wszystkie połączenia
................
Sprawdź wszystkie połączenia

Włącz zasilacz do sieci i możesz zacząć próby.
autor: diodas1
12 kwie 2015, 18:57
Forum: CNC podstawy
Temat: Chłopcy ? TB65660-V2.7 red
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 2060

Trudna sprawa, trzeba nauczyć się pisać krzaczkami 寫指令給賣家,送一絕,沒有風度,因為我寫了上面的同事有時差異。

A poważniej to będzie trudniej niż myślisz znaleźć dokładną instrukcję bo Chińczycy (a może handlowcy) po macoszemu traktują dokumentację do masowo produkowanych sterowników. Z drugiej strony dokładna dokumentacja nie jest aż tak ważna dla przeciętnego użytkownika bo te sterowniki o różnych kolorach i kształtach różnią się szczegółami (pewnie chodzi o prawa autorskie) ale wykorzystują tę samą kostkę TBA6560 , więc i funkcje mają podobne. Znalazłem dokumentację z której będziesz mogła na 99% z powodzeniem skorzystać przy ustawianiu przełączników : http://duxe.ru/load/3%20axis%20TB6560%20red.pdf
autor: diodas1
12 kwie 2015, 18:18
Forum: CNC podstawy
Temat: Chłopcy ? TB65660-V2.7 red
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 2060

Dzięki też to zauważyłem i już poprawiłem :mrgreen:
autor: diodas1
12 kwie 2015, 17:34
Forum: CNC podstawy
Temat: Chłopcy ? TB65660-V2.7 red
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 2060

Pierwsze linki do zdjęć sterownika nie działają.
Powstało mnóstwo odmian sterowników na układach TB6560 które minimalnie się od siebie różnią. Powinnaś więc otrzymać wraz ze sterownikiem instrukcję w postaci drukowanej albo link do instrukcji w wersji elektronicznej która ułatwia połączenia.

Te kostki o które pytasz to t.zw. mikroprzełączniki dip służące do ustawienia parametrów pracy sterownika. Podwójne, wlutowane koło kostek do łączenia silników służą do kilkustopniowego ustawienia prądu płynącego przez cewki silników ( 25%, 50%, 75% i 100% wartości max.) Szczegóły w instrukcji.

Te drugie przełączniki koło radiatora składają się z dwóch sekcji po 2 przełączniki. Sekcja M1 M2 służy do ustawiania stopnia podziału kroków. Sekcja D1 D2 związana jest z funkcją oszczędzania energii podczas przerw w obracaniu silników. Znowu szczegóły ustawień/tabele w instrukcji.

Jeżeli chodzi o silnik to po kolorach przewodów trudno zgadywać. W każdym razie ten silnik ma dwa oddzielne zespoły połączonych szeregowo par cewek jak na schemacie:

Obrazek


Jak widzisz tu na przykład są inne kolory (doszedł GRN, co by to nie znaczyło... ) Dlatego lepiej obmierzyć silnik omomierzem i sporządzić własny schemat. Bazując na razie na schemacie z powyższego rysunku: Każdy silnik łączy się z jedną zieloną kostką 4-stykową - jedno uzwojenie z A-, A+ a drugie z B-, B+. Które to mają być uzwojenia? Otóż masz wiele możliwości. Jedno uzwojenie to może być (z rysunku) BLK-YEL lub YEL-GRN a drugie to RED-WHT lub WHT-BLU przy włączaniu pojedynczego uzwojenia (Nieco większy prąd i lepsze przyspieszenie) Może też być włączone podwójne uzwojenia Czyli do A-, A+ styki BLK-GRN a do B- i B+ styki RED-BLU
Najpierw jednak weź do ręki omomierz i wyodrębnij oraz opisz sobie na kartce przyporządkowanie kabelków do uzwojeń. Między stykami BLK,YEL,GRN oraz RED,WHT,BLU nie może być przejścia a wewnątrz trójki styków mała rezystancja. Mam nadzieję że będziesz umiała zinterpretować wyniki pomiarów. Jeżeli nie to poproś kogoś bieglejszego (ojca, sąsiada, kolegę) w sprawach elektrycznych o pomoc. Silniki łącz z płytką oraz przełączaj mikrowyłączniki tylko przy wyłączonym zasilaniu.

Wróć do „Chłopcy ? TB65660-V2.7 red”