Znaleziono 4 wyniki

autor: diodas1
22 lip 2015, 22:07
Forum: Elektronika CNC
Temat: L298N - jak zasilić silnik unipolarny 2,6V?
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 2279

Dopóki używasz silnika na napięcie takie jakie dajesz na sterownik to pół biedy, chociaż nie jest to korzystne dla dynamiki pracy. Zwykle zasilanie jest wielokrotnie wyższe niż oczekiwane przez silnik żeby poprawić przyspieszenie. W takiej sytuacji konieczne jest jakieś impulsowe sterowanie typu chopper. Na przykład w innych, wcześniej uchodzących za szczytowe osiągnięcie sterownikach, tę funkcję wykonywała poprzedzająca L298 kostka L297, w której mieścił się stosowny generator i układy komparatorów do porównywania spadku napięcia z rezystorów pomiarowych i regulowanego napięcia odniesienia. W nowszych konstrukcjach wszystkie potrzebne funkcje wykonuje jeden układ scalony.
autor: diodas1
22 lip 2015, 14:28
Forum: Elektronika CNC
Temat: L298N - jak zasilić silnik unipolarny 2,6V?
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 2279

Trzeba przyjrzeć się strukturze wewnętrznej kostki L298 na data sheecie. Jest w niej kilka bramek logicznych do których zasilenia podaje się 5V a także kilka tranzystorów pracujących w mostkach. Te tranzystory naprzemiennie wchodzą w stan nasycenia lub zatkania czyli działają w odpowiednim zakresie swoich charakterystyk prądowo napięciowych. Widocznie zmniejszając napięcie zasilania przesuwa się obszar pracy w takie miejsce że tranzystory nie osiągają krańcowych stanów. Ciekawie byłoby zobaczyć jak wyglądają przebiegi na wyjściach z podłączonym silnikiem w funkcji zmian napięciaVs.
Napisałeś "u mnie są jeszcze zworki na EN A i EN B" To dobrze bo mozesz coś więcej pokombinować budując sterowanie. Jest inne ważniejsze zagadnienie. Zgodnie z danymi kostki L298, do wyjść ISNA ISNB podłącza się rezystory służące do pomiaru prądu płynącego przez silnik a wynik pomiaru daje informację mikrokontrolerowi przydatną do jego regulacji. Bez uruchomienia takiej funkcji przez strukturę kostki i silnik może popłynąć zbyt duży prąd. Sama w sobie płytka z L298 tego zagrożenia nie niweluje, trzeba o tym pamiętać programując mikrokontroler. Przyjrzyj się schematowi BLOCK DIAGRAM na nocie katalogowej http://www.st.com/web/en/resource/techn ... 000240.pdf
autor: diodas1
22 lip 2015, 01:50
Forum: Elektronika CNC
Temat: L298N - jak zasilić silnik unipolarny 2,6V?
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 2279

No fakt. Z wprowadzenia do wątku nie wynikało wiele. Pojawiła się nazwa L298 a potem opis zmagań z enigmatycznym sterownikiem, stąd nieporozumienie. Tych płytek które pokazałeś nie znam. Za dużo elementów na nich nie ma więc to nie jest kompletny sterownik tylko końcowy jego fragment. Faktyczne funkcje logiki działania musi wziąć na siebie mikrokontroler. Przydałyby się schematy ale pewnie nie dysponujesz skoro pytasz.Najlepiej poproś sprzedawcę tego modułu z dodatkowym gniazdem o podanie sposobu podłączenia silnika.
autor: diodas1
21 lip 2015, 11:50
Forum: Elektronika CNC
Temat: L298N - jak zasilić silnik unipolarny 2,6V?
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 2279

Widzę że działasz metodą chybił-trafił. To dobry sposób żeby coś puścić z dymem. Jeżeli koniecznie chcesz użyć L298 (Nie wiem czy samą kostkę, czy gotowy sterownik w którym jest zamontowana) To powinieneś wiedzieć że jest to element w którym siedzą mostki tranzystorowe i jest ona stosowana do napędu silników bipolarnych. Może też współpracować z silnikami uniwersalnymi które mają 6 wyprowadzeń dającymi się połączyć jako uni- lub bipolarne. W takim wypadku używa się 4 wyprowadzeń a pozostałe dwa będące środkowymi odczepami uzwojeń pozostawia się wolne. Nie łączy się ich z niczym ani między sobą i najlepiej je zaizolować dla bezpieczeństwa. Dla silnika z 5 wyprowadzeniami potrzebny jest inny sterownik, do napędów unipolarnych, gdzie elementem mocy są tranzystory lub inna niż L298 kostka. Obejrzyj swoje silniki. Jeżeli mają 5 wyprowadzeń to może da się jedno z nich rozdzielić na dwa. Nie dolutowywać byle gdzie dodatkowego przewodu tylko rozdzielić zdejmując jakąś zworkę na przykład, widoczną bez rozkręcania silnika :!: Badając silnik omomierzem musi dać się wyodrębnić dwa uzwojenia lub zespoły uzwojeń, między którymi nie ma połączenia elektrycznego.

Wróć do „L298N - jak zasilić silnik unipolarny 2,6V?”