Znaleziono 8 wyników

autor: lajosz
15 sie 2016, 22:20
Forum: ArtCAM
Temat: Prośba o poradę
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 3072

Dolce pisze:Jeśli chodzi o ten tiff 16 bit to zdziwiło mnie, że po załadowaniu tej warstwy na nowy model od razu był widoczny relief. Wystarczyło zeskalować jego do odpowiedniej wysokości. Myślałem, że podobnie jak w przypadku poprzedniego pliku tiff, zapisanego jako bitmapa, trzeba będzie dopiero utworzyć relief. Z ciwkawości próbowałem tej sztuczki z wcześniejszym plikiem i nic, trzeba tworzyć relief i koniec. Dlatego pomyślałem, że ten obraz 16 bitowy zawiera jeszcze jakieś dodatkowe informacje.
Zaraz, zaraz .... tu jest małe nieporozumienie.
Otóż tak jeden plik TIF (ten pierwszy który utworzyłeś) jak i drugi (16-bit) , to tylko bitmapy i nic więcej.
Zapewniam, że obydwa zachowuję się identycznie, niezależnie od tego w jaki sposób są ładowane do Artcama.
Jedyna różnica między nimi, to różnica gradacji odcieni szarości.
autor: lajosz
15 sie 2016, 21:59
Forum: ArtCAM
Temat: Prośba o poradę
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 3072

@Dolce

Tylko nie Pan :mrgreen:
autor: lajosz
15 sie 2016, 21:50
Forum: ArtCAM
Temat: Prośba o poradę
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 3072

Dolce pisze:Jeśli się nie mylę to plik zapisany jako 16 bitowy obraz tiff zawiera jakieś dodatkowe informacje oprócz "czystej" bitmapy, coś na wzór pliku rfl.
To nie do końca tak.
Otóż TIF, to format bitmapy jak każdy inny, ale ma możliwość zapisu różnej informacji o kolorze, więc jeśli zapiszemy plik do postaci 8-bitowej, to otrzymamy 256 odcieni (lub kolorów), a jak w 16-bitowej skali, to tych odcieni będzie już 65000.
Inaczej pisząc, jeśli narysujesz sobie np. kwadrat i podzielisz go na 8 kolorów/odcieni w postaci pasków, to każdy pasek będzie reprezentował inną wysokość przy założeniu, że będzie przyszłym reliefem, więc niejako zobaczymy te "schodki" na reliefie, czyli rzeczone "prążki" o których wspominałeś.
Ten sam kwadrat, podzielony na np. 32 paski, też będzie miał "prążki", ale że są upakowane znacznie gęściej, to różnica wysokości "schodków" będzie znacznie mniejsza, więc "schodków" już nie zobaczymy.
Powyższe, to i tak w skrócie.

Dolce pisze:czy plik tiff zapisany jako 16 bitowy obraz należy ładować na uprzednio przygotowany, nowy model któremu ustala się nie tylko wymagany rozmiar ale i rozdzielczość ? Czy program nie potrafi zoptymalizować samodzielnie rozdzielczości modelu w zależności od "wagi" ładowanego pliku tiff ?
Rozmiar modelu nie ma znaczenia, bo w każdej chwili można go zmienić, a zmieniając rozmiar modelu, skalowane jest absolutnie wszystko oprócz ...... rozdzielczości właśnie.
Natomiast tzw. "waga" pliku (tu TIF) nie ma zupełnie nic wspólnego z rozdzielczością modelu w Artcamie. Krótko mówiąc/pisząc, Program nie posiada jakiegoś automatu i ...... słusznie.
Dolce pisze: To nie jest jakiś problem ale staram się zrozumieć czemu w dobie wszechobecnej automatyzacji tu twórcy artcama pozostawili całkowitą dowolność użytkownikowi.
Dla mnie to ZALETA, a nie wada.
Po prostu lubię mieć wpływ na to co robi program.
Poza tym, wyobraź sobie, że jakiś automat "wie lepiej" od Ciebie co jest dla Ciebie lepsze i w efekcie zamiast reliefu o wymiarach (rozdzielczości .itp) jakie chcesz, otrzymasz taki wynik jaki zaproponował (a właściwie wymusił) automat i koniec, czyli nic już dalej z tym zrobić nie można.

