Czy np Kacperek 1/100 i silnik 3Nm 3A + sterownik 3A starczy na obfotografowanie?
Nie trzymałem jeszcze nigdy takiego urządzenia w ręku i nie potrafie sobie "wyobrazić" czy taki przełożony 1:100 moment trzymający silnika wystarczy na obrót przedmiotu o momencie bezwładności 50kg*m^2.
[Edit] 13:45 Kacperkom wysłałem zapytanie o przedstawienie oferty odpowiedniej do moich wymagań.
No właśnie chodzi o to, że przedmiot, np jakiś sprzęd AGD ma być "startowany" i "stopowany" np co 10 stopni. Do 36 fotek, które potem się złoży w tzw. fotografię 360.
Kol. pukury, czy planowana przekładnia ślimakowa jest jakiegoś standardowego typu?
Jaki silnik zamontować do takiej konstrukcji, np przy przekładni 1/100?
W życiu takiej nowoczesnej przekładni w ręku nie miałem i po dwóch dniach z googlami doszedłem do wniosku, że w Szczecinie czegoś takiego w żadnej firmie handlowej nie dotknę. Ciężko to jakoś mi znaleźć. Przemysł stoczniowy niby jest, ale to okolice Krakowa to przemysł, a nie Szczecin ...
Sterowanie jest zrobione za pomocą ustawiania faz silnika ponieważ sterowniczek AllegroMicro A3964 posiada piny wejściowe Enable, Phase_A i Phase_B (czyli bez wejść STEP i DIR).
Silniczek ma krok na 7.5'
Silniczkowi nie dobierałem prądów i napięć, ponieważ zasilam układ napięciem ok 12V a prąd jest dobierany poprzez odpowiednie rezystancje na odpowiednich pinach układu A3964. Przeszczepiłem je żywcem z płyty drukowanej z drukarki.
Silniczek ma fabryczną przekładnię na kółkach zębatych 14x200zębów. Dzięki temu bez większych problemów potrafi za pomocą widocznego na fotce wałka przenieść "obrót" na talerz. Sprzęgło wykonałem z węża ogrodowego.
ZADANIE:
Urządzenie o podobnych funkcjach potrafiące obracać o zadany kąt przedmiot o masie maksymalnej 100kg o średnicy maksymalnej 2m.
Ot na przykład kawał świni na kanapie
TEORIA:
Moment bezwładności naszej obciążonej kanapy o masie 'm' i promieniu 'r' możemy przybliżyć za pomocą walca.
Wzór na moment bezwładności walca:
Taki moment można podzielić na wielokrotnie mniejszą wartość poprzez zastosowanie przekładni.
Aby mieć o wiele "lepsze przełożenie" niż to dostępne za pomocą przełożenia z pasem zębatym na dwóch kołach zębatych (bo zdaje się, że ciężko znaleźć koła zębate o rozmiarach np 12 i 120 zębów), można zastosować np przekładnię ślimakową 50/1.
Moim problemem jest obliczenie jaki moment trzymający musi mieć silnik krokowy, który to potencjalnie obróci przedmiot o momencie bezwładności 50kg*m^2 poprzez zastosowanie przekładni ślimakowej.
Nie mam doświadczenia w stosowaniu takich przekładni dlatego nie wiem także na ile duże są opory własne takiej przekładni oraz luzy na wałku zdawczym. Jak wiadomo, skoro urządzenie ma obracać przedmiot o zadany kąt - maksymalne luzy na całym torze napędowym nie powinny przekraczać 1' (1 stopień).
PYTANIA
Czy przekładnia z podanej aukcji spełni moje wymagania?
Jaki silnik krokowy dobrać do przekładni 1/50 jeśli zadaniem jest obrót półtuszy wieprzowej na kanapie ?