Znaleziono 5 wyników

autor: diodas1
24 paź 2008, 15:30
Forum: Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych
Temat: Obracanie silniczkiem okręgu o kilkanaście stopni
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 3726

Masz rację. Może nie jest to aż tak istotne jaki rodzaj silnika się zastosuje bo i silnik krokowy i serwo ma pewną definiowalną gradację jednostkowej wielkości obrotu. W krokowcach- długość kątowa kroku, w serwo- rozdzielczość enkodera. Dzięki przekładni można teoretycznie dodawać kolejne miejsca po przecinku w nastawniku ale hamulcem jest fizycznie możliwa do osiągnięcia dokładność realizacji tak zadanego obrotu. W końcu przekładnia nie ma nieskończonej dokładności wykonania, łożyska też, do tego dochodzą luży i odkształcenia sprężyste, termiczne, ruchy tektoniczne ziemi, kichnięcie kosmity na orbicie . Przy maszynie realizującej taką precyzję obrotu nie ma prawa przelecieć mucha, nie wolno oddychać ani nerwowo myśleć :lol: To myślenie to oczywiście nadmierna ostrożność ale jeżeli jak wyliczyłem wyżej koniec ramienia o półmetrowej długości przy obrocie o 0.01 stopnia pokonuje drogę mniejszą niż 0.1 mm... Z drugiej strony, czego się nie robi żeby klient był zadowolony? Buduje się na przykład uruchamiany palcem stoper mierzący czas z dokładnością 0.01 sekundy :grin: Jeżeli tak to i zbudowanie obrotnicy wykonujące programowalne obroty z gradacją i dokładnością znacznie przewyższającą te 0.01 stopnia jest możliwe. Na przykład silnik napędza sobie przekładnię o dużym przełożeniu a enkoder w postaci ścieżki naniesiony jest na ostatnie koło odbierające. Gdyby ta ścieżka była wypalona laserem w jakiejś maszynie przypominającej nagrywarkę DVD ... Rozmarzyłem się ale i tak nie zrobię tego w domu, podobnie jak nie wystrzelę żony na księżyc chociaż to jest możliwe (podobno). Szybciej już ona mnie wystrzeli za to że klepię w klawiaturę zamiast zrobić coś pożytecznego, choćby jak obranie ziemniaków
autor: diodas1
23 paź 2008, 16:40
Forum: Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych
Temat: Obracanie silniczkiem okręgu o kilkanaście stopni
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 3726

Ciekawe jak to właściwie jest rozwiązywane a widać że jest- zobacz wypowiedź Primoza2007 z dnia 23.10.2008 15:41 w wątku https://www.cnc.info.pl/topics67/4-os-i ... 3d89#84244
autor: diodas1
22 paź 2008, 15:21
Forum: Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych
Temat: Obracanie silniczkiem okręgu o kilkanaście stopni
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 3726

To fakt że 0.01 stopnia przy przekładni paskowej to utopia. Jeżeli nawet wyobrazimy sobie że przekładnia będzie jednostopniowa i że koło odbierające będzie miało metrową średnicę to kątowi 0.01 stopnia odpowiada przesunięcie na obwodzie tego koła o 0,087(2) mm. Nie znam paska zębatego którego wydłużenie pod wpływem naprężeń czy temperatury będzie mniejsze. Może więc metalowe zębatki ale i tutaj wykonanie koła zębatego z taką dokładnością to rzecz wielce problematyczna. Przez analogię dodawanie kolejnych cyfr do miernika cyfrowego do pomiaru np napięcia elektrycznego nic nie pomaga oprócz lepszego samopoczucia jego użytkownika jeżeli klasa dokładności przyrządu jest marna. Zatem zwiększanie rozdzielczości nastawnika do absurdu to niepotrzebna strata energii jeżeli precyzja wykonania jest barierą.
Silnik DC i krańcówki to też nieporozumienie bo nawet samochód uderzający w betonową przeszkodę też potrzebuje czasu na ostateczne zatrzymanie. Siły bezwładności są nieubłagane. Jeżeli już silnik DC to współpracujący z enkoderem. A tak już poważnie to teoretycznie i taką dokładność jak 0.01 stopnia można sobie wyobrazić. Załóżmy że silnik obraca to sporej wielkości koło odbierające i na jego obwodzie właśnie ulokujemy enkoder. Wyliczone wyżej przesunięcie o 0,087 mm dla enkodera jest już realne. W końcu płyty CD czy DVD nagrywane są z dużo wyższą precyzją. Silnik musiałby tylko być zasilany przez odpowiednio inteligentny sterownik który umiałby wyliczyć i realizować włączanie hamowania z odpowiednim wyprzedzeniem a na końcu włączał stosowny hamulec stopujący na sztywno po dotarciu do zadanej pozycji. Tak był rozwiązany napęd głowic czytających pamięć dyskową w archaicznych systemach komputerowych ODRA. Sterownik był zbudowany na pojedynczych tranzystorach i podstawowych elementach TTL a enkoder był magnetyczny. Jako że cały wózek z głowicami miał wagę kilku kg to jego rozpędzanie i hamowanie przed nową pozycją trochę trwało. Mimo to czasy średnie były mierzone w ms. Na upartego do zabicia muchy można zbudować system wczesnego ostrzegania z działem laserowym naprowadzanym stacją radarową. Mniej wymagającym wystarczy tak zwana packa.
autor: diodas1
22 paź 2008, 13:13
Forum: Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych
Temat: Obracanie silniczkiem okręgu o kilkanaście stopni
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 3726