Dolce pisze:A jeśli chodzi o stl. Jeśli dobrze zrozumiałem to jakość takiego pliku, utworzonego z uprzednio wykonanego w artcam reliefu a następnie zapisanego w wyniku triangulacji do stl, zależy od pierwotnej rozdzielczości artcamowskiego reliefu ? Czyli w tym przypadku artcam, wykonując triangulację, optymalizuje siatkę trójkątów i raczej nie ma sensu cokolwiek kombinować z limitami rozmiaru trójkątów ?
Wydaje mi się (bo tego nie wiem), że Artcam niczego nie optymalizuje, tylko trianguluje "jak leci", przy czym jakąś tam kontrolę (minimalną) jednak mamy, bo można ustalić limit rozmiarów trójkątów, czyli jeśli puścimy w samopas Artcam-owy algorytm triangulujący, to tam gdzie są duże płaskie powierzchnie, będzie on tworzył duże trójkąty, a tam gdzie mniejsze, będą mniejsze i w efekcie na dużych powierzchniach będzie widać załamania/kąty/wierzchołki tych trójkątów, a to nie wygląda zbyt pięknie, ale waga pliku znacząco spada.
Natomiast korzystając z limitu rozmiaru trójkątów, sami określamy, że trójkąt nie może przekroczyć zadanego przez nas wymiaru i w efekcie, na dużych płaskich powierzchniach mamy tych trójkątów znacznie więcej, więc i odwzorowanie tej powierzchni jest lepsze, ale .... waga pliku wynikowego wzrasta.
autor: lajosz
15 sie 2016, 18:43
Forum: ArtCAM
Temat: Prośba o poradę
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 3072

Dolce pisze: Nie jestem na 100% czy powyższy sposób tworzenia reliefu z bitmapy jest najbardziej optymalny bo dawno tego nie przerabiałem. W każdym bądź razie relief utworzyłem "na powrót" z załączonego pliku tiff poprzez Projekt - Bitmapy - Utwórz relief i ...
przypomina w sumie pierwowzór art tylko na screenie jest jakiś taki poprążkowany :)
Bo też do TIF-a nie należy zapisywać poprzez zwykły zapis do bitmapy.
Po prostu z menu "Reliefy" (albo z zakładki warstw reliefu po prawej) zapisujemy plik jako RELIEF, ale z listy rozwijanej wybieramy >> 16-bit obraz skali szarości (TIFF) .tif <<

Właśnie po to jest ta 16-bitowa informacja o kolorze, że daje znacznie większą gradację skali szarości, więc tych "prążków" w tak zapisanym pliku nie uświadczysz.
Po prostu będzie gładziutkie i DOKŁADNIE zgodne z pierwowzorem.
Dolce pisze:A wracając do stl. Jaki jest poprawy sposób tworzenia reliefu w artcam z pliku stl ?
ŻADEN.

STL-a nie poprawisz w żaden sposób ładując go gdziekolwiek.
To zamknięty zbiór trójkątów i zachowuje się dokładnie tak jak bitmapa, czyli z dużej rozdzielczości możesz zrobić mniejszą nie tracąc jakości, ale z małej rozdzielczości, większej nie zrobisz bez straty na jakości.
Oczywiście można się posiłkować czymś w rodzaju wygładzania bitmapy , czyli tzw. interpolacji (mowa o bitmapie) , ale jedyny efekt jaki uzyskamy, to rozmycie całości, czasami tak duże, że za cholerę nie przypomina to pierwowzoru.

Co do tworzenie STL-a z Artcamowskiego modelu, to przyszły STL, po prostu przyjmie rozdzielczość modelu ustaloną w Artcamie.
Owszem, w oknie eksportu Artcma, mamy możliwość "dołożenia" trójkątów, ale nie zwiększymy w ten sposób jakości, a jedynie można nieco poprawić odwzorowanie dużych płaskich powierzchni.
Natomiast zmniejszenie ilości trójkątów, zawsze spowoduje "downgrade" modelu, ale za to przyszły STL będzie znacznie mniej ważył.

Reasumując, z STL-em jest DOKŁADNIE tak samo jak bitmapami i wszystkie zależności dotyczące bitmap w ogóle, są adekwatne w stosunku do modeli triangulowanych, czyli np. STL właśnie.

Oczywiście Artcam-y (te nowsze) mają możliwość importu również modeli powierzchniowych (STEP, STP, IGES, 3dm itd.), które jak wiadomo nie posiadają rozdzielczości (czyli coś w rodzaju rysunku wektorowego) , ale i tak po imporcie takich modeli, muszą być one przez Artcam-a ...... "sprowadzone do parteru" :) , czyli po prostu striangulowane, bo Artcam nie pracuje na modelach powierzchniowych.

Teraz przykład:

Załóżmy, że mamy "mięsistego" STL-a, czyli miliony trójkątów, a więc jest gładziutki.
Jeśli mamy w Artcamie ustawioną niską rozdzielczość modelu, to po imporcie, nasz "śliczny i gładki" STL przyjmie rozdzielczość ustawioną w Artcamie.
O wiele lepiej będzie, jeśli ustawimy niemal max rozdziałkę modelu w Artcamie i dopiero import STL-a.
Mowy relief (z STL-a) przyjmuje rozdziałkę z Artcama i dopiero wtedy możemy się pobawić w ustawianie rozdzielczości do takiej, jaką uznamy za stosowne, czyli do takiej jakości jak nam pasuje.