Oczywiście ZooM, masz rację że teoria żyje swoim życiem a praktyczna realizacja to już inna bajka. Chodziło mi jedynie o wskazanie pewnej zasady . Jeżeli Setesh, "zatrybi" czym różni się silnik krokowy od silnika pralki Frani to będzie przynajmniej wiedział czego szukać i wśród jakich rozwiązań wybierać. Nie wiemy jaka dokładność go satysfakcjonuje, jaką masą chce poruszać i z jaką prędkością. Na doskonalenie przyjdzie czas kiedy pokona pierwsze przeszkody. Zresztą i starym wyjadaczom zdarzają się przykre wpadki. Wielogodzinne projektowanie, żmudne obliczenia, realizacja projektu i rozczarowanie. Miała być jakość a wyszło jakoś. Ostateczny błąd jest sumą błędów cząstkowych. Błądzenie jest rzeczą ludzką.
" Mamo, idzie wojsko... zatrzymali się przed naszym płotem... wyciągają mapy, będą pytać o drogę"
Kiedyś słyszałem taką pokrętną modlitwę za turystów którzy idą właściwym szlakiem ale w złym kierunku. Ciekawe dokąd już zaszedł Setesh, skoro od prawie dwóch miesięcy nie daje znaku życia.
autor: diodas1
28 sie 2008, 15:41
Forum: Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych
Temat: Obracanie silniczkiem okręgu o kilkanaście stopni
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 3726

Witam. Nie będę bił chociaż nie do końca zrozumiałem tego zwrotu- obracanie okręgu (na innym okręgu). Dlatego spróbuję wyjaśnić użycie silnika krokowego po prostu do obracania osi z czymkolwiek o określony kąt. Napisałeś o tym że obrót będzie wynosił kilka (ileś) stopni. Żeby było bardziej komfortowo założyłem że będziesz zadowolony jeżeli dokładność ustawiania będzie do 0.1 stopnia. Silnik krokowy ma parametr który mówi o ilości kroków na 1 obrót jego osi lub wartość kąta o jaki obróci się jego oś kiedy silnik wykona 1 krok. Mam nadzieję że wiesz już o tym że nazwa "silnik krokowy" mówi o zasadzie jego pracy krok po kroku. Jeżeli nie to poczytaj w googlach co nieco żeby mieć chociaż śladowe pojęcie o co chodzi w tym "dreptaniu"
Najchętniej (najczęściej amatorzy CNC używają silników 200 kroków na obrót czyli 1.8 stopnia na krok. Co zrobić żeby była to wartość wygodniejsza dla obsługi urządzenia? Należy po prostu między silnik krokowy a tę oś na której będzie Twoja obrotnica wstawić odpowiednią przekładnię. Jeżeli będzie to przekładnia 1:18 to jednemu krokowi silnika będzie odpowiadać 0.1 stopnia obrotu na osi obrotnicy, jeżeli zbudujesz przekładnię 1:180 to dokładność pozycjonowania wzrośnie do 0.01 stopnia. Proste?
Od Ciebie i wymagań urządzenia zależy jak zbudujesz taką przekładnię- czy będzie to monstrum do obracania samochodu, czy coś bardziej filigranowego. Małą przekładnię dość prosto można zbudować na przykład na kółkach i paskach zębatych. Dwa stopnie przełożenia, czyli 1:3 i 1:6 daje w sumie 1:18 Potrzebne paski i zębatki dobierzesz choćby tutaj http://www.akcesoria.cnc.info.pl/przegl ... zebate.htm
Pozostaje jeszcze kwestia namówienia silnika krokowego do pracy. Żeby silnik krokowy zechciał się obrócić o zadany kąt należy na jego uzwojenia podawać w określonej sekwencji impulsy prądowe. Dlatego zawsze w parze z takim silnikiem pracuje dobrany do niego elektroniczny sterownik. Na wejście sterownika podaje się sygnał zadanego kierunku obrotów (DIR) i odpowiednią ilość impulsów kroków (STEP) a on sam na tej podstawie tworzy sekwencję wysterowań uzwojeń silnika. Te sygnały (STEP i DIR) mogą pochodzić z czego sobie życzysz- z komputera lub jakiegoś mikrokontrolera a nawet z ręcznie naciskanych klawiszy. Przykładowo dla silnika http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=425432667 dobry będzie sterownik http://www.akcesoria.cnc.info.pl/sterow ... sskb01.htm . Do tego będziesz jeszcze potrzebował zasilacz DC o wydajnościach 5V stabilizowane - do zasilania logiki i DC <40V/ >2A do zasilenia przez sterownik samego silnika. Bezpieczniej dla Twojego komputera czy mikrokontrolera będzie jeżeli między sterownik a komputer włożysz jeszcze pośredni układ z izolacją galwaniczną na transoptorach czyli tak zwaną szumnie płytę główną. Więcej informacji o tych podzespołach a szczególnie o zasadach ich uruchamiania i montażu znajdziesz na tym forum. Użyj przeglądarki CNC info https://www.cnc.info.pl/search.htm a doszukasz się wielu cennych informacji

Wróć do „Obracanie silniczkiem okręgu o kilkanaście stopni”