Można też zostawić wszystko jak jest bezpośrednio po imporcie, czyli max rozdziałka, ale praca na maksymalnej rozdzielczości ( delikatnie pisząc), do najszybszych nie należy.

Jeśli więc chcemy importować jakieś modele 3D do Artcam-a, to o ile to możliwe, należy szukać modeli powierzchniowych, bo te (nie mając rozdzielczości) zawsze będą przyjmować taką rozdzielczość jaką ustalimy w Artcamie.
autor: lajosz
15 sie 2016, 17:52
Forum: ArtCAM
Temat: Prośba o poradę
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 3072

Dolce pisze: uchwyty art
I jeszcze stl :
uchwyty stl
Nie wiem czy ktokolwiek będzie mógł skorzystać z pliku .art ?
Po prostu (jak wiadomo) Artcamy nie są ze sobą kompatybilne ani wstecz, ani w przód.
Nawet dokładnie ta sama wersja, ale np. z najnowszym servicepack-iem nie jest kompatybilna z samą sobą, ale bez servicepack-a :)

Jeśli chodzi o STL-a, to jest "kompatybilny" ze wszystkim, ale ...... tworząc STL-a ograniczamy jego rozdzielczość, a tym samym dokładność, a o tym, że ktoś kto nie wie jak załadować STL-a do Artcam-a tak, żeby przedstawiał rozsądną jakość nie wspomnę.

Natomiast można jeszcze zapisać relief w postaci bitmapy (16 bitowy TIF) co pozwoli na DOKŁADNIE takie samo odwzorowanie reliefu nie tylko w każdym Artcam-ie, ale również w innych programach tego typu.
Niestety wadą takiego rozwiązania ( .TIF) jest fakt, że oprócz samego pliku, należy podać informację o wysokości reliefu, bo podczas importu do Artcam-a, skala szarości nie odwzorowuje wyskości reliefu, ale jeśli podczas tego importu podamy prawidłową wysokość, to będzie to DOKŁADNIE tak samo (bez żadnych strat jakości) zaimportowane do Artcama, a podejrzewam, że do innych programów pracujących na reliefach jako skalach szarości również.
autor: lajosz
15 sie 2016, 17:11
Forum: ArtCAM
Temat: Prośba o poradę
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 3072

Cześć Tomek :)


Widzę, że edytowałeś posta, ale .... mimo to odpowiem :)

Obrazek

Dodatkowo możesz zmienić tło:

Obrazek

Moje screeny nie pochodzą z Artcama, a z renderera o nazwie "KeyShot"

Co do pliku którego nie możesz wrzucić bo ...... coś tam coś tam , to po prostu wrzuć ten plik gdzieś na jakiś darmowy serwer plików i podaj linka.

Pozdrawiam serdecznie.
autor: lajosz
15 sie 2016, 14:51
Forum: ArtCAM
Temat: Prośba o poradę
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 3072

@senio

Pod tekstem, screeny z wizualizacji tego co udało się zrobić w Artcami-e korzystając z narzędzia "wyciąganie złożone".
W załączniku plik (rewolwer.dgk) , czyli w natywnym formacie zapisu wektorów dla Artcam-a, więc zobaczysz dokładnie to co zostało stworzone w Artcamie.
Oczywiście plik (chociaż malutki) spakowany do ZIP-a, bo forum ma swoje ograniczenia co do formatów zamieszczanych plików.

Wektory zostały użyte do modelowania w/w narzędziem.
Wszystko według Twojego DXF-a i podanych wymiarów.
Nie będę pisał tutoriala, bo ...... (sorry) nie chce mi się :) , ale mam nadzieję, że sobie poradzisz.

Obrazek Obrazek
autor: lajosz
14 sie 2016, 02:04
Forum: ArtCAM
Temat: Prośba o poradę
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 3072

senio pisze:Odrysować i zwymiarować mogę jak najbardziej. Skanera nie mam, fotkę zrobię i wrzucę.
Moim zdaniem, najlepiej jak zrobisz zdjęcie pistoletu, tzn. rękojeści, ale:
- Jeśli masz aparat z zoom-em, to ustaw aparat prostopadle do rękojeści i zrób zdjęcie z dużej odległości przybliżając zoomem.
- Zmierz suwmiarką najdłuższe miejsce na rękojeści i podaj ten wymiar + oczywiście zdjęcie.

Wróć do „Prośba o poradę”